Psychoterapia grupowa pozwala na konfrontację z innymi osobami, które tak jak Ty, posiadają pewne problemy, z którymi muszą sobie poradzić. Zalet psychoterapii grupowej jest całe mnóstwo. Czy warto uczestniczyć w grupie terapeutycznej? Czy psychoterapie grupowe naprawdę są skuteczne? Sprawdź!

Czym jest psychoterapia grupowa?

Psychoterapia grupowa, jak sama nazwa wskazuje, to terapia prowadzona w grupie osób, zwykle o podobnych problemach. Grupa już od najmłodszych lat stanowi dla człowieka źródło wszelkich doświadczeń emocjonalnych. Wiele problemów w życiu człowieka wynika z nieumiejętności życia i funkcjonowania w grupie. Terapia grupowa ma to do siebie, że  najważniejszą rolę odgrywają tutaj nie terapeuta, a sami członkowie grupy, którzy na forum dzielą się swoimi doświadczeniami i dają nadzieję, że zmiana jest możliwa i realna.

Zalety psychoterapii grupowej

Psychoterapia grupowa jest najskuteczniejsza w leczeniu alkoholizmu, narkomanii czy hazardu, a więc uzależnień. Jej zaletą jest wzbudzenie poczucia przynależności. Jego brak stanowi poważne zachwianie własnego ja, gdyż poczucie przynależności jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Korzystając z terapii grupowej, masz szansę na spojrzenie na swoje życie z nieco innej strony, przez pryzmat czyichś doświadczeń, zwykle bardzo trudnych. Samo przebywanie i praca w grupie uczy nawiązywania relacji, trwania w ich, a trzeba zaznaczyć, że człowiek uzależniony niejako traci tę umiejętność. Grupa terapeutyczna jest pozwala na rozwijanie umiejętności społecznych członków grupy.

Czy terapia grupowa Warszawa jest skuteczna?

Warto wiedzieć, że to właśnie terapia grupowa jest uznawana za najskuteczniejszą ze wszystkich form terapeutycznych. Psychoterapię grupową prowadzi certyfikowany terapeuta, jednak to właśnie jej członkowie mają tu największy wpływ na powodzenie terapii. Wiele osób z terapii indywidualnej przenosi się na terapię grupową, przyznając, że jest skuteczniejsza. Praca grupowa wspiera altruistyczne nastawienie do świata. Wzbudza także nadzieję, że zmiany są możliwe, nawet, jeśli są trudne. Grupowe psychoterapie szczególne skuteczne są w przypadku osób z uzależnieniami, nie tylko od alkoholu, ale także od hazardu, narkotyków czy pornografii. Jeżeli masz problem i nie wiesz, jak sobie z nim poradzić, zajrzyj na psychoterapiawawa.org.pl/grupa-dla-uzaleznionych/. Znajdziesz tam grupę osób takich samych, jak Ty. Razem możecie zmienić wszystko! Uwierz w siłę grupy i dołącz do niej, czerpiąc z niej jak najwięcej.

Polecane artykuły