Z prowadzonych na całym świecie badań wynika, że większość ludzi nie przyjmuje wraz z dietą odpowiedniej dawki magnezu. Wielu z nas dodatkowo ogranicza wchłanianie spożytego magnezu poprzez stresujący tryb życia i picie dużych ilości kawy, która wypłukuje ten pierwiastek z organizmu. Tymczasem niedobór magnezu powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Podpowiadamy, jak radzić sobie z niedoborem tego pierwiastka.

Objawy niedoboru magnezu

Najbardziej znanymi objawami niedoboru magnezu są skurcze mięśni oraz rozdrażnienie. Rzadko mówi się o tym, że niedobór tego pierwiastka wpływa również negatywnie na stan zdrowia osób chorych na astmę, choroby serca i cukrzycę. Brak odpowiedniej ilości magnezu może powodować również migrenowe bóle głowy i pogłębiać objawy depresji.

Suplementacja magnezu

Jak przekonują badacze tylko nieliczni z nas dostarczają swojemu organizmowi odpowiednią dawkę magnezu. Dlatego tak ważna jest suplementacja tego pierwiastka. Warto jednak wiedzieć, że suplementy magnezu różnią się od siebie o czym należy pamiętać wybierając preparat odpowiedni dla siebie. Wybierając preparat magnezowy należy zwrócić uwagę na zawartość procentową jonów magnezu w jednej tabletce. Najlepiej wchłaniają się preparaty zawierające 120 mg jonów magnezu w jednej dawce. Podawanie większej ilości tego pierwiastka w ciągu doby nie będzie efektowne. Warto zwrócić szczególną uwagę na połączenie magnezu z witaminą D3, która pomaga w prawidłowej absorpcji pierwiastka oraz z witaminą B6, która zmniejsza jego wydalanie z organizmu.

Chelat magnezu

Magnez dostępny w sprzedaży występuje pod postacią różnych związków chemicznych. Jednym z nich jest chelat magnezu. Jest to połączenie dwóch cząsteczek aminokwasu glicyny oraz magnezu poprzez wiązanie chelatowe. Dzięki tej specyficznej budowie magnez przedostaje się do jelita i to tam ostatecznie wchłania się do organizmu. Ponadto chelat magnezu jest bardzo delikatnym suplementem, który niezwykle rzadko wywołuje biegunki oraz inne objawy niepożądane. Ponadto jest to suplement zalecany do długoterminowego przyjmowania. Dzięki delikatnemu działaniu i dużej przyswajalności chelat magnezu zalecany jest również kobietom w ciąży. W sprzedaży dostępne są różne preparaty z chelatem magnezu niektóre z nich można znaleźć na stronie https://terranovapolska.pl/nasze-produkty/49-magnez-chelat.html.

Niedobór magnezu w naszym organizmie daje dużo nieprzyjemnych objawów. W większości wypadków pojawiają się skurcze mięśni oraz nerwowość, ale zdarza się również, że brak tego pierwiastka dodatkowo zaostrza choroby przewlekłe. Suplementacja magnezu jest bardzo ważna, trzeba jednak zwrócić uwagę na to jaki suplement diety będzie dla nas najlepszy.

Polecane artykuły