Chodzisz od lekarza do lekarza, ale nadal nie wiadomo, co ci dolega? Poproś o skierowania na badania, które ocenią kondycję kręgosłupa.

Mózg komunikuje się z ciałem wysyłając poprzez nerwy impulsy zawierające informacje. Włókna nerwowe biegną od głowy, poprzez kanał kręgowy kręgosłupa i na wysokości poszczególnych kręgów, jak gałęzie od pnia drzewa, rozdzielają się w coraz drobniejsze niteczki, aby dotrzeć w najdalsze zakamarki. Następnie impulsy wracają i powiadamiają mózg, co dzieje się w ciele. Dzięki temu człowiek jest w stanie chodzić, poruszać rękoma, czuć dotyk, ciepło czy zimno, a narządy wewnętrzne funkcjonują, jak należy. Jeśli impulsy nerwowe przesyłane są sprawnie, organizm działa bez zarzutu. Ponieważ tkanka nerwowa jest delikatna, natura wymyśliła dla niej osłonę, czyli kręgosłup. Wystarczy jednak, że na wysokości któregoś z kręgów przestanie on funkcjonować prawidłowo, a nerwy np. zawiadujące pracą mięśni nogi mogą doznać urazu. Jeżeli zostaną lekko uciśnięte, poczuje się w nodze ból. Gdy nacisk będzie mocniejszy – ból stanie się silniejszy i będzie promieniował wzdłuż przebiegu nerwu. Jeżeli będzie bardzo mocny, nerw ruchowy przestanie przewodzić impulsy i dojdzie do zaburzeń czucia – osoba z takim problemem zacznie się np. potykać.

A więc: boli albo drętwieje noga, ale to nie w niej leży problem! W zależności od tego, w którym odcinku kręgosłupa dojdzie do takiej awarii, mogą pojawić się problemy dotykające różnych części ciała.

Skąd mamy wiedzieć, że mają źródło w kręgosłupie? Z jakimi bólami odkręgosłupowymi chorzy zmagają się najczęściej? I jak sobie z nimi poradzić? Przeczytajcie.

BÓLE I ZAWROTY GŁOWY

Na tego typu dolegliwości cierpią zwykle osoby mające siedzącą pracę, patrzące w dół (np. na źle ustawiony ekran monitora komputera), garbiące się. Dzieje się tak, ponieważ krzywizny kręgosłupa przez lata poddanego takiej torturze pogłębiają się zbyt mocno. U osoby wciąż chodzącej z pochyloną głową linia wzroku, zamiast na wprost ustawia się pod kątem w dół. Za każdym razem, gdy ten ktoś chce spojrzeć przed siebie, zadziera głowę. Odcinek szyjny kręgosłupa wygina się nienaturalnie a wraz z nim a wraz z nim zakrzywiają się także tętnice kręgowe.

Co się wtedy dzieje?

Wyobraź sobie wąż ogrodowy, w którym płynie woda. Jeśli go zagniemy lub ściśniemy, woda zacznie płynąć wolniej. I tak samo dzieje się w przypadku tętnic. Jeśli są zwężone, mniej krwi dopływa do mózgu, co powoduje jego niedotlenienie. W tak niebezpiecznej sytuacji – pojawia się alarm, czy ból głowy. Często ludzie opisują go jako ciągnący się od karku w górę. Zwykle dochodzi też do podrażnienia nerwów biegnących w tej okolicy, co tylko pogłębia dolegliwości. Co więcej – w pobliżu znajduje się móżdżek, czyli nasz ośrodek równowagi.

Jeśli i on jest niedotleniony, pojawiają się zawroty głowy. Chorzy narzekający na tego typu dolegliwości często trafiają do neurologa, okulisty lub laryngologa. Dostają skierowanie na rezonans szyjnego odcinka kręgosłupa i głowy lub tomografię komputerową. Jeśli wykażą one, że głównym problemem był chory kręgosłup, który utrudniał przepływ krwi i uciskał na nerwy – po podjęciu odpowiedniego leczenia i rehabilitacji chory odczuje sporą ulgę.

Ważne! Trzeba jednak pamiętać, że bóle tego typu i/lub zawroty głowy często mają złożoną przyczynę. Krew z trudem dopływa bowiem do mózgu także u osób z zaawansowaną miażdżycą, z osłabionym sercem, z zaburzeniami hormonalnymi, które wpływają na lepkość krwi oraz na wahania ciśnienia. Dlatego warto przeprowadzić pełną diagnostykę i trafić pod opiekę lekarzy kilku specjalności. Jeśli chory jednocześnie zadba o kręgosłup, układ hormonalny, drożność naczyń, wzmocni serce – przepływ krwi poprawi się znacząco. W efekcie i bóle, i zawroty głowy ustąpią lub chociaż bardzo osłabną.

MROCZKI PRZED OCZAMI I SZUMY USZNE

To kolejne problemy, z którymi ludzie walczą latami, szukając pomocy u różnych specjalistów. Tymczasem może być tak, że szum powoduje krew z trudem przeciskająca się przez tętnice kręgowe. I ten szmer słyszy właśnie osoba z tym problemem.

Ważne! Tuż nad ośrodkiem równowagi w mózgu znajduje się ośrodek wzroku: jeśli będzie nie-dotleniony (niedostateczny dopływ krwi) lub prowadzące do niego nerwy zostaną podrażnione, mogą pojawić się zaburzenia widzenia. Gdy wystąpią takie symptomy, najpierw warto zasięgnąć opinii laryngologa i okulisty. Ale jeżeli nie znajdą przyczyny problemów – przyda się konsultacja specjalisty leczącego kręgosłup (lekarz rodzinny może dać skierowanie do ortopedy czy lekarza rehabilitacji). Zmniejszenie nadmiernych krzywizn czy napięć może bardzo pomóc.

KŁOPOTY Z SERCEM

Objawy wydają się jednoznaczne: nagłe kołatanie serca, przeszywający ból idący od pleców do klatki piersiowej, ucisk w okolicy mostka – zawał! Przerażenie, pogotowie, EKG, kardiolog… i nic: Lekarz czasami diagnozuje jakieś niegroźne dodatkowe skurcze, wypadanie płatka zastawki, ale zawału nie stwierdza. Chory stoi oszołomiony! Jak to? Otóż ten zdezorientowany człowiek może mieć zdrowe serce, za to problem z kręgosłupem. Na takie dolegliwości pseudo kardiologiczne może złożyć się kilka czynników.

Pierwszy – jeśli na skutek jakichś deformacji w odcinku piersiowym kręgosłupa dojdzie do podrażnienia nerwu ruchowego, który z mózgu biegł do serca, to może ono wykonać więcej skurczy niż standardowo. Gdy taka arytmia pojawi się w Spoczynku (nie np. podczas biegu) niemiarowe dudnienie za mostkiem nasza podświadomość zarejestruje jako uczucie zdenerwowania.

Drugi – jeżeli uciśnięty zostanie nerw czuciowy, który biegnie w kierunku odcinka piersiowego, pojawi się przeszywający ból w piersi. Trzeci – spotyka zwykle ludzi z pogłębioną krzywizną odcinka piersiowego. U osób, które mocno się garbią, żebra (które są ściśle połączone z kręgosłupem) mocno napierają na mostek, co może dawać wrażenie ucisku i ból w tej okolicy. No i mamy tzw. pseudo zawał. Gdy taka sytuacja się powtarza, warto zbadać kręgosłup.

Ważne! Oczywiście nigdy nie wolno lekceważyć symptomów,które mają związek z sercem. Pierwsze kroki należy skierować do kardiologa. Dopiero kiedy po wykonaniu pełnej diagnostyki, specjalista uzna, że nie widzi przyczyn problemu, warto przyjrzeć się kręgosłupowi.

CHOROBA NEREK

Jednym z objawów schorzeń nerek jest mało konkretne, rozlewające się pobolewanie w dolnej części pleców, Ale jeśli nie ma dodatkowych objawów takich, jak: zaburzenia w oddawanie, moczu lub krew w moczu, okazuje się, że winny bólom lędźwiowym często jest kręgosłup. Warto jednak na wszelki wypadek wykonać badanie krwi i moczu w kierunku schorzeń układu moczowego, następnie zaś, gdy wyniki wyjdą prawidłowe, poszerzyć diagnostykę o badania obrazowe kręgosłupa (RTG lub rezonans).

DRĘTWIENIA I BÓLE NÓG I RĄK

Jeśli są spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi lub dyskopatią zwykle dają bardzo konkretne objawy. Np. pacjent mówi, że odczuwa schodzące w dół drętwienie tylko w jednym, dwóch lub trzech palcach. Podobnie w przypadku nogi: jeśli ból lub mrowienie dokucza tylko po jednej stronie jednej nogi i wędruje w zależności od ułożenia ciała – zapewne winny jest kręgosłup. Ale jeśli ból zaczyna się od określonego miejsca w obydwu nogach, dosłownie jak od linijki (tzw. objaw skarpetkowy) najprawdopodobniej ma źródło w układzie krążenia, I taka osoba powinna trafić do kardiologa.

Ważne! W przypadku jednostronnego mrowienia czy niedowładu ręki lub nogi trzeba zawsze też brać pod uwagę wystąpienie udaru mózgu, Takich objawów nie można lekceważyć i starać się przeczekać. Jeśli pojawiają się nagle i utrzymują ponad pół godziny, należy szybko szukać pomocy medycznej (jechać na SOR lub wezwać pogotowie)

GDY WIADOMO, ŻE TO KRĘGOSŁUP

Jak pozbyć się bólu?

Na początku, gdy jest ostry, najważniejsze jest ograniczenie aktywności – najlepiej ułożyć się na dość twardym podłożu, w pozycji, która przynosi ulgę. Najczęściej zaleca się taką z podkurczonymi nogami – na boku lub na plecach. Większość chorych dobrze też reaguje na ciepło, bo rozluźnia ono mięśnie, dlatego warto wspomóc się w tym czasie kąpielą, przyłożyć termofor lub przykryć się kocem elektrycznym. W tym okresie zalecane są preparaty rozluźniające mięśnie szkieletowe (np. z baclofenem] oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Uwaga! U osób z chorobami układu krążenia przed zastosowaniem diclofenacu trzeba skonsultować z lekarzem (ze względu na podwyższone ryzyko zawału i udaru).

Przy bardzo silnych dolegliwościach podawane są leki w zastrzykach, a w niektórych przypadkach wykonuje się tzw. blokadę około korzeniową z podaniem leku znieczulającego miejscowo (najlepiej pod kontrolą aparatu RTG], Gdy ból zaczyna ustępować, można zmniejszyć dawki leków. Zaleca się też stopniowe wprowadzanie aktywności fizycznej, jednak nadal trzeba unikać długotrwałego siedzenia i stania.

Wspieraj nasz portal - UDOSTĘPNIAJ