Na pewno każdemu z nas przytrafiło się kiedyś nieprzyjemne odczucie utracenia czucia w którejś kończynie. Zazwyczaj pojawia się wtedy charakterystyczne mrowienie, bądź pieczenie, które spowodowane jest uciskiem na zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne.

Nie jest to nic niepokojącego, gdy w momencie zmiany pozycji bądź rozmasowania danego miejsca, owa dolegliwość szybko mija. Jednak nie wolno bagatelizować objawów, kiedy drętwienie kończyny występuje stosunkowo często, a po rozmasowaniu i zmianie pozycji czucie nadal nie powraca. Wówczas należy zachować szczególną uwagę, bowiem w ten sposób organizm może przesyłać nam sygnał o rozwijaniu się poważnej choroby.

drętwienie rąk

Co może powodować drętwienie dłoni?

OSTEOCHONDROZA

Różnorakie wady, występujące w odcinku szyjnym naszego kręgosłupa powodują uszkodzenia nerwów, przez co wpływają niekorzystnie na nasz organizm, powodując przy tym bóle głowy, kłopoty z koordynacją i również drętwienie dłoni. Istotna jest zatem postawa naszego ciała oraz ćwiczenia gimnastyczne, które pozwolą zapobiec wystąpieniu tego problemu.

 

STWARDNIENIE ROZSIANE

Uszkodzenie błon nerwowych mózgu a także rdzenia kręgowego prowadzi do zakłócenia przepływów impulsów nerwowych. Stąd zmniejszone czucie, a co się z tym wiąże, częste odrętwienia rąk. Ważna jest w tym wypadku konsultacja neurologiczna.

ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA

Na tą dolegliwość narażone są osoby, które wykonują stałą i monotonną pracę rąk. Przypadłość ta doskwiera bardzo często programistom, muzykom, szwaczkom. Na skutek ciągłych i powtarzających się ruchów dłoni, pojawia się obrzęk ścięgien, przechodzący przez wąski kanał, w którym nerw zostaje ściśnięty. Stąd wystąpienie mrowienia i odrętwienia, które najczęściej nasila się rano.

zakrzepica żył

ZAKRZEPICA ŻYŁ KOŃCZYN

Skrzepy krwi pojawiające się w żyłach, powodują, że zaburzone zostaje krążenie i dostarczenie substancji potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania kończyny. Schorzenie to może pogłębić opuchliznę i zgorzel oraz doprowadzić do separacji skrzepliny. Stąd konieczne jest postawienie trafnej diagnozy przez lekarza i podjęcie odpowiedniego leczenia.

NIEDOKRWISTOŚĆ

Uszkodzenie krążenia krwi także może powodować odrętwienie. Nerwobóle w okolicach ramion oraz występujący stan zapalny często jest przyczyną bólu i drętwienia. Najniebezpieczniejszą przyczyną odrętwienia jest udar. Jeżeli pojawi się przy tym ból głowy, zaburzenia wzroku i mowy, należy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną.

Powyżej przedstawiono główne przyczyny, które powodują wystąpienie drętwienia dłoni. Jeśli któryś z tych objawów zauważasz u siebie lub nieprzyjemne mrowienie odczuwasz znacznie dłużej i nie zmienia się ono pod wpływem zmiany pozycji bądź masażu koniecznie udaj się do lekarza.



Polecane artykuły