Łóżka rehabilitacyjne zaliczają się do sprzętu medycznego, który ułatwia opiekę nad pacjentami wymagającymi tymczasowej lub długofalowej opieki. Łóżka rehabilitacyjne poprawiają jakość życia pacjenta, ponieważ posiadają wiele udogodnień (np. funkcje łóżka sterowane elektrycznie), które mogą być bardzo przydatne dla osoby chorej, lub osób opiekujących się chorymi. Łóżka rehabilitacyjne to również takie, gdzie można ćwiczyć nogi, ręce itp. Wiele osób staje przed dylematem kupić czy wynająć? Można odwiedzić sklepy medyczne, lub sprawdzić oferty, jakie posiada np. wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych i się nad tą kwestią zastanowić. Wybór może być uzależniony np. od tego, na jaki okres czasu łóżko jest nam potrzebne. Jednak nie każdy zna się na rzeczy i szuka pomocy odnośnie wynajmu łóżek rehabilitacyjnych. W tym poradniku sprawdzimy co, dla kogo się bardziej opłaca i nie tylko!

Łóżka rehabilitacyjne — rodzaje

Istnieje wiele rodzajów łóżek rehabilitacyjnych. Możemy wyróżnić np. łóżka ortopedyczne, lub łóżka sterowane elektrycznie, często nazywane szpitalnymi. W zależności od choroby lub potrzebny można wybierać pomiędzy łóżkami drewnianymi, czy metalowymi. Tym pierwszym można przyznać miano bardziej, lub lepiej pasujących do domowego wystroju, natomiast te drugie bardziej kojarzone są z tymi szpitalnymi. Bez względu na wybór, łóżka rehabilitacyjne umożliwiają pełną lub częściową regulację w wielu zakresach.

Łóżko rehabilitacyjne — kupić czy wynająć

Łóżko rehabilitacyjne

Istnieją trzy możliwości pozyskania łóżek rehabilitacyjnych i są nimi: wynajem długoterminowy, wynajem krótkoterminowy, oraz zakup. Zatem co wybrać?

Na to pytanie ciężko jest uzyskać jednoznaczną odpowiedź. Aby jednak ją otrzymać, wcześniej warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami.

Pierwsza z nich to, czy pacjent przechodzi przewlekłą chorobę, czy może jest tylko w chwilowej niedyspozycji. Jeżeli pacjent nie wymaga stałej opieki i jest jedynie chwilowo niedysponowany, dobrym wyjściem będzie wynajem łóżka. W przeciwnym razie, jeżeli pacjent jest przewlekle chory i przez cały czas wymaga łóżka rehabilitacyjnego, można zastanowić się nad jego zakupem, lub inną opcją może być wynajem długoterminowy.

Płynnie możemy przejść do drugiej kwestii, jaką będzie okres, na jaki łóżko jest wymagane. Okazuje się, że wiele firm oferujących wynajem łóżek rehabilitacyjnych, posiada w swojej ofercie wynajem krótkoterminowy, który może być wręcz zbawienny dla osób, które potrzebują łóżka jedynie na jakiś czas. Z finansowego punktu widzenia, ta opcja również będzie bardzo atrakcyjna.

Kolejną kwestią jest budżet, jaki posiadamy. Nie każdy może pozwolić sobie na zakup łóżka rehabilitacyjnego, i w tym momencie właśnie z pomocą przychodzą wypożyczalnie łóżek szpitalnych.

Wynajem łóżek rehabilitacyjnych

Jeżeli postanowiliśmy wynająć łóżko rehabilitacyjne, zwróćmy uwagę na funkcje, jakie ono posiada, bo brak niektórych może być kluczowy, lub bardzo niewygodny podczas opieki nad osobą chorą.

Zwróćmy również uwagę na cenę wynajmu łóżka. Istnieje wiele firm, gdzie rozstrzał cenowy jest naprawdę różny i dlatego warto prześledzić na spokojnie ofertę każdej z nich. Średni koszty wynajmu podstawowego łóżka rehabilitacyjnego sięga 70 zł miesięcznie, zaś łóżka bardziej zaawansowanego około 150 zł miesięcznie.

Wynajem może trwać od kilku tygodni, nawet do kilku miesięcy, co jak widać, jest bardzo korzystną opcją dla osób potrzebujących takiego sprzętu. Wtedy kiedy łóżko będzie już niepotrzebne, można go po prostu zwrócić. Każda wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych posiada taką możliwość, również wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.

Takiej opcji niestety nie ma jeżeli zdecydujemy się na zakup. Gdy łóżko będzie już nie potrzebne, możemy go co najwyżej spróbować odsprzedać. Dlatego taka opcja zdecydowanie bardziej nadaje się dla osób potrzebujących łóżka rehabilitacyjnego na długo, a najlepiej na stałe.

Wyposażenie łóżek rehabilitacyjnych

Decydując się na wynajem łóżka, warto wiedzieć, jakie powinno ono mieć funkcje. Sprzęt ten powinien przede wszystkim posiadać wysokiej jakości siłowniki, które nie ulegną szybkiej awarii podczas częstego użytkowania. Łóżko powinno być również wyposażone w odpowiedni materac, najlepiej przeciwodleżynowy. Oczywiście materac można dokupić i wymienić samemu. Ponadto w wyposażeniu powinien również znajdować się boczny stolik. Stolik tego typu regulowany jest za pomocą specjalnego uchwytu i można ustawiać go pod dowolnym kątem. Do łóżka rehabilitacyjnego zawsze można zamontować wieszak na kroplówkę, czy ręczniki, które chory będzie miał na wyciągnięcie ręki.

Odpowiedni materac do łóżka rehabilitacyjnego

Tak jak napisane jest wyżej, łóżka rehabilitacyjne powinny posiadać w wyposażeniu materac przeciwodleżynowy, jednak niejednokrotnie zdarza się, że łóżko materaca może nie posiadać wcale, lub może on być nieodpowiedni. W takim przypadku możemy dokupić specjalny materac, który będzie odpowiedni dla osoby chorej.

Jeżeli chory jest mobilny, może mu wystarczyć klasyczny materac piankowy, który będzie dobrej jakości. Jeżeli jednak chory będzie większość czasu spędzał w pozycji leżącej, koniecznie lepiej zakupić materac przeciwodleżynowy. Materac tego typu zapewnia równomierne rozmieszczenie masy ciała, co z kolei zapobiega powstawaniu odleżyn. Ponadto bardzo wpłynie na użytkowanie poprzez np. poprawę jakości snu.

Podsumowanie

Wynajem łóżka rehabilitacyjnego to nie lada wyzwanie, tym bardziej jeżeli będzie ono użytkowane w domu prywatnym. Pamiętajmy, że dobranie właściwego sprzętu powinno być uzależnione od potrzeb chorego. Warto zwrócić uwagę na wiele kwestii z tym związanych, nawet te najdrobniejsze. Profesjonalne łóżko rehabilitacyjne to ogromna pomoc w opiece nad osobą chorą, ale również i wygoda dla samego chorego.

Warto korzystać z wynajmu łóżek rehabilitacyjnych, gdyż są one niekiedy znacznie bardziej opłacalne niż chociażby jego zakup.

Polecane artykuły