Wielu ludzi nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia filiżanki kawy. Różni nas jedynie sposób jej przygotowania, jednak można powiedzieć, że stała się ona naszym nawykiem, a nawet uzależnieniem.

Sam zapach wpływa na nas korzystnie, bowiem zachęca do działania i pozytywnie pobudza.

Czy znasz inne powody, dla których picie kawy może pozytywnie wpłynąć na twój organizm?

właściwości kawy

Twój mózg będzie pracował o wiele sprawniej

Czy zdarzyło ci się mieć wyrzuty sumienia z powodu częstego sięgania po słodkie przekąski do kawy? Zupełnie niepotrzebnie, bowiem badania prowadzone na Uniwersytecie w Barcelonie dowiodły, iż połączenie kofeiny z glukozą znacznie poprawia sprawność naszego mózgu, a zwłaszcza umiejętność koncentracji i zapamiętywania.

Pijąc kawę zmniejszysz ryzyko zachorowania na choroby serca

Jeżeli znajdujesz się w grupie ryzyka zachorowania na choroby naczyniowo-sercowe, koniecznie wypijaj nawet 3 filiżanki kawy dziennie. Badania naukowców wskazały korelację pomiędzy spożyciem kawy a arytmią serca. Ponadto, wśród badanych zauważono wyraźnie niższy odsetek migotania przedsionków u osób, które pija kawę regularnie.

Kawa Cię uszczęśliwi

Oprócz zastrzyku energii, wypijając poranną kawę, będziesz o wiele bardziej radosny i pozytywnie nastawiony do działania. Zawarte w kawie przeciwutleniacze mogą uchronić cię przed zachorowaniem na depresję.

Kawa Cię uszczęśliwi

Kawa obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę

Naukowcy potwierdzili, iż osoby, które wypijają nawet 7 filiżanek kawy dziennie są obciążone mniejszym ryzykiem wystąpienia cukrzycy nawet o 50% w porównaniu z tymi, którzy piją jej znacznie mniej!

Picie kawy może uchronić cię przed chorobą Alzheimera

Naukowcy włoskiego pochodzenia odkryli, że kawa może zapobiegać pogarszaniu się pamięci. Badania udokumentowane w magazynie Journal of Alzheimer’s Disease pokazały, że również ilość wypijanych filiżanek ma znaczenie, bowiem codzienna kawa niweluje ryzyko wystąpienia objawów choroby.

Dzięki kawie będziesz bardziej przyjacielski

Eksperyment przeprowadzony przez amerykańskich naukowców dowiódł, że dzięki kawie możesz być bardziej otwarty i towarzyski. Osoby biorące udział w badaniu wypijały filiżankę kawy lub szklankę zimnego napoju, po czym przedstawiano ich obcej osobie. Okazało się, że osoby, które wypijały kawę, były bardziej otwarte i szczęśliwsze.

Kawa może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka

Badania ukazane w Live Science wykazały, że u kobiet, które piły więcej niż cztery filiżanki kawy dziennie, ryzyko zachorowania na nowotwór macicy zmniejsza się aż o 22%, niż u kobiet, które w ogóle nie piją kawy.

Kawa zmiejsza ryzyko zachorowania na raka

Kawa może ocalić Twoje życie

Według naukowców już dwie filiżanki kawy wypitej codziennie może znacznie poprawić pracę naszej wątroby. Osoby sięgające często po kawę, są chronione przed marskością wątroby.
Chroni przed wystąpieniem choroby Parkinsona

Naukowcy z Uniwersytetu Linkoping w Szwecji odkryli wariant genetyczny, który ochrania nas przed zachorowaniem na chorobę Parkinsona, a dodatkowo picie kawy znacznie obniża ryzyko wystąpienia schorzenia.

Mamy nadzieję, że teraz będziesz częściej sięgać po kawę. Ciesz się zatem smakiem swojej ulubionej kawy i korzystaj z jej cudownych dobrodziejstw każdego dnia!

Polecane artykuły