Owsica, znana także z nazwy enterobioza, to drobne nicienie, które pasożytują w jelicie grubym. Mogą okazać się bardzo groźne zwłaszcza u dzieci. Zarazić można się w bardzo łatwy sposób, na przykład poprzez dotykanie dłoni osoby zakażonej, dotykanie tych samych rzeczy a nawet przez przebywanie w tym samym pomieszczeniu.

Choroba łatwo rozprzestrzenia się w dużych skupiskach ludzi, a szczególnie tam, gdzie panuje niedostateczna higiena, stąd problem najczęściej dotyczy dzieci. Jak się okazuje choroba bardzo często powraca i trudno jest się pożegnać z nią na dobre.

Co zatem zrobić, aby skutecznie pozbyć się pasożytów i nie dopuścić do ponownego zarażenia?

owsiki

Farmakoterapia

Leczenie należy rozpocząć od nosiciela pasożyta. Dlatego ważne jest podanie odpowiedniego leku, który zawiera substancję czynną pyrantel, pochodną tetrahydropirymidyny. Lek blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe pasożyta. Dzięki czemu, pozbędziemy się robaków obłych, urzędujących w przewodzie pokarmowym. Tak unieszkodliwione owsiki są wydalane z organizmu, co ułatwia nasza perystaltyka jelit.

Obecnie leki przeciwpasożytnicze są dostępne w aptekach bez recepty. Należy zawsze przed zastosowaniem zapoznać się z informacjami na ulotce, a w razie konieczności sięgnąć o poradę lekarza. Niezmiernie ważne jest powtórzenie kuracji po ok. 2-3 tygodniach, nawet jeśli nie zauważymy żadnych objawów. Leki zabijają dorosłe osobniki owsika, a nie ich larwy i inwazyjne jaja, stąd konieczne jest powtórzenie farmakologii.

Leczeniu powinni poddać się wszyscy członkowie rodziny

Jak wiadomo owsicą można zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem, dlatego aby pozbyć się na dobre pasożytów, leczeniu powinna poddać się cała rodzina. A nawet te osoby, u których nie zauważono żadnych objawów. Jest to istotne, dlatego, że jaja pasożytów mogą znajdować się w całym domu. Zdarza się, że obejmują one nawet produkty spożywcze, znajdujące się w kuchni.

Rodzina u lekarza

Jeżeli podejrzewamy wystąpienie zarażenia u dziecka, należy poinformować o tym jego wychowawców szkolnych lub przedszkolnych w celu uniknięcia dalszego rozprzestrzeniania się choroby, a także wdrożenia czynności higienicznych w klasie.

Zadbaj o dokładne porządki

Pozbycie się owsików, nie jest łatwe i wymaga z naszej strony wysiłku. Następny etap dotyczy wykonania dokładnych porządków, a zwłaszcza zwróceniu uwagi na miejsca, w których bytuje pasożyt. Najczęściej jest to bielizna, łóżko, odzież, pościel, zabawki, przedmioty codziennego użytku oraz klamki. Jaja owsików w łatwy sposób przedostają się wraz z kurzem oraz na rękach nosiciela. Dlatego należy gruntownie posprzątać mieszkanie. Piorąc pościel i ubrania, należy pamiętać o wysokiej temperaturze, która zabija pasożyty (najlepiej 60-90 stopni). Warto jeszcze dodatkowo wyprasować wszystkie materiały. Plastikowe zabawki należy dokładnie umyć mydłem lub płynem i wyparzyć we wrzątku. Pamiętaj również o umyciu wszystkich mebli, klamek i podłóg.

Higiena osobista

Jeżeli uda nam się pokonać przeciwnika, należy pamiętać o przestrzeganiu dokładnej higieny osobistej. Naszym nawykiem powinno zostać częste mycie rąk, szczególnie przed jedzeniem, po wyjściu z toalety lub po kontakcie z rówieśnikami.

higiena osobista u dziecka

Konieczna jest także codzienna zmiana bielizny, a początkowo również pościeli i piżamy. Każda osoba powinna mieć własny ręcznik. Dobrym rozwiązaniem będzie korzystanie z kąpieli nawet kilka razy dziennie.

Odpowiednia dieta

Podczas kuracji niezmiernie istotna jest odpowiednia dieta, która pomoże pożegnać się z pasożytami. Przede wszystkim znaleźć się w niej powinno mnóstwo błonnika, dzięki któremu łatwo i skutecznie wydalimy z organizmu robaki. Ponadto należy pamiętać o częstym spożywaniu świeżych warzyw i owoców, sięgać po chude mięso i pełnoziarniste produkty.
Wszelkie słodycze, przynajmniej na okres leczenia warto zastąpić różnego rodzaju kiszonkami (takie jak kapusta kiszona, ogórki kiszone), a także sokiem z buraków.




Polecane artykuły