W całej Polsce fale upałów nie ustępują, a taka pogoda zagości przez dłuższy czas. Mieszkańcy większych miast wyposażonych w miejskie fontanny bardzo chętnie przy nich przesiadują.

Nie ma w tym nic złego ale już wchodzenie do nich może się dla nas źle skończyć. Jak ostrzega sanepid, woda w fontannach nie jest czystą wodą! Bawią się w niej oprócz dzieci również zwierzęta. Nie są to tylko koty lub psy, a przede wszystkim ptaki i szczury pragnące ochłody.

Fontanna miejska

Fontanny są obiektami zamkniętymi, więc zanieczyszczenia, które do nich trafiają, zostają w obiegu natomiast woda nie jest czyszczona ani filtrowana. Sanepid nie podejmuje się badania bakterii w fontannach, gdyż są one elementem architektury, nie kąpieliskiem.

Bakterie w fontannach

Woda w fontannie zawiera bakterie e-coli, salmonelli, bakterie kałowe – enterokoki jak również paciorkowce i legionnelle. Kąpiel w tak zawirusowanej fontannie zazwyczaj kończy się biegunką, wymiotami, alergią czy zapaleniem skóry.

Aby ustrzec się przed groźnymi bakteriami zwracaj uwagę, gdzie zażywasz kąpieli. Sprawdź czy kąpielisko jest filtrowane i czy stosowana jest w nim odpowiednia chemia.

Polecane artykuły