Odtruwanie alkoholowe to pierwszy etap kompleksowej terapii choroby alkoholowej.

Alkohol spożywany sporadycznie zazwyczaj nie wykazuje żadnych poważniejszych powikłań, poza kiepskim samopoczuciem na następny dzień, potocznie nazywanym kacem. Jednak spożywanie alkoholu regularnie w nadmiernych ilościach może doprowadzić do poważnego uzależnienia od etanolu, który jest substancją psychoaktywną. Uzależnienie od alkoholu, czyli alkoholizm to poważne schorzenie, które powoduje szereg zaburzeń zarówno narządów wewnętrznych, jak i umysły. Osoba uzależniona od alkoholu ma również niezdrowy wygląd zewnętrzny – matowe włosy, łamiące się paznokcie, szara cera pozbawiona blasku, nagłe chudnięcie i zapadnięcie twarzy. Dodatkowo, alkohol zajmuje praktycznie każdą chwilę osoby uzależnionej od alkoholu, a więc zaniedbuje ona rodzinę, przyjaciół, pracę oraz dbanie o swoje zdrowie i wygląd.

Alkoholizm to choroba, która należy bezwzględnie leczyć, gdyż może doprowadzić nawet to śmierci. Leczenie powinno odbywać się pod opieką specjalistów, w ośrodku leczenia uzależnień. Samodzielne próby wychodzenia z alkoholizmu mogą utworzyć bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia i życia osoby uzależnionej.

Jednym z zabiegów, które stosuje się bardzo często na początku leczenia alkoholizmu jest odtruwanie alkoholowe. Ma ono na celu pozbycie się toksyn alkoholowych, które nagromadziły się z powodu długotrwałego picia, oraz powrót do trzeźwości, która jest niezbędnym warunkiem do podjęcia leczenia uzależnienia.

Odtruwanie alkoholowe Łódź – szybkie pozbycie się kaca

Odtruwanie alkoholowe w https://odtruwanielodz.com/ można zastosować nie tylko w przypadku ratowania osób uzależnionych od alkoholu. Detoks można zastosować również po to, by złagodzić nieprzyjemne skutki uboczne jednorazowego nadużycia napojów wyskokowych. Nieprzyjemny w skutkach kac często wyklucza człowieka z normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, dlatego też może się on zdecydować na szybki detoks mający postać kroplówek podawanych dożylnie. Już po około dwóch godzinach objawy kaca ustępują, więc można powrócić do swoich codziennych zajęć. Kroplówki zawierają najczęściej sól fizjologiczną, glukozę oraz elektrolity.

Odtrucie alkoholowe w domu – przebieg zabiegu

Część placówek zajmujących się odtruwaniem alkoholowym oferuje również zabieg z dojazdem do domu pacjenta. Niezależnie jednak od tego, czy zabieg będzie odbywał się w domu osoby uzależnionej czy w gabinecie, pierwszym krokiem do przeprowadzenia zabiegu jest wywiad lekarski. Taki wywiad ma na celu ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta, poziom jego uzależnienia od alkoholu oraz poziom zatrucia toksynami alkoholowymi. Na podstawie takiego wywiadu, lekarz specjalista wydaje opinię, która pozwala lub wyklucza z odtruwania alkoholowego. Ustalana jest również ilość kroplówek oraz ich skład, w przypadku zakwalifikowania się pacjenta do zabiegu. Jeżeli lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia detoksu w domu pacjenta, wydaje zgodę i umawiany jest termin zabiegu.

Osoby uzależnione od alkoholu chętniej decydują się na odtruwanie w swoim domu, ze względu na mniejszy stres w trakcie detoksu oraz komfort przebywania w znajomym miejscu, wraz z najbliższymi osobami. Oczywiście, by odtruwanie było bezpieczne, należy przeprowadzać je pod okiem specjalisty, który będzie stale kontrolował najważniejsze funkcje życiowe pacjenta i w razie potrzeby niezwłocznie reagował.

Każda z kroplówek podawana pacjentom, niezależnie od miejsca przeprowadzenia zabiegu zawiera w sobie poniższe składniki,  w odpowiednich, indywidualnie dobranych proporcjach:

  • roztwór soli fizjologicznej z glukozą;
  • elektrolity;
  • witaminy oraz minerały;
  • koenzym Q10;
  • dodatkowo, w razie potrzeby również leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne, przeciwpadaczkowe czy uspokajające.

Odtruwanie alkoholowe Łódź – dla kogo?

Z odtruwania alkoholowego mogą skorzystać osoby uzależnionej od alkoholu, które czują, że chcą przerwać ciąg alkoholowy i rozpocząć leczenie uzależnienia. Są to najczęściej mężczyźni, kobiety głównie z poczucia wstydu, że uzależnione są od alkoholu, nie decydują się na odtruwanie, choć w ciągu ostatnich lat liczba kobiet, które proszą o pomoc wzrosła.

Z kroplówek detoksykujących mogą skorzystać również osoby, które dzień wcześniej przesadziły z alkoholem, nie są jednak od niego uzależnione. Takie osoby zgłaszają się do gabinetów najczęściej rano, ze względu na fakt, że w ciągu dnia muszą być w pracy, mają ważne spotkanie lub muszą jechać w delegację i nie mogą tego odłożyć. W takim przypadku odtruwanie ma postać jednej odpowiednio dobranej kroplówki dożylnej, która działa już po około dwóch godzinach, a osoba, która zgłosiła się po pomoc, szybko wraca do formy i pozbywa się uporczywych objawów kaca.

Kto przeprowadza zabieg?

By mieć pewność, że odtruwanie alkoholowe przebiegnie bezpiecznie i będzie skuteczne, należy decydować się na nie tylko w specjalistycznie przygotowanych do tego gabinetach, klinikach czy innych placówkach. Zabieg powinien być przeprowadzony przez doświadczonego lekarza specjalistę, który wraz z pozostałym personelem medycznym będzie należycie dbał o pacjenta w trakcie trwania zabiegu.

Niestety, zdarza się, że różne niewykwalifikowane miejsca oferują zabiegi podobne do odtruwania, nie mają jednak odpowiedniego przygotowania medycznego oraz aparatury monitorującej najważniejsze funkcje życiowe pacjenta, a więc w razie wystąpienia komplikacji, nie będą w stanie odpowiednio szybko i skutecznie zareagować. Może się również zdarzyć, że tego typu miejsca korzystają z nieatestowanych składników odżywczych w kroplówkach, a więc stwarzają potencjalne zagrożenie dla zdrowia, bezpieczeństwa, a nawet życia osoby, która zdecyduje się na odtruwanie w takim miejscu.

Ile trwa odtrucie alkoholowe?

Czas trwania odtrucia alkoholowego zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta oraz od ilością toksyn znajdujących się w krwiobiegu. W przypadku odtruwania spowodowanego jednorazowym nadużyciem alkoholu wystarczają zazwyczaj 2-3 godziny, jednak w przypadku osoby silnie uzależnionej, która jest w długim ciągu alkoholowym czas będzie odpowiednio dłuższy. Może zdarzyć się, że pacjent będzie musiał pozostać w placówce na noc, gdyż odtruwanie w jego przypadku wymagać będzie podania serii wielu kroplówek dożylnych.

Najważniejsze korzyści płynące z profesjonalnie przeprowadzonego odtrucia alkoholowego to:

  • usunięcie niebezpiecznych toksyn alkoholowych z organizmu pacjenta, oczyszczenie ciała z substancji, które są zagrożeniem dla jego życia i powodują upośledzenia na przykład wątroby, nerek czy układu nerwowego;
  • przywrócenie równowagi wewnętrznej w ciele pacjenta, zarówno psychicznej jak i fizycznej;
  • uzupełnienie brakujących witamin, minerałów oraz odpowiednie nawodnienie organizmu;
  • możliwość przerwania ciągu alkoholowego, a co za tym idzie podjęcia się dalszego leczenie uzależnienia;
  • ogólna poprawa stanu zdrowia pacjenta, zastrzyk sił witalnych i energii do dalszego działania.
Więcej z kategorii: Choroby i zaburzenia psychiczne