Ważne są nie tylko ćwiczenia z rehabilitantem. Nieoceniona jest też codzienna pomoc i domowy trening.

DOSTOSUJ MIESZKANIE

Usuń zbędne meble (np. pufy, duży stojak z kwiatami), o które łatwo się przewrócić, lub tak je ustaw, by nie utrudniały poruszania się po mieszkaniu. Koniecznie zdemontuj progi. Zadbaj by nigdzie nie wystawały kable, o które można się potknąć. W łazience i toalecie zamocuj poręcze ułatwiające siadanie i wstawanie, w wannie, pod prysznicem umieść matę antypoślizgową.

ANGAŻUJ OSOBĘ PO UDARZE W PRACE DOMOWE

Zmywanie naczyń lub ścieranie kurzu z regału. Samo zakręcanie i odkręcanie kurków z wodą podczas zmywania naczyń to dobry trening dłoni, a zimna i na zmianę ciepła woda pobudzi osłabione receptory czucia.

POMAGAJ ZAWSZE OD PORAŻONEJ STRONY

Porażenie czy niedowład z jednej strony ciała to częsty skutek udaru. Dlatego tę stronę trzeba szczególnie aktywizować. Wszystkie przedmioty codziennego użytku, np. stolik, szafka, krzesło, radio, telewizja, powinny być ustawione od strony objętej udarem. Od porażonej strony wykonuj też takie czynności, jak karmienie, podawanie picia, ubieranie, zabiegi higieniczne, pomaganie we wstaniu z łóżka, asekurowanie podczas chodzenia.

GIMNASTYKUJ PALCE DŁONI

Codziennie angażuj bliską Ci osobę w proste ćwiczenia usprawniające i wzmacniające. Może to być darcie stron gazety na coraz niniejsze kawałki, przypinanie klamerek do prania na sznurku, nawlekanie koralików na drucik, segregowanie łyżką drobnych nasion, np. grochu, fasoli, soczewicy, zmieszanych w jednym pojemniku, lepienie pierogów, zgniatanie ciastoliny lub modeliny lub układanie puzzli.

PLANUJ RODZINNE POSIŁKI

Jeśli osoba po udarze wstaje, najlepiej, aby jadła posiłki przy stole razem z innymi członkami rodziny i mogła sama nakładać sobie jedzenie. Koniecznie dostosuj sztućce do ręki chorego. W sklepie rehabilitacyjnym kupisz specjalne sztućce, np. z wyciąganą lub wyginaną (elastyczną) rączką, a nawet z obciążnikami, które powstrzymają drżenie ręki. Gdy jest problem z przełykaniem, serwuj posiłki w postaci rozdrobnionej, półpłynnej. Nie jedz w trakcie oglądania telewizji, bo to rozprasza uwagę i może przyczynić się do za-, krztuszenia.

CHROŃ PORAŻONĄ RĘKĘ

Pamiętaj, aby w trakcie ubieraj, mycia czy zabiegów higienicznych nie ciągnąć chorego j za mniej sprawną rękę, bo można łatwo uszkodzić płytki. staw barkowy. Porażona czy niedowładna ręka nie powinna też zwisać w czasie siedzenia. Trzeba ją zawsze podpierać,’ np. położyć na blacie stołu, biurka czy na łóżku. Ręka nie powinna też zwisać bezwładnie w trakcie chodzenia. Można np. włożyć ją za pasek lub do kieszeni albo umieścić w ortezie na ramię i bark. Gdy leżysz, pod rękę najlepiej położyć poduszkę czy wałek.

WAŻNE

Podczas ubierania zachowuj następującą kolejność: chora ręka, następnie zdrowa, a przy rozbieraniu odwrotnie – najpierw zdrowa, potem chora ręka. Nigdy też nie mierz ciśnienia na porażonej ręce.

Wspieraj nasz portal - UDOSTĘPNIAJ