Odpowiednie wyposażenie gabinetu protetycznego bez wątpienia pozytywnie wpływa na jakość wykonywanych przez niego usług. A ponieważ prace protetyczne to zajęcia wymagające dużej precyzji, ważne jest, by sprzęt umożliwiał takie efekty. Wysokiej klasy odpowiednia obcinarka do gipsu to jeden z podstawowych sprzętów, który powinien się znaleźć w pracowni protetycznej.

Tworzenie protez zębowych to praca wieloetapowa, której efektem jest stworzenie protezy idealnie dopasowanej do potrzeb danej osoby. Dlatego też na każdym z etapów potrzebne są urządzenia, bez których dziś wykonanie nowoczesnej protezy byłoby niemożliwe. Bez wątpienia jednym z kluczowych momentów powstawania protezy zębowej jest zrobienie (na podstawie wycisku anatomicznego) modeli gipsowych. W ich przypadku ważne jest, by były one precyzyjne. Jednym z narzędzi umożliwiających taki efekt jest nowoczesna obcinarka do gipsu.

Obcinarka do gipsu – zastosowanie

Obcinarka do gipsu to urządzenie, które usuwa (obcina) nadmiar gipsu z modeli gipsowych. Takie urządzenie z odpowiednią tarczą jednocześnie zbiera nadmiar materiału. Obcinarki są wykorzystywane w laboratoriach protetycznych, a także w gabinetach i klinikach stomatologicznych. Co istotne, mogą być one używane do obcinania nadmiaru gipsu zarówno na mokro, jak i na sucho. Dziś protetycy mają duży wybór, jeśli chodzi o ofertę obcinarek do gipsu. Także jeżeli weźmiemy pod uwagę przedział cenowy.

Różne tarcze dostosowane do modeli gipsowych

Kluczowym elementem każdej obcinarki do gipsu jest tarcza. Wśród modeli są takie, które są z:

  • Tarczą diamentową – dzięki wykorzystaniu odpornego materiału, którym są diamenty, tarcze takie są bardzo wytrzymałe i radzą sobie ze wszelkimi rodzajami prac w gipsie. To inwestycja na bardzo długi czas, warto o tym pamiętać, gdyż tego typu tarcze mają dość wysokie ceny, ale nie ma potrzeby ich częstej wymiany.
  • Tarczą karborundową – należą do najbardziej popularnych tarcz. Przyczynia się do tego ich przystępna cena. W zależności od tego, jak często takiego typu tarczą pracujemy, może ona być sprawna od kilku miesięcy do kilku lat.

Jeszcze innym rodzajem tarczy jest tarcza na rzepy Klettfix, charakteryzuje się ona tym, że można ją bardzo szybko wymienić. Bardzo istotne jest to, by niezależnie od tego, czy nasza obcinarka do gipsu to obcinarka z tarczą  diamentową czy z tarczą karborundową, tarcze były w stanie, który umożliwia nienaganną pracę obcinarki. Jeśli jest inaczej, tarczę trzeba wymienić.

Obcinarka do gipsu – co wziąć pod uwagę przy wyborze

Przy wyborze obcinarki bez wątpienia bardzo istotny jest aspekt cenowy urządzenia. W tej kwestii warto pamiętać o tym, że wśród modeli znajdują się także takie, których ceny nie są wygórowane, ale mimo to urządzenia są trwałe. Warto też zwrócić uwagę na to, by obcinarka była wykonana ze stali nierdzewnej i innych materiałów, które są odporne na korozję. Przy wyborze obcinarki liczą się także takie dane techniczne jak: średnica tarczy, moc silnika i czy charakteryzuje się on wysokim momentem obrotowym. Ważne jest też to, czy silnik jest przystosowany do długiej pracy bez przerwy. Bardzo istotny jest też fakt, czy obcinarka do gipsu jest przeznaczona do pracy na mokro, na sucho czy też łączy w sobie te dwie funkcje. Jeśli zaś chodzi o logistykę czy wielkość gabinetu, to należy zwrócić uwagę na wymiary obcinarki.

Wysokiej klasy wytrzymała obcinarka do gipsu to komfort pracy i jej perfekcyjne efekty wpływające na wysoką jakość wykonywanej usługi, a więc powstającej protezy. A to przełoży się na zadowolenie klientów i renomę gabinetu.

Polecane artykuły