Nasz kręgosłup jest nieustannie narażony na przeciążenia. Jedną z częstszych dolegliwości jest ból krzyża, czyli dolnego odcinka kręgosłupa. Powodują go urazy, ale też choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa czy wspomniane już przemęczenie. Dlatego też kluczowa jest profilaktyka i dbanie o silne mięśnie pleców, aby maksymalnie odciążyć kręgosłup.

Dlaczego boli krzyż?

Najczęściej za bolesność odczuwaną w dolnej części pleców odpowiadają zbyt słabe mięśnie lub ich przeciążenie. Słabe mięśnie nie są w stanie odciążyć kręgosłupa, więc warto pamiętać, że jest on bardziej podatny na przeciążenia. Natomiast jeśli mówimy o przeciążeniu włókien mięśniowych, to dochodzi do nich na skutek zbyt intensywnego wysiłku fizycznego, złej techniki wykonywania ćwiczeń lub podnoszenia ciężkich przedmiotów, ale też powodem może być praca wymuszająca nieprawidłową pozycję lub samo przebywanie w jednej pozycji przez wiele godzin.

Za ból w krzyżu mogą też odpowiadać wady kręgosłupa, w tym skolioza, czyli skrzywienie kręgosłupa, ale też rozwijająca się choroba zwyrodnieniowa. Warto mieć na uwadze, że nasz kręgosłup ulega po prostu zużyciu z biegiem lat, co może prowadzić do zwyrodnień poszczególnych stawów. Należy też wspomnieć o dyskopatii, która jest chorobą związaną z uszkodzeniem krążka międzykręgowego. Często też nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre infekcje również mogą wywoływać ból w okolicy krzyża.

W grupie ryzyka znajdują się też osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, ale też kobiety w ciąży, ponieważ zwiększająca się wraz z rozwojem dziecka waga również wpływa na obciążenie kręgosłupa, podobnie jak zmiany hormonalne.

Jak można złagodzić ból krzyża?

Doraźnie ból krzyża można łagodzić, stosując leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, np. te z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jeśli ból nie ustępuje, konieczna jest konsultacja ze specjalistą w celu określenia przyczyny i dobrania najlepszej terapii. Nierzadko konieczna będzie też rehabilitacja i ćwiczenia ruchowe, które wzmacniają mięśnie. Należy pamiętać, że ćwiczenia muszą być dobrane przez specjalistę.

Równie ważna jest profilaktyka. Jeśli czujesz, że przeciążyłeś mięśnie pleców, ulgę przyniosą ciepłe okłady na krzyż, które poza działaniem przeciwbólowym rozluźniają spięte mięśnie. Zamiast okładów można również stosować ciepłe kąpiele, najlepiej wieczorem, przed położeniem się do łóżka. Codzienną praktyką powinny być wspomniane już ćwiczenia rozciągające mięśnie, przywracające im elastyczność i wzmacniające. Proste zestawy ćwiczeń można wykonywać w domu lub w miejscu pracy, odrywając się na chwilę od wykonywanych obowiązków.

Jeśli wiemy, że jesteśmy w grupie ryzyka, warto dbać o regularne masaże rozluźniające, ale też utrzymywanie prawidłowej postawy ciała podczas wykonywania codziennych czynności.

Jeśli ból nie ustępuje lub jest bardzo silny, nie należy odkładać konsultacji z lekarzem, który może przepisać leki przeciwbólowe lub zalecić fizjoterapię. W niektórych przypadkach konieczna może być rozszerzona diagnostyka.

Polecane artykuły