Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Rozglądając się za takim sprzętem do domu, trafisz na modele ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Czym właściwie się różnią i który z nich będzie lepszą inwestycją? Wiele zależy od twoich potrzeb i zakładanego budżetu. Zobacz, jaki rodzaj nawilżacza wybrać, posłużył ci przez długi czas!

Dlaczego warto postawić na nawilżacz powietrza?

Nawilżacz to sprzęt, bez którego trudno sobie wyobrazić sezon grzewczy. Skóra staje się ziemista i sucha, pozbawiona blasku. Powietrze o niskim poziomie wilgotności wysusza śluzówki, utrudnia oddychanie i zasypianie. Miłośnicy roślin doniczkowych także borykają się z niedogodnościami wynikającymi z wysuszonego powietrza. Nie warto więc zwlekać z zakupem nawilżacza. Tylko jaki wybrać?

Rodzaje nawilżaczy powietrza – najważniejsze informacje

Łatwo sprawdzić, że nawilżacze powietrza dzielą się na parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Te pierwsze są tanie i łatwe w obsłudze, jednak niechętnie wybierane przez rodziców małych dzieci. Wynika to głównie z faktu, że generowana w takim urządzeniu para wodna ma wysoką temperaturę – szukając sprzętu do pokoju dziecięcego, znacznie lepiej sprawdzą się takie, które emitują chłodną mgiełkę.

Tak właśnie jest w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych i ewaporacyjnych. Jakie są najważniejsze różnice między nimi? Sprzęty różnią się przede wszystkim zasadą działania. W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych – ultradźwięki odpowiadają za rozbijanie cząsteczek wody, co w efekcie powoduje generowanie pary wodnej. Nawilżacze ewaporacyjne działają inaczej. Suche powietrze zasysane jest przez wentylator, a następnie przepuszczane przez nawilżoną matę lub dyski. Emitowana mgiełka jest chłodna i bezpieczna.

Ale to dopiero początek różnic! Urządzenia ultradźwiękowe zwykle są niedrogie, a przy tym – efektowne. Wynika to głównie z podświetlanego zbiornika na wodę, który w zaciemnionym pomieszczeniu może dostarczać wyjątkowych wrażeń wizualnych. Trzeba jednak mieć na uwadze, by do tego rodzaju nawilżaczy stosować wyłącznie wodę destylowaną. Użycie kranówki może spowodować wytrącenie szkodliwego dla zdrowia pyłu kamiennego.

Nawilżacz ultradźwiękowy, chociaż cichy i niewielki, nie sprawdzi się w domu, w którym mieszkają psy i koty. Zwierzęta słyszą ultradźwięki, które mogą powodować dyskomfort.

Znacznie lepszym rozwiązaniem dla wszyskich psich i kocich opiekunów będzie nawilżacz ewaporacyjny. Jest równie cichy, a do tego – całkowicie bezpieczny dla zwierząt. Warto również podkreślić, że można do niego stosować wodę z kranu. Musisz jednak mieć na uwadze dodatkowe koszty oprócz tych związanych z zakupem – w urządzeniach tego rodzaju należy regularnie wymieniać filtry. Jak często? To zależy od wskazań producenta. Najnowsze modele same wysyłają przypomnienie za pomocą aplikacji mobilnej na telefon. Z pewnością zainteresuje cię także fakt, że urządzenia tego typu gwarantują w wielu przypadkach również higieniczne nawilżanie – cząsteczki wody w mgiełce są tak niewielkie, że nie przyczepiają się do nich szkodliwe drobnoustroje.

Wiesz już, na jaki sprzęt postawić? Nawilżacze ewaporacyjne w sklepie MediaMarkt zbierają pozytywne oceny użytkowników, równie dobrze oceniane są także sprzęty ultradźwiękowe. Ważne, by mieć świadomość zalet i wad rozwiązania, na które finalnie się zdecydujesz. Wtedy możesz mieć pewność, że takie urządzenie posłuży ci przez wiele lat, dbając o odpowiednią wilgotność powietrza w twoim domu!

Polecane artykuły