Próchnica zębów definiowana jest jako zlokalizowana destrukcja twardych tkanek zębów przez kwaśne produkty bakteryjnej fermentacji węglowodanów przyjmowanych w formie pokarmu. Przypadłość spowodowana jest zaburzeniem równowagi w jamie ustnej: zmiana biofilmu bakteryjnego, zmiana składu mineralnego zębów, dieta i wiele innych przyczyniają się do naruszenia homeostazy, prowadząc do próchnicy. Próchnica zębów jest stanem odwracalnym na każdym etapie choroby.

Czynniki ryzyka

Problem bolesności zębów związanych z próchnicą jest niezwykle powszechny na świecie. Świadomość problemu jest całe szczęście wysoka, badania przeprowadzone we Francji mówią, że mimo wysokiego poziomu opieki stomatologicznej wielu dorosłych martwi się o swój stan uzębienia. Czynniki ryzyka związane z wystąpieniem próchnicy można podzielić na podlegające zmianie i wrodzone. Zmienność osobnicza w postaci swoistego zestawu genetycznego, kolonizacja jamy ustnej przez zmutowane bakterie z rodzaju streptococcus, szkliwo i korzenie zębów podatne na uszkodzenia oraz komponenty immunologiczne same w sobie mogą zwiększyć ryzyko próchnicy u danego człowieka. Czynniki, na które mamy wpływ, powinny jednak bardziej niż wrodzone interesować w kontekście dbania o zdrowie swojej jamy ustnej. Najważniejsze, zależne od trybu życia, elementy wpływające na wystąpienie próchnicy to:

  • Poziom higieny jamy ustnej
  • Nawyki dietetyczne
  • Używanie cukru prostego w diecie
  • Metody karmienia noworodka

Inne wymieniane przez badaczy zależności między częstością problemów z zębami a danym czynnikiem obejmują: niski poziom socjoekonomiczny, lata spędzone na edukację, zamożność danego społeczeństwa i inne.

Mimo ścisłego powiązania próchnicy z zestawem obecnych w jamie ustnej bakterii nie udało się znaleźć pojedynczych gatunków mikroflory odpowiedzialnych za uszkodzenie zębów. Wydaje się zatem, że celowana antybiotykoterapia nie jest skutecznym narzędziem użytecznym w profilaktyce.

Leczenie próchnicy

Historycznie metodą pozbycia się bólów zęba było usunięcia zęba. W dzisiejszych czasach stawia się bardziej na regenerację i leczenie, metoda radykalna jest stosowana bardzo rzadko. Sama naprawa zęba to jednak za mało, aby utrzymać długotrwały efekt. Polityka ochrony zdrowia zębów w krajach skandynawskich kładzie nacisk na zachowania prozdrowotne, odpowiednią dietę, fluoryzacje i inne. Wydaje się, że jest to optymalna metoda, same leczenie próchnicy przynosi bowiem jedynie krótkotrwałe skutki. Opanowywanie bólu zębów w próchnicy jest możliwe przy użyciu leków przeciwbólowych, zawierających np.: deksketoprofen.

Przyjmowanie środków farmakologicznych nie powinno jednak sprawiać, że wizyta u stomatologa zostanie odłożona w czasie. Mimo że podstawą walki z próchnicą jest prewencja, to w przypadku wystąpienia choroby należy działać natychmiastowo. Dookoła gabinetów stomatologicznych wyrosło wiele mitów i przekonań prowadzących do odkładania leczenia aż do skrajnego momentu, który nie pozwala na dalsze oczekiwanie. Rozsądne dbanie o zdrowie swoich zębów polega jednak na usuwaniu problemu w jak najwcześniejszym stadium oraz profilaktyce.

Próchnica zębów

Próchnica zębów
Próchnica powstaje, gdy twarda powierzchnia zęba, czyli szkliwo, zaczyna obumierać. Nieleczona próchnica zaczyna sięgać coraz głębszych warstw zęba, doprowadzając ostatecznie ...

Zapalenie ozębnej

Zapalenie ozębnej
Zapalenie ozębnej jest to proces zapalny obejmujący ozębną. Ozębna to delikatne, ale liczne włókienka kolagenowe mocujące ząb w zębodole. Z ...