Francuska agencja bezpieczeństwa zdrowia (ANSES) odkryła toksyczne i rakotwórcze substancje w jednorazowych pieluchach dla dzieci! Analizie poddano 23 rodzaje pieluch. Podczas badania wykryto substancje toksyczne. Niektóre z nich należą do tych, które WHO dawno uznało za środki potencjalnie rakotwórcze.

Analizy dokonała francuska organizacja rządowa ANSES, zajmująca się m.in. bezpieczeństwem żywności i środowiska. Jak się okazało w pieluchach jednorazowych wykryto groźne substancje chemiczne, zagrażające zdrowiu niemowląt.  Łącznie odnaleziono aż 60 potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia toksycznych substancji. Jednym z nich okazał się być środek chwastobójczy glifosat.

rakotwórcze pieluchy

Niebezpieczne substancje

Produkty poddane badaniom zawierały różnego rodzaju toksyny, które podobnie jak substancje zapachowe producenci umieszczają celowo. Inne pochodzenie może wiązać się z zanieczyszczonymi surowcami bawełny. Niestety bardzo często przekraczane są ich dopuszczalne ilości. Spośród wszystkich substancji wykrytych w jednorazowych pieluszkach, najgroźniejszym okazał się być rakotwórczy glifosat, stosowany jako herbicyd na plantacjach bawełny, a także dioksyny, które używa się w celu pozbycia się szkodników. Mogą one uszkodzić układ nerwowy, wątrobę i nerki.

Jakby tego było mało znaleziono również wysokie stężenia barwników, które wywołują alergię oraz silny alergen aldehyd aromatyczny, powodujący wysypkę i zmiany skórne. Jak twierdzą francuscy badacze, związki te, połączone z moczem dziecka, oddziałują na jego skórę, powodując alergię i często pieluszkowe zapalenie skóry. Ponadto mogą zaburzać układ rozrodczy i powodować różnego rodzaju nowotwory.

 

Zakłamany skład produktów

Naukowcy dostrzegli brak szczegółowych informacji dotyczących opisu produktów, a zwłaszcza na temat składu chemicznego poszczególnych warstw pieluszek. Rakotwórcze substancje znajdowały się nie tylko w zwykłych pieluszkach, ale również w tych ekologicznych! Producenci dystrybutorów pieluch zostali wezwani przez Francuskie Ministerstwo Ochrony Środowiska i Zdrowia do zapoznania się z raportem agencji i usunięcia szkodliwych związków ze swoich towarów w ciągu 15 dni.

toksyczne pieluchy dla dzieci

Nie została ujawniona publicznie konkretna nazwa marek produktów, w których znajdowały się niebezpieczne chemikalia. Należy jednak uwzględnić, że mnóstwo towaru mogło trafić również na polski rynek, ponieważ znajduje się w nim wiele francuskich sieci handlowych.Źródło: anses.fr/en/content/anses-recommends-improving-baby-diaper-safety, ec.europa.eu/food/plant/pesticides/glyphosate_en

Polecane artykuły