Alergie pokarmowe u dzieci są coraz częstszą przypadłością. Statystyki wskazują, że co dziesiąte niemowlę jest alergikiem, z czego u aż ok. 4 proc. dzieci pojawia się alergia na nabiał. Jak rozpoznać alergię pokarmową u maluszka? Jak leczyć?

Alergie pokarmowe u dzieci – czy z wiekiem przechodzą?

Alergia u niemowlaka to: nabyta, niewłaściwa, nadmierna reakcja układu immunologicznego, spowodowana ekspozycją na alergeny wywołujące objawy chorobowe u osób predysponowanych. Czynnikami wywołującymi alergie są zarówno te genetyczne, jak i środowiskowe.

Nadwrażliwości, zwłaszcza pokarmowe, ujawniają się – w większości przypadków – we wczesnym dzieciństwie, a przyczyną powyższego stanu jest niedojrzałość układu immunologicznego.

Warto mieć świadomość, że choć pojawienie się alergii możliwe jest u każdego dziecka, to jednak alergie pokarmowe częściej dotyczą niemowląt karmionych sztucznie. By złagodzić dokuczliwe objawy, dzieciom podaje się również leki antyhistaminowe.

Przeciwdziałanie alergiom czy ich rozwojowi chroni dziecko przed tzw. marszem alergicznym, czyli zmianą lokalizacji nadwrażliwości wraz z wiekiem.

Alergia na nabiał – jak ją rozpoznać i leczyć?

Niektóre alergeny zawarte w mleku krowim mogą przedostawać się do mleka matki, dlatego, w uzasadnionych przypadkach kobietom karmiącym zaleca się unikanie pokarmów uczulających i wprowadzenie diety hipoalergicznej.

Alergia na nabiał u niemowlaka często wymusza wprowadzenie mleka modyfikowanego. Niemowlęta powinny być karmione mieszankami modyfikowanymi dla alergików, w których to białka są już zhydrolizowane, czyli trafiają do organizmu dziecka częściowo albo całkowicie rozłożone, nie powodując tym samym reakcji alergicznych.

Alergia pokarmowa u niemowląt – objawy skórne: wyprysk, pokrzywka, atopowe zapalenie skóry. Dość rzadkie są napady astmy czy wstrząs anafilaktyczny.

A zatem – jak radzić sobie z alergią na nabiał dającą objawy skórne? Ogromnie istotne jest pozostawanie pod opieką lekarza (pediatry, lekarza rodzinnego czy alergologa) i stosowanie się do zaleceń lekarskich, jak np. wykonanie zaleconych badań diagnostycznych. Kolejnym istotnym aspektem jest przestrzeganie zaleconej diety eliminacyjnej, z której wyłączone zostaną wszystkie produkty mogące zawierać alergeny, co spowoduje szybkie ustąpienie objawów i dolegliwości. Nie mniej istotna jest pielęgnacja skóry zaleconymi przez lekarza preparatami hipoalergicznymi czy lekami.

Objawy alergii

Objawy alergii pokarmowej u dzieci są bardzo zróżnicowane. Choć mogą dotyczyć wyłącznie jednego narządu lub układu, to zdecydowanie częściej pojawia się reakcja wielonarządowa.

Wysypka przy alergii pokarmowej pojawia się stosunkowo często, a jej przebieg bywa ciężki. Oprócz objawów skórnych u dzieci często występują dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, tj. nudności, wymioty, biegunka, obrzęk języka i warg, świąd w jamie ustnej. Długotrwała biegunka, wymioty i brak apetytu prowadzą do osłabienia organizmu i zaburzeń przyrostu masy ciała.

Należy pamiętać, że nie każda reakcja alergiczna pojawia się tuż po spożyciu „szkodliwego” produktu. Zdarza się, że objawy występują dopiero po kilku dniach od kontaktu z alergenem, co znacznie utrudnia jego identyfikację.

Alergia czy astma? Różnice

W przypadku alergii pokarmowej zazwyczaj do diagnozy wystarczające jest zaobserwowanie charakterystycznych objawów pojawiających się po spożyciu konkretnych produktów. Jeśli dolegliwości pojawiają się zawsze w podobnych okolicznościach, o określonych porach roku czy trwają dłużej niż tydzień, warto udać się do lekarza.

Astma charakteryzuje się dusznościami, świszczącym oddechem, uczuciem ucisku w klatce piersiowej i kaszlem o zmiennej częstotliwości. U każdego dziecka nawracające świsty mogą mieć różne nasilenie. Jeśli świszczący oddech u dziecka pojawia się regularnie, warto przeprowadzić diagnostykę alergologiczną. Wiele schorzeń na tle alergicznym objawia się zaburzeniami swobodnego oddychania.

Alergię diagnozuje alergolog na podstawie przeprowadzonych badań, których rodzaj uzależniony jest od wieku dziecka. U maluszków poniżej 3. roku życia wykonywane są przede wszystkim testy serologiczne (badanie krwi testem fluorescencyjnym), które pomagają potwierdzić lub wykluczyć alergię oraz identyfikują jej źródło. Z  kolei u starszych dzieci można przeprowadzić testy skórne polegające na naniesieniu na skórę kropli alergenu i obserwacji, czy pojawi się reakcja.

Polecane artykuły