Zapalenie opon mózgowych jest straszną chorobą. Atakuje w nagły sposób, powoduje stan zapalny ochronnej błony, która pokrywa mózg i rdzeń kręgowy. Są różne przyczyny tej choroby, lecz większość pierwszych jej objawów jest do siebie podobnych.

Stwierdzono że najbardziej podatne na tą chorobę są dzieci. Dlatego też przypominamy rodzicom w jaki sposób wykryć pierwsze objawy tej choroby i na jakie szczegóły zwrócić uwagę kiedy nasze dziecko zachoruje.

Przedstawiamy 8 oznak zapalenia opon mózgowych

Niespodziewana gorączka

Jednym z pierwszych oznak zapalenia opon mózgowych jest wysoka i nagła gorączka. Temperatura szybko rośnie i w żaden sposób nie można jej obniżyć, nawet stosując leki przeciwgorączkowe. Towarzyszą gorączce też inne niepokojące objawy na które warto zwrócić uwagę!

Silne bóle głowy

Bóle głowy nie do wytrzymania są też objawem zapalenia opon mózgowych. Ból może być tak mocny że promieniuje do szyi co może powodować usztywnienie karku.Warto zwrócić szczególną uwagę u noworodków kiedy ciemiączko jest wypukłe, może to sugerować zapalenie opon mózgowych.

Podwójne widzenie

Osoba cierpiąca na zapaleniem opon mózgowych może mieć podwójne widzenie, nie może skupić wzroku w jednym miejscu!

Ból brzucha i wymioty

Kolejnym objawem zapalenia opon mózgowych może być utrata apetytu. Osoba może mieć nudności, brak apetytu co powoduje wymioty i bóle brzucha.

Wrażliwość na światło słoneczne

Osoba chora na zapalenie opon mózgowych może mieć światłowstręt, powoduje on łzawienie oczu, ból głowy połączony z nudnościami.Sztywność mięśni potylicznych

Dziecko mające zapalenie opon mózgowych może przyjmować charakterystyczną pozycję ciała; leży na boku z odchyloną w tył głową ze zgiętymi nogami. Kiedy chcemy rozluźnić dziecku szyję lub samo tego próbuje może się to niestety nie udać ze względu na sztywność mięśni.

Niemożność rozprostowania nóg 

Jest to nazywane objawem Brudzińskiego. Objaw ten polega na tym, że nogi nie dają się rozprostować nawet kiedy tego próbujemy, nogi nie dadzą się również rozluźnić.

Częste wysypki skórne

Test ze szklanką pozwala na szybkie wykrycie zapalenia opon mózgowych, potwierdza czy wysypka jaką ma dziecko ma powiązanie z zapaleniem opon mózgowych.

Należy wziąć zwykłą cienką przeźroczystą szklankę, przyłożyć ją do miejsca gdzie jest wysypka, docisnąć mocno do skóry, aż będzie ona blada. Jeżeli wysypka blednie razem ze skórą, osoba nie ma zapalenia opon mózgowych, natomiast jeżeli wysypka nie znika po przyłożeniu szklanki, należy jak najprędzej udać się do lekarza!

Udostępnij tę wiedzę swoim znajomym – te wskazówki mogą uratować komuś życie!Piwo ochroni cię przed groźnymi chorobami

Piwo ochroni cię przed groźnymi chorobami
Istnieją badania, które mówią, że wino, gdy jest umiarkowanie spożywane, jest rzeczywiście dobre dla organizmu. To sprawia, że ...
Czytaj Dalej

Jakie leki na hemoroidy warto stosować?

Jakie leki na hemoroidy warto stosować?
Na żylaki odbytu zwyczajowo mówi się hemoroidy, choć tak naprawdę hemoroidy to po prostu poduszeczki, które uszczelniają kanał ...
Czytaj Dalej

Aloes i jego lecznicze działanie

Aloes i jego lecznicze działanie
Aloes leczniczy zawsze był reklamowany jako jedna z najlepszych roślin ziołowych. Od leczenia chorób skóry i urazów do ...
Czytaj Dalej

Dlaczego warto stosować siemię lniane?

Dlaczego warto stosować siemię lniane?
Przez wieki siemię lniane było cenione ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne. Zapoznaj się z najważniejszymi korzyściami ...
Czytaj Dalej