Czy szczoteczka elektryczna jest lepsza od szczoteczki manualnej?

Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych preferencji: jedni są zwolennikami ręcznego kontrolowania szybkości i siły nacisku poruszającego się włosia, co jest możliwe tylko przy szczoteczkach manualnych. Inni natomiast cenią sobie wygodę, jaką daje szczoteczka elektryczna. Kto ma rację i jakie są realne wady i zalety obu rozwiązań? Sprawdziliśmy je dla Was!

Która szczoteczka lepiej dba o zdrowie zębów?

Wśród osób, które nie są zwolennikami szczoteczek elektrycznych często pokutuje mit, że szczoteczki napędzane silniczkiem niszczą szkliwo i podrażniają dziąsła. Wszystko ze względu na to, że są zbyt agresywne. W rzeczywistości jednak nowoczesne szczoteczki elektryczne mają wbudowane systemy wykrywające ruch, co pozwala na kontrolowanie mocy narzędzia, a co za tym idzie zarówno siłę jak i ilość obrotów może być kontrolowana manualnie przez użytkownika. Dodatkowo, elektryczne szczoteczki do zębów wyposażone są w mechanizmy zmieniające rodzaj obrotów (do wyboru są: pulsacyjne, rotacyjne i oscylacyjne). Dzięki takiej różnorodności chronimy zęby przed przetarciem, do którego może dochodzić, gdy działamy na nie tradycyjną szczoteczką do zębów.

Która szczoteczka lepiej czyści zęby?

Osoby, które są negatywnie nastawione do elektrycznych szczoteczek do zębów twierdzą również często, że przy użyciu manualnej szczoteczki do zębów można tak samo skutecznie doczyścić zęby wraz z przestrzeniami międzyzębowymi. Faktycznie jednak nie jest to prawda: żadna manualna szczoteczka nie jest w stanie osiągnąć takiej częstotliwości obrotów (kilka tysięcy obrotów na minutę), jak szczoteczka elektryczna. Taka częstotliwość ruchów pozwala też przy okazji wymasować dziąsła, polepszając ich ukrwienie, co przyczynia się do polepszenia kondycji zębów.

Wady szczoteczki elektrycznej

Istotnym minusem używania szczoteczki do zębów jest konieczność jej regularnego ładowania przez kabel lub regularnego wyposażania w nowe baterie. To stwarza problemy, gdy wyjeżdżamy na biwak, podczas którego nie będziemy mieli stałego dostępu do prądu. Wówczas należy zabrać tradycyjną szczoteczkę. Trzeba jednak przyznać, że nie jest to szeroki zakres sytuacji, w których nasza szczoteczka okaże się bezużyteczna. Doceniają ją przede wszystkim rodzice małych dzieci, które w pewnym wieku nie radzą sobie z czynnościami manualnymi na takim poziomie, który pozwoliłby im na porządne czyszczenie zębów. Dodatkowo, szczoteczka elektryczna wyręcza dzieci, które mają jeszcze problemy z samodyscypliną i unikają mycia zębów jak ognia. Wówczas zakup małego modelu szczoteczki elektrycznej (takiego jak tutaj: https://elektryczneszczoteczki.pl/) może być zbawienny dla zgryzu małego brzdąca.

Polecane artykuły