Jesień to piękna pora roku. Nie każdy ma jednak siłę i ochotę na cieszenie się nią. Nie brakuje osób, którym znacznie więcej radości dałoby ukrycie się w sypialni i unikanie wychodzenia z niej aż do wiosny. Osoby te zwykle nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie o to, co właściwie im dolega, choć jednocześnie są w stanie wskazać na szereg objawów psychicznych i fizycznych potwierdzających, że nie czują się najlepiej. Objawy te często są opisywane jako przesilenie jesienne. Nazwa ta nie budzi niepokoju, jednak problemu nie należy lekceważyć.
Co to jest przesilenie jesienne?
Przesilenie jesienne jest zazwyczaj definiowane jako zespół objawów świadczących o osłabieniu organizmu powiązanym przede wszystkim z warunkami pogodowymi, które właśnie się zmieniają.
Co warte podkreślenia, nie można mówić o jesiennej chandrze, gdy złe samopoczucie utrzymuje się przez długi czas. W takim wypadku najlepszą opcją jest odwiedzenie specjalisty.
Co powoduje jesienną chandrę?
Przyczyn zmian, które tak często dają o sobie znać jesienią, doszukujemy się przede wszystkim w zmiennej pogodzie. Nie wpływa na nas najlepiej ani niższa niż zazwyczaj temperatura, ani wcześnie zapadający zmrok.
Naukowcy nie mają wątpliwości, że to właśnie mniejsza niż latem ilość światła jest tym, co w największym stopniu daje nam się we znaki. Krótszy dzień i dłuższa noc prowadzą przy tym nie tylko do ospałości, ale i do rozdrażnienia.
Objawy jesiennej chandry
Istnieje przynajmniej kilka objawów stanowiących niezbity dowód na to, że jesienna pogoda daje nam się we znaki.
Najczęściej jest to nieuzasadnione przygnębienie pomieszane z apatią, choć pojawić może się również drażliwość, nieuzasadniony lęk oraz wahania nastroju.
Także nasze zdrowie fizyczne może ucierpieć jesienią. Wrażeniu osłabienia organizmu towarzyszy brak energii. Co więcej, zaobserwować można także tendencję do objadania się, która nie sprzyja kontroli wagi.
Ponadto warto dodać, że przesilenie jesienne prowadzi do częstszych infekcji. Szczególnie uciążliwe mogą być te z nich, które dotyczą górnych dróg oddechowych.
Sposoby na przesilenie jesienne
Tym, co może nam pomóc w walce z jesienną chandrą, jest przede wszystkim jedzenie i zdrowa dieta. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest ono tym samym, co objadanie się.
W cenie jest przede wszystkim energetyczna dieta bazująca na świeżych warzywach i owocach oraz na witaminach z grupy B.
Dodatkowo, jak podaje strona: https://bodymax.pl/przesilenie-jesienne-objawy-sposoby-na-chandre/ niezwykle istotny dla organizmu jest zdrowy sen. Co ważne, nie tylko pomaga organizmowi odpocząć, ale także zregenerować się.
Nie można zapominać również o aktywności fizycznej. Warto podkreślić, że w trakcie ćwiczeń następuje dotlenienie komórek.
Ponadto wsparciem w tym okresie mogą okazać się preparaty dostępne bez recepty, takie jak tabletki musujące Bodymax Przypływ Energii.
Zawarte w suplemencie diety kwas foliowy oraz niacyna wpływają na zmniejszenie zmęczenia. Z kolei, żeń-szeń dodaje energii, a witaminy z grupy B i cynk wspomagają układ odpornościowy.
Wspomniane składniki są w stanie pomóc zarówno z tymi objawami jesiennej chandry, które mają wpływ na naszą psychikę, jak i z tymi, które wpływają na kondycję organizmu. W połączeniu z dietą, dobrym nawodnieniem i aktywnością fizyczną pomagają przetrwać jesień.