Rola witamin w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu jest nieoceniona. Jednak trudno dostarczyć odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych witam i mikroelementów w pożywieniu. Ta jest coraz gorzej jakości, a ilość witamin w nich jest niewystarczająca. Po które witaminy warto sięgnąć, żeby zachować zdrowie i urodę?
Suplementy diety pozwalają uzupełnić niedobory witam i minerałów, których nie da się naturalnie dostarczyć w pożywieniu. Suplementy są całkowicie bezpieczne i nie należą do leków. Występują w postaci kapsułek, tabletek i proszku rozpuszczanego w wodzie. Ich zadaniem jest uzupełnienie niedoboru minerałów i witamin, których nie sposób w odpowiedniej ilości dostarczyć organizmowi w pożywieniu. Co suplementować i kiedy?
Witamina D
To witamina kojarzona przede wszystkim ze słońcem. Faktycznie, witamina D powstaje w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Jednak ilość witaminy D produkowanej w ten sposób jest całkowicie niewystarczająca do prawidłowego funkcjonowania, nawet w bardziej słonecznych krajach. Witamina D występuje też naturalnie w produktach spożywczych, takich jak żółtka jajek, sery, wątróbka i tłuste ryby. Jednak spożywanie tych produktów w standardowej ilości nie zaspokaja zapotrzebowania na witaminę D. Witamina D przede wszystkim dba o utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia w organizmie, dzięki czemu wpływa na zdrowie kości i zębów. Witamina D jest także uwielbiana przez sportowców, ponieważ usprawnia regenerację organizmu i zwiększa jego wytrzymałość, co jest istotne przy regularnym wysiłku. Wspomaga też funkcjonowanie mięśni i układu odpornościowego.
Witamina C
Witamina C jest przede wszystkim ceniona jako lek na infekcje dróg oddechowych. To naturalny lek znacząco skracający czas objawów przeziębienia. Regularna suplementacja witaminy C pozwala uchronić się przed infekcjami. Ponadto witamina C jest antyoksydantem, dzięki czemu zwalcza wolne rodniki i spowalnia starzenie się organizmu, w tym skóry. Witamina C ma także działanie przeciwnowotworowe i ułatwia przyswajanie żelaza. Można ją znaleźć w owocach cytrusowych, zielonej pietruszce i pomidorach.
Witamina K
Rola witaminy K to przede wszystkim udział w procesie krzepnięcia krwi. Przy niedoborach witaminy K dochodzi do zaburzeń krzepnięcia krwi. Witamina K zapewnia także równowagę gospodarki wapniowej – umożliwia wychwytywanie wapnia przez układ szkieletowy i ma wpływ na formowanie tkanki kostnej, a więc działanie podobne do witaminy D. Z tego powodu suplementy witaminy d3 k2 występują często łącznie, w jednym preparacie. Ponadto witamina K ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Działa także wspomagająco na układ sercowo-naczyniowy.
Witaminy z grupy B
Witaminy z grupy B to cała gama witamin mających dobroczynny wpływ na funkcjonowanie organizmu, wygląd i psychikę. Witamina B1, czyli tiamina, wspomaga koncentrację i pamięć. Witamina B2, czyli ryboflawina, pozytywnie wpływa na tworzenie płytek krwi, regenerację włosów, skóry i paznokci, a także nawilżenie skóry. Z kolei witamina B6, pirydoksyna, wpływa bardzo korzystnie na skórę przy takich schorzeniach dermatologicznych jak wypryski i łojotok.