Czasami wystarczy chwila nieuwagi i kontuzja gotowa. Ból, obrzęk, fioletowy siniak… Sprawdź, jak szybko i sprawnie się ich pozbyć.

Jeśli ból jest bardzo silny i uniemożliwia poruszanie się lub dostrzegasz zniekształcenia kości albo stawów, nie możesz zwlekać z wizytą u lekarza. Jeżeli jednak oceniasz, że uraz jest łagodniejszy, spróbuj pomóc sobie sama. Najlepiej zacząć działać natychmiast po wypadku, dlatego zapamiętaj tę kolejność. W stresie, który zwykle towarzyszy takim sytuacjom, łatwiej będzie działać według planu.

1. Ochrona

Uszkodzone miejsce trzeba unieruchomić (np. mocując rękę na temblaku). Nie obciążaj kontuzjowanej kończyny. Takie działanie zapobiega dalszym uszkodzeniom tkanek, w tym naczyń krwionośnych i nerwów.

2. Odpoczynek

Kontuzjowaną kończynę trzeba oszczędzać. Gdy nawet każdy ruch powoduje ból, najlepiej po prostu unieruchomić ją całkowicie. Odpoczynek ułatwia gojenie się uszkodzeń.

3. Lód

Schładzanie zmniejsza obrzęki i ból, ogranicza stan zapalny. Zimny okład należy zastosować jak najszybciej po urazie i kontynuować chłodzenie przez kilka dni. Okład przykładaj kilka razy po 15-20 minut, z dwu, trzygodzinną przerwą.

4. Ucisk

Po zimnym okładzie dobrze jest w miarę ciasno (ale bez przesady!) zabandażować nadwerężony staw lub mięsień, nawijając bandaż w kierunku serca. To zmniejszy tendencję do obrzęków.

5. Uniesienie

Zaraz po urazie powinno się unieść kontuzjowaną kończynę powyżej poziomu serca, żeby zmniejszyć opuchliznę.

6. Leki

Ból sprawia, że przyjmujesz najmniej niekomfortową pozycję, co nadweręża m.in. zdrowe stawy. W efekcie ból przenosi się także w inne miejsca. W takiej sytuacji warto sięgnąć po preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne, które uśmierzą dolegliwości i zahamują procesy zapalne. W przypadku bólów stawów I tkanek miękkich sprawdzają się leki do stosowania miejscowego.

Wspieraj nasz portal - UDOSTĘPNIAJ