Statystyki jasno pokazują, że gabinety stomatologiczne odwiedzamy najczęściej dopiero wtedy, gdy dokucza nam intensywny ból zębów. Nic więc dziwnego, że takie placówki kojarzą nam się głównie z bólem i wysokimi rachunkami za leczenie. Tymczasem decydując się na regularne wizyty kontrolne u dentysty, możemy nie tylko zaoszczędzić na leczeniu, ale także wyprzedzić ból. Odpowiednio wcześnie wykryte schorzenia zębów i jamy ustnej można bowiem relatywnie łatwo wyleczyć, bez konieczności wydawania sporych sum pieniędzy.

Jak wygląda wizyta kontrolna u stomatologa?

Jeśli jest to nasza pierwsza wizyta u danego dentysty, na początku przygotuje on kartę pacjenta. Wiąże się to z przeprowadzeniem wywiadu lekarskiego, czyli prośbą o podanie informacji dotyczących m.in. przyjmowanych przez nas leków, przewlekłych chorób, na które cierpimy oraz ewentualnych alergii. Jest to ważny krok, gdyż schorzenia jak zakrzepica, cukrzyca oraz nadciśnienie mogą mieć znaczny wpływ na stan naszych zębów i dziąseł, a także sposoby ich ewentualnego leczenia.

Po takim wstępnym wywiadzie stomatolog zaprosi nas na fotel i dokładnie przyjrzy się naszej jamie ustnej. Skontroluje zęby, ubytki, wypełnienia, obecność kamienia nazębnego oraz stan błony śluzowej całej jamy ustnej. Warto wiedzieć, że przy okazji tego badania jest w stanie wykryć symptomy mogące świadczyć o zmianach nowotworowych w ustach. W razie potrzeby może także wykonać zdjęcie RTG. pojedynczych zębów lub panoramiczne całego uzębienia. Na podstawie tych oględzin dentysta będzie w stanie określić, czy potrzebne będą kolejne wizyty oraz ich ewentualną, szacowaną liczbę.

Częstym punktem wizyt kontrolnych jest także zabieg kompletnego czyszczenia zębów. W jego trakcie usuwany jest osad, kamień oraz bakteryjna płytka nazębna, mogąca zalegać poniżej linii dziąseł. Jest to bardzo dobra profilaktyka, pozwalająca wyeliminować częstą przyczynę chorób zębów i dziąseł, oraz nieprzyjemnego zapachu z ust. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zabieg ten jest całkowicie bezbolesny.

Jak przygotować się do takiej wizyty?

Na etapie umawiania się na przegląd stomatologiczny warto zapytać dentystę, jak długo może on trwać oraz czy wiązać się z nim będą jakieś koszty. Dzięki temu będziemy mogli zaplanować sobie czas i uniknąć stresu związanego z jego presją. Wielu dentystów jak np. https://beauty-dent.pl/, pierwszą konsultację wykonuje darmowo, co jest korzystną propozycją.

Jak się przygotować?

Przede wszystkim przed samą wizytą warto zadbać o higienę jamy ustnej. Jeśli np. ma się ona odbyć bezpośrednio po wyjściu z pracy, warto zabrać ze sobą tego dnia pastę i szczoteczkę do zębów. Dobrze jest także pozbyć się zapachu zjedzonego ostatnio posiłku, żując gumę lub używając odświeżacza do ust. W sytuacji, gdy niedawno przechodziliśmy jakieś zabiegi stomatologiczne, np. leczenie kanałowe, warto mieć przy sobie aktualne zdjęcie RTG leczonego zęba.Nie jest to oczywiście wymóg, gdyż dentysta i tak najprawdopodobniej zrobi kolejne, ale jeśli mamy je pod ręką można je spokojnie zabrać na wizytę.

Jak często należy przeprowadzać kontrolne badania zębów?

W przypadku dzieci pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce już po pojawieniu się pierwszego zęba, a najpóźniej przed końcem pierwszego roku życia. Natomiast w przypadku dorosłych zaleca się regularne wizyty u dentysty co pół roku. Czas ten powinien być krótszy, jeśli choruje się na cukrzycę, pali papierosy, nadużywa alkoholu lub jest się w ciąży. Są to bowiem czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia chorób zębów i dziąseł.

Podsumowanie

Właściwa higiena jamy ustnej i systematyczne przeglądy jej stanu przez dentystę to proste metody profilaktyki jej chorób. Warto więc dbać o zdrowe zęby i badać je regularnie, gdyż ich choroby pozostawione bez leczenia mogą doprowadzić do poważnych schorzeń, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Dlatego też warto odwiedzać stomatologów, zanim poczujemy nawet lekki ból w zębach.

Polecane artykuły