Każdy człowiek od urodzenia jest istotą seksualną. Seksualność nie powinna być tematem tabu, ponieważ jest naturalną częścią życia każdego człowieka. Dlatego tak istotną sprawą jest poznanie tajników tej sfery życia i nauczenie się mówienia bez skrępowania o swych odczuciach.
Akceptacja swojego ciała
Akceptacja swojego ciała i ciała partnera to podstawowe elementy na drodze do udanego życia seksualnego. Ciało i uczucia stanowią wartość. Życie seksualne również jest wartością – jest wyrazem miłości i pragnienia oddania siebie drugiej osobie.
Życie seksualne to bardzo złożone pojęcie. Składa się na nie całe bogactwo zachowań seksualnych – spojrzeń, pocałunków, pieszczot, rozmów i kontaktów. Seks dla chłopców i dziewcząt oznacza dwie różne sprawy. Dziewczęta marzą o miłości, a chłopcy poddają się szaleństwu hormonów. Dlatego tak ważne jest, żeby seks łączył osoby, które dobrze się znają, wzajemnie szanują, rozmawiają ze sobą o swoich potrzebach. Współżycie jest piękną rzeczą, przynoszącą niesamowitą radość.
Życie seksualne zależy od naszej dojrzałości, czyli wiedzy o nas samych, którą pogłębiamy przez całe życie.
Jak powinna wyglądać pierwsza randka?
Zazwyczaj to chłopak proponuje spotkanie. Ale coraz częściej także dziewczyna rzuca hasło: „Chodźmy razem do kina” albo „Fajnie mi się z tobą rozmawia, może spotkamy się wieczorem?”. Nie ma w tym nic gorszącego. Zaproszenie na randkę, choć wydaje się to proste, dla niektórych chłopców wiąże się z tak dużym stresem, że nie są w stanie przez tę czynność przebrnąć. Dlaczego? Ponieważ boją się odmowy! W takim przypadku lepiej zaproponować osobie, która się podoba, coś, co bardziej przypomina koleżeńskie spotkanie, np. wspólną jazdę na rolkach czy na rowerze albo spacer.
Pierwsza randka powinna być zaplanowana. Młodzi wcześniej uzgadniają, co chcą robić – czy będzie to spacer po parku, lody w przytulnej kawiarence czy też wycieczka rowerowa do lasu albo pójście do kina.
Przed spotkaniem zarówno chłopiec, jak i dziewczyna powinni zadbać o swój wygląd: wziąć kąpiel lub prysznic, ubrać się ładnie, ale nie przesadzać ze strojem. Najlepiej, gdy założą to, w czym czują się najlepiej i podobają się sobie.
Na spotkanie należy przyjść punktualnie. Powiedzenie: „Jeśli kocha, to poczeka” nie sprawdza się na pierwszej randce! Dobrze, gdy przygotują kilka tematów do rozmowy, np. o filmach, muzyce, zainteresowaniach.
Jeśli na pierwszym spotkaniu dziewczyna otrzyma od chłopca kwiatek lub jakiś prezencik, np. maskotkę, oznacza to, że mu się podoba. Również będzie jej miło, gdy on powie kilka komplementów. Jeśli na koniec spotkania odprowadzi ją do domu, to znaczy, że randka się udała.
88% chłopców lubi, kiedy to dziewczyna robi pierwszy krok. Podoba im się zarówno propozycja randki wprost, jak i nieśmiało zasugerowana.
Jak przygotować się do pierwszego pocałunku?
Przeciętny pocałunek trwa 45 sekund, porusza 34 mięśnie twarzy i uwalnia pewne związki chemiczne – tak twierdzą naukowcy. Jednak nie są oni w stanie wyjaśnić do końca, dlaczego całowanie się sprawia ludziom taką przyjemność. A jest ona ogromna. Okazuje się, że największym wydarzeniem w życiu dziewczyny jest nie seks, ale przede wszystkim pierwszy pocałunek.
Dobrze jest, gdy dziewczyna lub chłopiec zaczną od cmoknięcia w policzek – tak na „dzień dobry” lub „do widzenia”. Dzięki temu mogą się zorientować, jakie jest ich nastawienie do siebie i takich buziaków. Jeśli pozytywne – mogą doprowadzić do pocałunku w usta.
Istotna jest higiena jamy ustnej. Obowiązkowo powinni umyć zęby przed wyjściem z domu. Mogą także w drodze na spotkanie żuć miętową gumę. Ważne, by nie zapomnieli jej wypluć! Rozmowa, a tym bardziej całowanie się, z osobą, która żuje gumę, nie każdemu odpowiada. Przed randką lepiej też nie jeść czosnku lub cebuli – mają nieprzyjemny, długo utrzymujący się zapach.
1. Początkujący w sztuce całowania zaczynają od leciutkich pieszczot ustami, muśnięcia warg są krótkie i delikatne. Gdy podniecenie narasta, przechodzą do bardziej zdecydowanych pocałunków.
2. Chwytają ustami górną lub dolną wargę ukochanej osoby, zaczynają ją ssać i delikatnie przygryzać. Następnie mogą włączyć do takich pocałunków język.
3. Im bardziej potrafią opóźnić chwilę wsunięcia języka do ust, tym bardziej zmysłowy jest efekt. Potem przychodzi pora na ssanie, ostrożne przygryzanie, dotykanie podniebienia i drażnienie ust. Dobrze jest przełknąć nadmiar śliny przed namiętnym pocałunkiem.
Nie ma jednej instrukcji całowania się. Chłopiec może swoim językiem dotykać języka ukochanej, wodzić nim po jej zębach, leciutko przygryzać usta. Naprawdę wszystko jest dozwolone – mogą robić to, co podpowiada im fantazja, pod warunkiem, że obydwoje mają na to ochotę. Nie ma lepszych i gorszych pocałunków.
Ważne jest, by całować się z osobą, którą darzy się uczuciem – wtedy wszystko będzie fascynujące.
Po pierwszym udanym pocałunku przychodzi kolej na następne. Nic tak nie dodaje miłosnym grom romantyzmu, jak właśnie pocałunki. Obsypywanie nimi policzków, szyi, ramion czy piersi wyraża pożądanie i zachęca do seksu.
Pocałunek w rękę oznacza szacunek, ale gdy złożony jest na wewnętrznej stronie dłoni, sygnalizuje erotyczną fascynację. Przyłożenie ust do czoła ukochanej osoby uspokaja ją, ale muśnięcie wargami płatków ucha – pobudza. Najbardziej jednak rozbudzają pocałunki w usta. Zawsze podsycają pożądanie.
Długie, namiętne całowanie w usta może nawet doprowadzić u dziewczyny do orgazmu. Wyrafinowany pocałunek naśladuje zbliżenie. Rytmiczne wsuwanie nawzajem języka do ust przypominać może miłosne ruchy penisa. Okazuje się, że 80% ludzi podczas pocałunku odchyla głowę w prawo. Wynika to prawdopodobnie stąd, że lewa półkula mózgu, która zarządza prawą stroną naszego ciała, jest bardziej aktywna i narzuca nam taki sposób zachowania.
Podczas całowania się nasz organizm wydziela dużo adrenaliny, insuliny i endorfiny (zwanej hormonem szczęścia). Dlatego czujemy wtedy przypływ energii, śmiejemy się oraz łatwo uwalniamy od stresu. Dzięki pocałunkom spalamy kalorie. Przy lekkim muskaniu warg tracimy 12 kalorii, głęboki pocałunek zabiera nam aż 52 kalorie.
Na czym polega masturbacja (onanizm)?
Napięcie seksualne, które pojawia się w okresie dojrzewania, jest pod względem wydzielanych hormonów silniejsze u chłopców, jednak występuje również u dziewcząt. Jedną z najwcześniejszych form zaspokajania jest masturbacja. Polega ona na dotykaniu i pobudzaniu własnych narządów płciowych.
Czy wszystkie dojrzewające osoby onanizują się? Nie. Czy wszystkie odczuwają taką potrzebę? Też nie, choć rozpowszechniony jest obiegowy pogląd, że „wszyscy to robią”.
Dziewczęta przeważnie zaczynają masturbować się około 16. roku życia, ale bywa że i wcześniej. Pieszczoty własnego ciała pomagają zrozumieć budzący się w nich seksualizm i odkryć punkty erogenne. Onanizm polega na drażnieniu narządów płciowych przez samą dziewczynę, aby doprowadzić się do rozkoszy. Dziewczęta często odczuwają poczucie winy z powodu masturbacji. Większość kobiet onanizuje się, drażniąc okolice łechtaczki (delikatną błonę wokół) czy wargi sromowe, rzadziej bezpośrednio stymulując samą łechtaczkę (jest wrażliwa, dotykana w stanie erekcji może boleć). Kobiety, które pieszczą łechtaczkę, najczęściej delikatnie przesuwają zwilżonym palcem lub całą dłonią wzdłuż jej trzonu. Niektóre dorosłe kobiety wkładają do pochwy palec lub wibrator, inne rytmicznie zaciskają mięśnie krocza i w ten sposób się pobudzają. Żeby osiągnąć pełne pobudzenie, niektóre kobiety wykonują zmysłowe ruchy ciałem albo zastygają nieruchomo. Kobieta niemająca partnera lub ta, której zbliżenia 1 nie dają satysfakcji, może przez masturbację sama doprowadzić się do rozkoszy i rozładować napięcie seksualne.
Chłopcy znacznie wcześniej niż dziewczęta zaczynają uprawiać samogwałt. Już u 12-latków rośnie ilość testosteronu hormonu odpowiedzialnego za napięcie seksualne. Rozładowują je, pocierając członek dłońmi. Tempo, rodzaj ruchów jak i siła nacisku na członka zależą od indywidualnych upodobań.
Masturbacja w okresie dojrzewania
Masturbacja w okresie dojrzewania pomaga zrozumieć budujący się erotyzm, zaspokaja pierwsze potrzeby seksualne, umożliwia poznanie ciała i jego najwrażliwszych punktów. Osoby, które onanizują się w młodości, w dorosłym życiu mają zazwyczaj udane relacje seksualne. Onanizm nie może jednak stać się obsesją. Masturbacja nie jest chorobą i nie prowadzi do chorób. Jest jednym z zachowań seksualnych, które powinno być traktowane jako etap przejściowy w drodze do dorosłego tycia, jako forma rozładowania napięcia seksualnego przez ludzi nieprzygotowanych jeszcze do bycia w związku i współżycia seksualnego.
Panuje powszechna opinia, że po rozpoczęciu normalnego współżycia seksualnego lub po ślubie nikt się już więcej nie onanizuje. Nie jest to prawdą. Ludzie, którzy prowadzą normalne tycie płciowe, często masturbują się sami lub wspólnie z partnerem. Masturbacja nie jest szkodliwa dla zdrowia. Przy bardzo częstym onanizowaniu się może wystąpić jedynie podrażnienie narządów płciowych wskutek ich pocierania. Nie ma też żadnego wpływu na bezpłodność. Niektórzy uważają, że oddawanie się seksualnym fantazjom i onanizm są niezgodne z ich przekonaniami religijnymi i moralnymi, więc mają wyrzuty sumienia, gdy to robią.
Pierwszy raz – jak się przygotować?
Kiedy randki i pocałunki stają się coraz bardziej cudowne, młodzi zaczynają pragnąć czegoś więcej. Ten pierwszy raz jest dla nich wielkim wydarzeniem, wstępem do całego życia intymnego. Powinni się więc do niego odpowiednio przygotować.
Pierwszy stosunek powinien być jak wykwintne danie, które je się bez pośpiechu, którym się delektuje. Jeśli zatem mają wątpliwości, czy są już gotowi to zrobić, znaczy, że potrzebują jeszcze trochę czasu. Gdy partnerów nie łączy miłość, przyjaźń i zaufanie, tym bardziej powinni głęboko się zastanowić. Jeśli jednak już się zdecydują, powinni pamiętać, że kochać się należy w miłym, estetycznym otoczeniu, w poczuciu bezpieczeństwa i czułości. Młodzież w różnym wieku do tego dojrzewa. Jest to sprawa indywidualna. Dane statystyczne mówią, że 35% Polaków swój pierwszy stosunek przeżyło w wieku 17-18 lat.
Wybór czasu, miejsca, pozycji
Zaplanowanie pierwszego razu na konkretny dzień zwiększa stres. Lepiej gdy zrobi się to spontanicznie – oczywiście po wcześniejszej rozmowie i przygotowaniu odpowiednich środków antykoncepcyjnych.
Bardzo istotne znaczenie dla „seksualnej premiery” ma wybór odpowiedniego miejsca, czasu oraz pozycji.
Jeśli chodzi o miejsce, najlepiej gdy będzie to dobrze znany pokój, w którym czuje się bezpiecznie. Komfort zapewni stabilne łóżko ze świeżą pościelą i znajdująca się w pobliżu łazienka. Powinno się mieć dużo czasu, by móc jak najdłużej cieszyć się swoją obecnością. Jeśli młodzi boją się rodzicielskich „nalotów” czy wejścia kogoś obcego, mogą skorzystać z wakacyjnego wyjazdu, nawet gdyby ten pierwszy raz miał odbyć się pod namiotem. Początek życia seksualnego jest i tak bardzo stresujący, a nasłuchiwanie, czy ktoś nie otwiera drzwi, dodatkowo psuje atmosferę.
Atmosfera bowiem jest bardzo ważna. Odwagi może dodać przyćmione światło, a cicha, nastrojowa muzyka pozwoli się rozluźnić. Szczególnie dziewczyna nie jest jeszcze oswojona ze swoim ciałem. Może wstydzić się własnej nagości. Może przerazić ją widok dużego, wzwiedzionego członka. Dlatego lepiej, gdy pierwszy raz będzie się kochać w blasku świec lub w świetle nocnej lampki.
Pierwszy raz nie jest dobrą okazją do próbowania skomplikowanych pozycji seksualnych. By ból był minimalny, a przebicie błony dziewiczej jak najszybsze, wskazane jest, by dziewczyna leżała na plecach z rozłożonymi i podgiętymi w kolanach nogami, z niewielką podłożoną pod pośladki poduszką.
Ze statystyk wynika, że na pierwszy raz 54% młodych wybiera pokój, 23% – samochód, 13% – łąkę, a dla 10% – obojętne jest miejsce, jeśli tylko panuje intymny nastrój.
Pierwszy stosunek seksualny – rodzaje i przebieg
Stosunek płciowy polega na wprowadzeniu penisa mężczyzny do pochwy kobiety. Członek, by został wprowadzony, musi znajdować się w stanie wzwodu. Jak wynika z anatomicznych cech narządów | płciowych żeńskich i męskich – a szczególnie pochwy i prącia – położenie pochwy i jej kierunek u większości kobiet są takie, że członek w czasie wzwodu (erekcji) najłatwiej i najlepiej dopasowuje się do niej w pozycji, w której partnerzy przylegają do siebie przednimi powierzchniami ciała. Przy czym obojętne jest, czy to kobieta czy mężczyzna leży na plecach. Najbardziej fizjologiczna pozycja to ta, gdy kobieta leży na plecach, a mężczyzna nachyla się nad nią.
Po wprowadzeniu następuje szereg ruchów pocierających, które prowadzą do narastania odczucia szczególnego rodzaju przyjemności. W momencie kulminacji następuje u mężczyzny wytrysk nasienia. Tę kulminację nazywamy orgazmem i jest to zjawisko fizjologicznie znacznie szersze niż wytrysk. W reakcję orgazmu wciągnięty jest prawie cały ustrój człowieka. Dla kobiety sam stosunek jest tylko jednym z elementów gry miłosnej, ważnym, ale nie najważniejszym.
Przebieg stosunku
Przygotowanie: Przygotowanie psychiczne oraz stworzenie odpowiedniej atmosfery odgrywa ważną rolę. To ukochany powinien zadbać o to, by zyskać życzliwość i zainteresować dziewczynę seksem.
Wstępne pieszczoty: Dotykanie, głaskanie, pocałunki, pobudzanie okolic wrażliwych erotycznie. Każda para z czasem odkrywa własne tajemnice, upodobania, dopracowuje się technik. Dziewczyna również, jeśli zachęcają do tego partner, może go pieścić, dotykać jego narządów płciowych. Na kobietę podniecająco będzie działać nie tylko pieszczenie przez niego jej narządów płciowych, ale także głaskanie ramion, pleców, pośladków. Pieszczoty wstępne powinny trwać tak długo, by doprowadziły do stanu podniecenia seksualnego i gotowości do odbycia stosunku. Partner nie powinien się spieszyć, ale być na tyle opanowanym, by stosunek rozpocząć wtedy, gdy istnieje szansa na osiągnięcie orgazmu również przez kobietę.
Stosunek płciowy: Niekiedy młody i początkujący chłopak może mieć trudności z wprowadzeniem penisa do pochwy. Jest tak najczęściej wtedy, gdy partnerka jest niedoświadczona, a pochwa jest chroniona przez błonę dziewiczą. W takiej sytuacji może się zdarzyć, że stosunek w ogóle nie dojdzie do skutku. Dzieje się tak wtedy, gdy dziewczyna wykazuje brak konsekwencji: niby chce, zgadza się na wszystko, ale w chwili próby wprowadzenia penisa uchyla się, nie współdziała, utrudnia. Jest to zwykle wynikiem niedojrzałości i psychicznego nieprzygotowania do współżycia. W takim przypadku nie wolno niczego forsować, powinno się zrezygnować i zadowolić pettingiem. Należy zatem doprowadzić do rozładowania napięcia, do przeżycia orgazmu za pomocą wzajemnego onanizmu. W tej sytuacji dziewczyna będzie wdzięczna chłopcu za jego delikatność, a doświadczenie, jakie uzyska, będzie sprzyjać wzajemnemu zrozumieniu, także w sferze kontaktów intymnych. Po okresie pettingu i zaawansowanych pieszczot bez stosunku przyjdzie dzień, kiedy dojdą szczęśliwie do celu i będzie miał miejsce prawdziwy stosunek
Orgazm: Po przeżyciu orgazmu mężczyzna traci zainteresowanie czynnościami seksualnymi. Następuje u niego zanik wzwodu i zwiotczenie penisa. Chłopak jest zadowolony, odczuwa satysfakcję oraz odprężenie i najchętniej by sobie pospał, jednak nie powinien ani odwrócić się tyłem i błogo zasnąć, ani zerwać się i założyć spodnie. U kobiety orgazm jest inny. Ma ona odmienny rytm zachowania i odczuwania seksualnego. Spadek zainteresowania czynnościami seksualnymi następuje wolno. Nadal chce pieszczot i na nie czeka. Oczekuje, by ukochany ją przytulił, pogłaskał, powiedział coś miłego, by był z nią zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Wiele par po orgazmie wtula się jakby w siebie wzajemnie i w takim uścisku zasypia.
Część osób sądzi, że nie powinno się rozpoczynać współżycia przed ślubem, i to niekoniecznie ze względów religijnych. Oczywiście dla wielu osób fakt, że prawo kościelne zabrania kontaktów seksualnych przed ślubem ma decydujące znaczenie. Inni kierują się względami praktycznymi, to znaczy chęcią uniknięcia ciąży.
Istotną sprawą jest, by młodzi mieli świadomość, że już za pierwszym razem można zajść w ciążę lub zarazić się chorobą przenoszoną drogą płciową, jeśli partner na nią choruje. Powinni się zabezpieczyć.
Najlepiej, jeśli chłopak użyje prezerwatywy. Powinien założyć ją na wzwiedzionego członka tuż przed stosunkiem, pamiętając, by u nasady pozostało nieco wolnego miejsca na spermę. Najlepiej kupić prezerwatywę wzmocnioną, zwykła może pęknąć przy przebijaniu błony dziewiczej. W żadnym wypadku nie może być zleżała, np. taka, którą partner nosił w kieszeni spodni od roku. Powinna też mięć polski atest.
Błona dziewicza i strach przed bólem
Każda z dziewcząt obawia się, że pierwszy raz może być dla niej bolesny. Przeważnie jednak ból jest niewielki, a krwawienie minimalne. Zależy to od typu błony dziewiczej. Ta zamykająca wejście do pochwy tkanka najczęściej ma kształt pierścienia, choć czasem zdarza się, że przypomina sitko.
Pierwszy stosunek jest bardziej bolesny, a krwawienie dłuższe, gdy dziewczyna ma grubą błonę dziewiczą. Jeśli jest obfite i trwa dłużej niż dwie godziny, powinna iść do lekarza.
Gdy dojdzie do defloracji, czyli przebicia błony dziewiczej, może wystąpić niewielkie plamienie lub krwawienie w trakcie zbliżenia. Najczęściej krwawienie w ogóle się nie pojawia, ponieważ błona dziewicza jest bardzo rozciągliwa i przy pierwszym stosunku może nie zostać przerwana.
Co to jest orgazm?
Orgazm, inaczej szczytowanie, oznacza kulminacyjne stadium podniecenia seksualnego. Słowo orgazm wywodzi się z języka – greckiego orgasmós – napęcznienie. Japońskie określenie orgazmu w dosłownym tłumaczeniu znaczy „umarłam i poszłam do nieba”.
Orgazm to bardzo silne uczucie fizycznej przyjemności, które dla kochającej się pary stanowi kulminacyjny punkt podniecenia seksualnego.
Podczas orgazmu oddech staje się szybszy, wzrasta puls, mięśnie w obrębie narządów płciowych kurczą się rytmicznie, mogą też zginać się bezwiednie palce stóp. U mężczyzn orgazmowi prawie zawsze towarzyszy ejakulacja (gwałtowny wytrysk nasienia z członka), niezbędna do prokreacji. Orgazm kobiecy nie jest warunkiem koniecznym do zajścia w ciążę.
U kobiety w pierwszej fazie dochodzenia do orgazmu nabrzmiewają piersi, powiększa się i wilgotnieje łechtaczka. Po jakimś czasie podniecenie osiąga pewien poziom i nie maleje. Łechtaczka nadal nabrzmiewa, w pochwie narasta wydzielanie śluzu. Na chwilę przed orgazmem mięśnie pochwy i odbytnicy zaczynają rytmicznie pulsować, sutki się napinają, aureole wokół brodawek powiększają się i ciemnieją. W chwili, kiedy orgazm mija, ustępuje ukrwienie i napięcie mięśni, a kobieta czuje się cudownie odprężona.
Doznania związane ze szczytowaniem są czymś wyjątkowym, ale nie wszystkim kobietom są one dane. Młoda dziewczyna rozwój seksualny ma dopiero przed sobą. Marzy o czułości, a jej ukochany o szybkim spełnieniu. Nie sposób pogodzić tych postaw. Czas na uniesienia przychodzi później. Młode kobiety (np. 20-letnie) potrzebują długiej gry wstępnej (z powodu słabego nawilżenia pochwy), do orgazmu dochodzą przez drażnienie łechtaczki, a nie w trakcie pełnego stosunku, który określa się orgazmem pochwowym.
Zazwyczaj większość kobiet doznaje rozkoszy spełnienia po upływie roku lub dwóch od pierwszego stosunku.
Największą przeszkodą w osiągnięciu spełnienia jest dążenie do orgazmu za wszelką cenę. Stres, jaki odczuwają, zmniejsza podniecenie i sprawia, że organizm „milczy”. Jest to normalne zjawisko. Swój pierwszy orgazm 40% kobiet przeżyło podczas masturbacji, 29% – w czasie pettingu, 27% – w trakcie współżycia ze swoim partnerem, 3% – w czasie snu, 1% – w wyniku fantazji erotycznych.
Czym jest homoseksualizm?
Orientacja seksualna to erotyczny i uczuciowy pociąg do osób tej samej płci (homoseksualizm), płci przeciwnej (hetero-seksualizm) lub obu płci (biseksualizm). Identyfikacja z własną płcią nie dotyczy pociągu seksualnego, ale tego, czy ktoś uważa się (lub nie) za kobietę czy mężczyznę i czy akceptuje (albo nie) role, wartości i obowiązki związane z byciem kobietą lub mężczyzną.
Ludzie nie wybierają, czy mają być heteroseksualni, biseksualni czy homoseksualni. Orientację seksualną determinuje wiele czynników, m. in.: uwarunkowania genetyczne, wpływ hormonów w okresie prenatalnym, czynniki socjokulturowe, psychologiczne lub kombinacja ich wszystkich. Na orientację seksualną składają się cztery podstawowe czynniki.
Orientację określa płeć osoby:
- w której dany człowiek się zakochuje;
- z którą uprawia seks;
- o której fantazjuje;
- sposób w jaki identyfikuje sam siebie.
Jeśli więc ktoś spełnia te warunki w stosunku do osób tej samej płci i identyfikuje się jako gej czy lesbijka, to jest homoseksualistą. Orientacja seksualna objawia się zwykle po 12. roku życia.
Homoseksualizm to zjawisko psychiczne, które polega na ukierunkowaniu popędu wobec przedstawicieli tej samej płci.
Typy kontaktów homoseksualnych
- wzajemna masturbacja
- kontakty udowe (partner wkłada członka między zaciśnięte uda drugiego mężczyzny)
- oralizm
- analizm.
Homoseksualizm jest sprawą społeczną. Dotyczy 3-5% mężczyzn. U kobiet trudno ten stopień określić, gdyż miłość lesbijska jest formą bardziej ukrytą, a zgodnie z panującą obyczajowością, bardziej tolerancyjnie przyjmuje się okazywanie sobie czułości przez kobiety, dlatego być może lesbijek jest więcej niż gejów.
Ludzie z kręgów homoseksualistów są często odrzucani i prześladowani przez środowisko. Wśród dorosłych homoseksualistów jest wielu utalentowanych pedagogów, trenerów sportowych, instruktorów harcerskich itp.
Wiedza na temat homoseksualizmu w Polsce jest niewielka i powierzchowna. Dotyczy to zarówno środowisk świeckich, jak również środowiska duszpasterskiego.