Pieluszkowe zapalenie skóry to niezwykle częsta choroba naskórka występująca w okresie niemowlęcym oraz u osób dorosłych, u których występuje konieczność stosowania pielucho majtek i pampersów. Jak rozpoznać i wyleczyć tą dolegliwość? Sprawdźmy.

Pieluszkowe zapalenie skóry – czym jest?

Pieluszkowe zapalenie skóry (ang. napkin dermatitis) (PZS) najczęściej pojawia się u niemowląt i małych dzieci. Jest stanem zapalnym skóry, w przebiegu którego na jej powierzchni pojawiają się wypryski o charakterze grudek, złuszczającego naskórka, nadżerek, pęcherzyków, zmian rumieniowych. Najczęściej pojawiaj się w miejscu kontaktu pieluszki ze skóra malucha.

Powstałe zmiany powodują świąd, który wpływa na złe na samopoczucie dziecka – jest płaczliwe, niespokojne i rozdrażnione Dolegliwość ta może dotyczyć też dorosłych osób z nietrzymaniem moczu i kału, którzy są zmuszeni do noszenia pieluchomajtek.

Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry mogą być różnorodne.

Główną przyczyną tego schorzenia występującego najczęściej pomiędzy 7 a 12 miesiącem życia jest niedojrzałość powłok skórnych. Pod uwagę brane są tez czynniki infekcyjne, alergiczne oraz mechaniczne.

Czynniki sprzyjające wystąpieniu pieluszkowego zapaleniu skóry

Co może zwiększyć prawdopodobieństwo pojawienia się schorzenia? Z pewnością będzie to częsty kontakt skóry z moczem i z kałem, który  namnaża patogeny, przyczyniając się do powstania stanu zapalnego. Kolejnym czynnikiem jest maceracja naskórka spowodowana częstym narażaniem go na wilgoć, ktora zaburza jego funkcje ochronne, przez co skóra staje się podatna na uszkodzenia.

Zły wpływ na stan skóry maja też uszkodzenia mechaniczne takie jak przewlekłe ocierania naskórka podczas ruchu (najbardziej wrażliwe są wewnętrzne powierzchnie ud, pachwiny, okolice pośladków, narządy płciowe oraz okolice pasa. Jednakże najwięcej przyczyn wskazuje się na uczulenie lub nadwrażliwość na substancje zawarte w pieluszkach i długotrwałą antybiotykoterapię oraz uczulenie na skład kosmetyków przeciwodparzeniowych. Zbyt rzadka zmiana pampersów i przewlekła biegunka również zwiększają ryzyko wystąpienia zmian.

Objawy pieluszkowego zapalenia skóry

W przebiegu stanu zapalnego na powierzchni naskórka, w miejscu przylegania pieluszki pojawiają się zmiany rumieniowe, wypryski, pęcherze, krosty, grudki, które nieleczone mogą doprowadzić do głębokich nadżerek.

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry

Jeśli na skórze dziecka pojawiają się krosty, pęcherze lub żółte strupy wówczas należy zgłosić się do lekarza by wdrożyć leczenie antybiotykiem. Pobrany wymaz pomoże określić rodzaj patogenu i zastosowanie właściwego leczenia. W przypadku podejrzenia zmian alergicznych należy wykonać naskórkowe testy płatkowe.

Poza zastosowanym leczeniem należy często wietrzyć pupę dziecka (pozostawiać na kilka minut bez pieluszki) oraz zmienić dotychczasowe kosmetyki i pieluszki na hipoalergiczne. Całkowicie należy zrezygnować ze stosowania nawilżanych chusteczek, gdyż często wywołują reakcje alergiczne. Leczenie pieluszkowego zapalenia skory opiera się także na stosowaniu maści z niewielka ilością glikokortykosteroidów, które łagodzą stany zapalne skóry. Należy pamiętać, by stosować je jak najkrócej nakładając tylko na najbardziej uszkodzone miejsca na naskórku. Nadkażenie bakteryjne zwalczą miejscowe preparaty przeciwbakteryjne

Jak uniknąć pieluszkowego zapalenia skóry?

Podstawą jest profilaktyka. Dlatego w trosce o zdrową pupę malucha warto zmienić dotychczas stosowane pieluszki na produkty przyjazne dla środowiska https://www.abenasklep.pl/produkty/bambo-nature/pieluszki-bambo-nature,2,1973. Ich skład jest w 100% organiczny a zatem bezpieczny i w pełni biodegradowalny. Dobrą praktyką przeciwko PZS jest  też stosowanie kosmetyków hipoalergicznych – balsamów, szamponów i płynów do kąpieli.

Polecane artykuły