Istnieje wiele sprzętów rehabilitacyjnych, które są przeznaczone do ćwiczeń w domowym zaciszu. Jednym z nich jest rotor rehabilitacyjny – przyrząd przeznaczony do usprawniania kończyn dolnych i górnych. To urządzenie szczególnie polecane osobom, które posiadają różnego rodzaju ograniczenia ruchowe. Na rynku dostępny jest szeroki i zróżnicowany wybór tego typu sprzętów, co pozwala na jego dopasowanie do potrzeb każdego pacjenta. Sprawdźmy, czym jest rotor do ćwiczeń, kiedy zaleca się z niego korzystać oraz jaki sprzęt do użytku domowego wybrać!
Czym jest rotor rehabilitacyjny? Komu jest zalecany?
Rotor do ćwiczeń, nazywany także rowerkiem rehabilitacyjnym, to jedno z najczęściej spotykanych urządzeń przeznaczonych do uprawnienia pracy kończyn dolnych i górnych. Jego zadaniem jest pobudzenie do pracy mięśni i stawów w celu ogólnej poprawy sprawności fizycznej pacjenta. W wersji podstawowej rotor zbudowany jest z pedałów oraz stabilnej podstawy, którą ustawia się na podłodze lub mocuje do ściany.
Jest to popularne urządzenie do ćwiczeń, które świetnie zastępuje rowerek treningowy. Z rotora mogą korzystać osoby o ograniczonej sprawności, w tym także pacjenci w czasie rekonwalescencji oraz seniorzy. Rotor do ćwiczeń pozwala na wykonywanie aktywności w sposób bezpieczny dla ludzi z ograniczeniami ruchowymi, w tym także pacjentom na co dzień poruszającym się na wózku inwalidzkim. Jest jednym z najczęściej spotykanych sprzętów w placówkach medycznych, zalecanym także podczas domowej rehabilitacji.
Wskazania do ćwiczeń na rotorze. Jaki sprzęt wybrać??
Podstawowym zadaniem rotora rehabilitacyjnego jest poprawa ogólnej sprawności pacjenta dotkniętego pewnymi ograniczeniami ruchowymi. Istnieje sporo wskazań do jego użytkowania. Urządzenie to pozwala m. in. łagodzić dolegliwości związane z dłuższym unieruchomieniem, poprawić sprawność w zakresie ruchomości kończyn, redukować sztywność w obrębie stawów, wzmocnić mięsnie kończyn i poprawić koordynację ruchową, a także przygotować nogi do pionizacji i powrocie do chodzenia. Ponadto, rotor do ćwiczeń pozwala chronić pacjenta przez zakrzepicą i niedokrwieniem, redukuje obrzęki kończyn, polepsza ogólną kondycję, a także zmniejsza dolegliwości bólowe.
Takie pozytywne efekty można osiągnąć, regularnie i zgodnie z zalecaniami ćwicząc na rotorze. Należy także wybrać prawidłowo dostosowany do swojego stanu zdrowia i oczekiwanych efektów sprzęt. W swojej podstawowej, mechanicznej wersji, rotor do ćwiczeń dobrze sprawdzi się u osób, które są w stanie samodzielnie poruszać kończynami oraz mają wystarczająco siły, aby pokonać opór pedałów. Rotory elektryczne są natomiast polecane dla osób o ograniczonej sprawności. Wśród nich wyróżniamy rotory aktywne, wspomagane oraz pasywne. Te ostatnie są zalecane dla osób, które nie są w stanie samodzielnie poruszać kończynami.
Wiele współczesnych rotorów posiada także wbudowany licznik, który pozwala czuwać nad czasem trwania treningu oraz ich efektywnościową. Pacjenci, którym z kolei zależy na jednoczesnym ćwiczeniu rąk i nóg, mogą zainwestować w zakup tzw. rotora rehabilitacyjnego zespolonego, który daje taką właśnie możliwość.