Sosna stanowi jedno z najbardziej charakterystycznych drzew dla terenów polskich lasów. Chociaż w naszym kraju istnieją zaledwie trzy rodzime gatunki, na całym świecie jest ich ponad 115, co stanowi prawdziwy rekord jeśli chodzi o drzewa iglaste. Chociaż przeważnie słyszy się o wykorzystywaniu sosny w przemyśle drzewnym, sosna zastosowania ma także inne – z jej pędów robi się nalewki oraz syropy. Dowiedz się, jakie właściwości mają produkty z sosny i kiedy dobrze jest je stosować.
Odmiany sosny
Sosna posiada niezwykle wiele odmian, z których każda jest nieco inna i wyjątkowa na swój sposób. Do niektórych gatunków sosny należą:
- Sosna czarna – czyli Pinus nigra, to jedna z najpiękniejszych drzew iglastych. Jest niezwykle okazała, może dorastać nawet do 3 metrów, a ponadto doskonale oczyszcza powietrze.
- Sosna limba – rośnie powoli, do około 2 metrów wysokości. Niezwykle efektownie prezentuje się w ogrodach, dlatego często bywa sadzona na prywatnych posesjach.
- Kosodrzewina – inaczej sosna górska, w Polsce znajduje się pod ścisłą ochroną. Można się na nią natknąć w górskim środowisku (np. w Tatrach), w miejscach dobrze nasłonecznionych.
- Sosna wejmutka – występuje w kilku różnych odmianach; może być niska lub bardzo okazała i strzelista (największe drzewa mogą dorastać nawet do 15 metrów). Cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na piękny, intensywny zapach.
Możemy wybrać zdrowotne odmiany sosny lub zdecydować się na te stricte ozdobne.
Sosna – właściwości
Sosna, prócz posiadania niezaprzeczalnego wpływu na przemysł drzewny, meblarski i budownictwo, stanowi również roślinę o wielu dobroczynnych właściwościach zdrowotnych. Substancje, które sprawiają, że wiele odmian sosny można zaliczyć do prozdrowotnych, to garbniki, sole mineralne, olejki eteryczne oraz flawonoidy.
Właściwości i działanie owych składników już od dawna znane jest człowiekowi, a substancje produkowane ze zdrowotnych odmian sosny było stałym elementem medycyny ludowej. Zbierano pędy, olejek z sosny, pączki oraz dziegieć. Poszczególne elementy poddawano odpowiedniej obróbce i tworzono preparaty, za pomocą których możliwe było złagodzenie wielu schorzeń. Najczęściej leczono:
- schorzenia układu oddechowego;
- reumatyzm;
- choroby układu moczowego;
- niektóre choroby skórne.
Jednakże wykorzystywanie sosny w celach zapobiegawczych oraz leczniczych nie jest wyłącznie reliktem przeszłości – do dzisiaj bardzo często sięga się po preparaty przygotowywane na bazie sosny, celem poprawy swojego stanu zdrowia. Sosna właściwości ma nieocenione i warto o tym pamiętać! Do popularnych wytworów, które można zrobić samemu, w domowym zaciszu, należą nalewka oraz syrop.
Warto mieć w swoim ogrodzie świeże pędy sosny, które świetnie sprawdzą się w domowym przygotowaniu nalewki i syropu. Decydując się na zasadzenie tego drzewa, należy wybrać zdrowe i sprawdzone sadzonki sosny z internetowego sklepu ogrodniczego https://www.podkarpackiesady.pl/66-sosny, które pięknie będą się prezentować.
Nalewka z pędów sosny – właściwości i sposób przygotowania
Nalewka sosnowa posiada bardzo wiele zastosowań. Ma właściwości antyseptyczne oraz moczopędne, dlatego może być niezwykle przydatna przy chorobach układu moczowego. Dodatkowo sprawdza się także przy schorzeniach układu oddechowego, bólu gardła oraz nieprzyjemnym, przewlekłym kaszlu.
Niestety przygotowanie nalewki z sosny wymaga sporej dawki cierpliwości, jednak jej wielbiciele zgodnie twierdzą, że warto poczekać. Przykładowe przygotowanie nalewki z pędów sosny odbywa się w następujących krokach:
- pędy sosny wkładamy do słoika i zalewamy je spirytusem oraz zasypujemy cukrem;
- słój odstawiamy w nasłonecznione i ciepłe miejsce na okres 7 dni;
- po wyznaczonym okresie przecedzamy miksturę i dodajemy litr przegotowanej wody;
- ponownie odstawiamy słój na tydzień;
- po tygodniu płyn przelewamy do ciemnej butelki, szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce na minimum 6 miesięcy.
Po określonym czasie nalewka będzie gotowa do spożycia. Nalewka z pędów sosny – właściwości, jakie ma pozwolą nam zachować zdrowie.
Syrop z pędów sosny – właściwości i przygotowanie
Syrop z pędów sosny należy do naturalnych preparatów leczniczych. Wszystko dzięki zawartym w pędach solom mineralnym, witaminom oraz węglowodanom. Syrop bardzo często stosuje się jako wspomaganie leczenia chorób dróg oddechowych, przeziębiania czy zapalenia gardła. Dawkowanie specyfiku to około 3-4 łyżeczki dla osoby dorosłej oraz 3 łyżeczki dla dziecka dziennie.
Syrop z sosny można kupić lub przygotować samemu w domu. Potrzebne są do tego młode pędy, zebrane na przełomie maja i kwietnia. Należy zasypać je obficie cukrem i zalać niewielką ilością wody. Następnie miksturę odstawia się na kilka tygodni; po pewnym czasie przyjmuje ona formę syropu, a wszelkie dobroczynne właściwości pędów sosny przenikają do preparatu. Prosty i sprawdzony przepis na syrop z pędów sosny znajdziesz na http://www.szkola-zdrowia.pl/jak-zrobic-syrop-sosnowy-na-kaszel/.
Artykuł napisała:
Joanna Kot – copywriterka, wolontariuszka,
doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego.
W wolnych chwilach piecze ciasta,
wychowuje koty i słucha podcastów.
Źródło:
- Białobok Stefan, Boratyński Adam, Biologia sosny zwyczajnej. Poznań-Kórnik 1993,
- https://www.odzyskaj.eu/sosna-wlasciwosci-lecznicze-i-formy-zastosowania/.