Samo włożenie poparzonej ręki lub innej części ciała pod zimną wodę nie wystarczy. Przyniesie jedynie chwilową ulgę. Poniższe sposoby skuteczniej uśmierzą ból.

GDY OPARZYSZ SIĘ W JĘZYK

Kefir i olej. Wymieszaj pół szklanki schłodzonego w lodówce kefiru z łyżką oleju roślinnego (takiego, jaki masz akurat pod ręką). Bierz łyk po łyku, i przelewaj w ustach przez 2 minuty, aż mikstura stanie się ciepła i wodnista. Wypluj i powtórz zabieg kilka razy. Zimny kefir szybko złagodzi ból, a olej ochroni uszkodzoną tkankę języka przed nadkażeniami.

GDY OPARZYSZ SIĘ W RĘKĘ

Kompres z letniego mleka. Namocz gazę w letnim mleku – powinno mieć temperaturę pokojową. Przyłóż do oparzenia i trzymaj 15 minut. Taki kompres szybko złagodzi ból.

Tarty ziemniak. Surowego ziemniaka obierz i zetrzyj na drobnej tarce. Miąższ wymieszaj z oddzielonym sokiem i nałóż papkę na obolałą skórę. Przykryj jałową gazą i pozostaw na skórze 30 minut. Ziemniaki zawierają witaminę C, aminokwasy, potas i magnez oraz skrobię i rutynę. Świetnie nawilżają i odżywiają zniszczoną skórę. Sok złagodzi uczucie pieczenia i wzmocni naczynka krwionośne skóry. To usprawni przepływ krwi i przyspieszy regenerację naskórka.

Witamina E. Kup w aptece witaminę E w kroplach (ok. 7 zł za 10 ml). Smaruj zaczerwienione miejsce 3-4 razy dziennie przez 7 dni. Po tym czasie po oparzeniu nie będzie śladu.

Okład z roztrzepanego białka jaja. Oddziel żółtko od białka. Białko ubij na pianę. Dokładnie obłóż nim obolałą, poparzoną skórę i pozostaw na 20 minut. Gdy białko przyschnie, a Ty poczujesz ściąganie skóry, opłucz ją chłodną wodą. Pozostaw do wyschnięcia. Nie trzyj!

Wspieraj nasz portal - UDOSTĘPNIAJ