Jest to metoda obrazowania, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie (promienie X). Przez ciało przepuszcza się określoną dawkę promieni X, które po przejściu przez nie są rzutowane na specjalny detektor promieni. Detektorem w większości przypadków jest klisza fotograficzna (rentgenowska).

Badanie RTG służy do wykrywania zmian patologicznych w tkankach, ustalania ich lokalizacji i ewentualnie wielkości. Najczęściej stosowane jest w przypadku urazów kości. Poza tym za pomocą RTG można obrazować układ oddechowy, zęby, górną część układu pokarmowego.

Przygotowanie do badania RTG

1. W każdym przypadku należy zgłosić lekarzowi ciążę.

2. Jedynie w przypadku badania układu pokarmowego należy przyjść na czczo i przed badaniem przyjąć zawiesinę z barytu (kontrast).

3. W innych przypadkach nie ma specjalnych zaleceń.

Przebieg badania RTG

Do badania pacjent powinien odsłonić części ciała, które będą prześwietlane.

W przypadku prześwietlenia płuc pacjenta umieszcza się w pozycji stojącej między kasetą z kliszą rentgenowską a lampą. W przypadku badania układu pokarmowego pacjent badany jest w pozycji stojącej lub siedzącej. Czasami stosowany jest ucisk na powłoki brzuszne.

Do badania kości i stawów w przypadku urazów uniemożliwiających zdjęcie ubrania nie trzeba tego robić. Postawa pacjenta w czasie badania zależy od badanego miejsca, narzucają lekarz przeprowadzający badanie.

Badania RTG trwają kilka minut.

Wskazania do badania RTG

  • urazy kości i stawów
  • wady wrodzone układu kostnego
  • choroby reumatologiczne
  • schorzenia w obrębie klatki piersiowej
  • schorzenia górnego odcinka przewodu pokarmowego, gdy nie ma możliwości lub istnieją przeciwwskazania do wykonania endoskopii.

Badanie radiologiczne jest badaniem stosunkowo bezpiecznym. Dawka promieniowania pochłonięta w czasie jednorazowego badania nie ma wpływu na zdrowie człowieka. Badanie można wykonywać w każdej grupie wiekowej.

Nie należy go wykonywać jedynie u kobiet w ciąży.

Więcej z kategorii: Badania diagnostyczne