Suplementy diety to istotny element profilaktyki zdrowotnej – pomagają wesprzeć organizm w czasie zwiększonego zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze. Czym są suplementy, jak je dobierać oraz kiedy zażywać?

Czym są suplementy diety?

Suplement diety, jak sama nazwa wskazuje, jest składnikiem odżywczym, ale nie lekiem. To ważne rozróżnienie na leki i suplementy ma wiele konsekwencji. W Polsce suplementy diety traktowane są tak samo, jak inne produkty spożywcze, zatem nie są objęte obowiązkiem przechodzenia wnikliwych badań, takich jak leki OTC i wydawane na receptę.

Jak wybierać suplementy diety?

Z powyższego względu decydując się na zażywanie konkretnego suplementu diety, warto sprawdzić, czy jest on dobrej jakości. Specjaliści polecają preparaty „z wyższej półki”: w większości przypadków za jakością suplementu idzie również wyższa cena. Wyjątkowo tanie środki mogą nie być skuteczne, a zawartość substancji aktywnych w poszczególnych dawkach nie jest w nich standaryzowana. Oznacza to, że zażywając na co dzień suplement niskiej jakości nie mamy pewności, że faktycznie dostarczamy sobie obiecywanej przez producenta ilości danej witaminy czy mikroelementów.

Przykładem wysokiej jakości suplementów jest marka Pure Encapsulations – https://www.apo-discounter.pl/pure-encapsulations-c-1701.

Kiedy warto stosować suplementy diety?

Suplementy diety nie mogą zastąpić zróżnicowanego i zbilansowanego jadłospisu. Pomagają jednak w efektywny sposób uzupełnić go o substancje, których z różnych względów może nam brakować. Suplementy diety mogą być zażywane przez cały rok, pod warunkiem jednak, że regularnie jest kontrolowany nasz stan zdrowia i potwierdzana jest konieczność uzupełniania diety o pewne konkretne substancje.

W Polsce dobrym przykładem suplementu, który na pewno warto stosować, są preparaty zawierające witaminę D. Ze względu na stosunkowo krótki czas przebywania na słońcu w skali roku oraz spożywanie małej ilości ryb zawierających kwasy omega-3, Polacy są szczególnie narażeni na niedobory tej cennej witaminy. W większości przypadków zalecane jest spożywanie suplementów zawierających 2000 j.m. witaminy D, ale czy jest to odpowiednia dawka powinno zostać potwierdzone badaniami krwi konkretnego pacjenta.

Bez wątpienia okresem, w którym należy rozważyć zażywanie suplementów, jest czas starania się o zajście w ciążę, czas jej trwania oraz karmienia piersią. Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wskazane jest zażywanie przez przyszłe mamy kwasu foliowego, witaminy D i kwasów omega-3. Panowie pragnący zostać ojcami również mogą rozważyć suplementację (głównie cynkiem i selenem).

Suplementy diety warto włączyć do diety seniorów, którzy z racji zaburzeń łaknienia mogą mieć problem z dostarczeniem wszystkich niezbędnych składników odżywczych wraz z posiłkami. Okres rekonwalescencji po chorobach i przebytych operacjach czy czas intensywnego wysiłku (egzaminy, stres) to także powód do rozpatrzenia zasadności dodatkowego wsparcia dla organizmu.

Jakie suplementy diety warto zażywać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda osoba powinna zażywać wyłącznie te preparaty, które są dopasowane do jej stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb organizmu. W oznaczeniu takich środków z pewnością pomoże lekarz pierwszego kontaktu.

Ogólnie jednak można powiedzieć, że jedyne suplementy diety, jakie warto zażywać to te, które pochodzą z legalnego źródła i są dzięki temu bezpieczne. Dobrze jest sięgać po preparaty standaryzowane, o możliwe prostym składzie (bez zbędnych dodatków) i podawane w łatwo przyswajalnej formie.

Gdzie kupować suplementy diety?

Suplementy diety powinny być kupowane z pewnego źródła, jakim jest apteka. Zaopatrywanie się w suplementy diety w drogeriach czy różnego rodzaju sklepach z żywnością jest możliwe, jednak trudno stwierdzić, czy preparaty w nich sprzedawane przechowywane są zgodnie z wymogami producenta. Apteki – również e-apteki – przechodzą regularne kontrole mające na celu sprawdzenie magazynów aptecznych. Ponadto pozyskują preparaty, które sprzedają, z legalnych hurtowni farmaceutycznych, do czego zobowiązane są prawnie.

Warto mieć na uwadze, że dokonywanie zakupu suplementów online jest dobrym sposobem na uzupełnienie domowej apteczki o bezpieczne suplementy w atrakcyjnej cenie i to bez wychodzenia z domu. Zawczasu warto jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym celem ustalenia, które preparaty powinniśmy włączyć do swojej codziennej profilaktyki zdrowotnej.

Więcej z kategorii: Dieta i zdrowe odżywianie