Mieszadło magnetyczne jest to urządzenie laboratoryjne, które służy do bezkontaktowego mieszania cieczy w naczyniach laboratoryjnych takich jak kolby, zlewki i inne. W naczyniu reakcyjnym umieszcza się dipol magnetyczny potocznie zwanym mieszadełkiem, które to reaguje na zmiany orientacji pola magnetycznego w wyniku czego następuje zmiana rotacji dipola i mieszanie cieczy zawartej w naczyniu. Dipol zbudowany jest z żelaznego lub stalowego rdzenia, który zatopiony jest w polietylenie lub w teflonie, który to reaguje na generator prądu zmiennego rotującego w płycie mieszadła pola magnetycznego.

Mieszadło magnetyczneKonstrukcje elementów generujących pole magnetyczne mogą być rozwiązane na dwa podstawowe sposoby, co nam determinuje żywotność i typ mieszadła. Z jednej strony możemy mieć do czynienia ze statycznym układem elektromagnesów (jak w silnikach elektrycznych), mieszadła takie są trwalsze i prostsze, ale nie nadają się do urządzeń z podgrzewanymi płytami oraz nie będą się sprawdzały dla większych objętości mieszanych mediów. Aktualnie tego typu rozwiązania stosowane są w przypadku mikro mieszadeł. Innym rozwiązaniem technologicznym elementów generujących rotujące pole to komplet trwałych magnesów umieszczonych na rotującej tarczy, która jest napędzana przez niezależny silnik elektryczny. W przypadku zastosowania trwałych magnesów nie ma problemu również z płynną regulacją zakresu obrotów oraz z możliwością zastosowania elektrycznej płyty grzejnej. Najnowocześniejsze mieszadła tego typu mogą być zaopatrzone w bardzo precyzyjny zintegrowany elektroniczny termostat umożliwiający pełną  kontrolę temperatury w łaźniach ustawionych bezpośrednio na płycie grzewczej mieszadła.

Na efektywność mieszania bardzo istotny wpływ ma również kształt i rozmiar dipola magnetycznego, który z jednej strony powinien uwzględniać kształt naczynia i objętość mieszanej cieczy. Za duży dipol będzie gwałtownie i chaotycznie obracać się zaczepiając o ścianki naczynia. Zbyt małe mieszadełko utworzy wir w środku naczynia pozostawiając medium przy ściankach niemieszane. Mieszadełka mogą być, proste, jajowate, trójkątne, łopatkowate  inne.

Mieszadła magnetyczne mogą być przeznaczone do różnej objętości mediów – od kilku ml nawet do kilkuset litrów, mogą być jedno i wielostanowiskowe. Wielostanowiskowe mieszadła mogą posiadać wszystkie punkty zsynchronizowane lub niezależne, kontroler może być zintegrowany z płytą lub odłączany.

Najbardziej nowoczesne mieszadła są w całości wykonane ze stali nierdzewnej z odłączanymi kontrolerami. Takie mieszadła można w całości umieścić np. w kąpieli wodnej i przeprowadzać wszelkie procesy wewnątrz np. łaźni. Wielość rozwiązań tego typu urządzeń pozwoli każdemu laborantowi na dobór stosownie do własnych potrzeb. Należy się również zastanowić czy nie zakupić takiego mieszadła troszkę „na wyrost” uwzględniając potencjalne zastosowania w najbliższej przyszłości. Na rynku bardzo dobre mieszadła dopasowane do wymogów danych procesów można zakupić w firmie Danlab, która od lat wyposaża i doradza w doborze odpowiedniego sprzętu.