Lekarz może wykonać test próby Allena, aby potwierdzić niedrożność tętnic w kończynie górnej. Test jest prosty, ale pozwala określić stan unaczynienia ręki i wykryć ewentualne blokady tętnic, które prowadzą do niedokrwienia kończyny.

Na czym polega test Allena?

Test Allena polega na ocenie krążenia kapilarnego w palcach i umożliwia stwierdzenie wydolności krążenia kończyn górnych. Jeśli po tymczasowym zamknięciu dopływu krwi przez lekarza, naczynia krwionośne wymagają zbyt długiego czasu na ponowne napełnienie się, jest to ważna informacja wskazująca na upośledzenie krążenia tętniczego.

W takim przypadku lekarz powinien skierować pacjenta na dodatkowe badania, takie jak USG Doppler i angiografia z wykorzystaniem kontrastu.

Przebieg testu Allena polega na kilku krokach

  1. Pacjent powinien zgiąć rękę w łokciu pod kątem 45 stopni i oprzeć grzbiet dłoni o blat stołu, podobnie jak przy pomiarze ciśnienia tętniczego krwi.
  2. Dłoń jest zaciskana na 30 sekund, co pozwala opróżnić krew z naczyń włośniczkowych.
  3. Lekarz uciska tętnice promieniową i łokciową, aby uniemożliwić napływ świeżej krwi.
  4. Pacjent wyprostowuje palce, co powoduje, że dłoń staje się blada.
  5. Lekarz stopniowo zwalnia ucisk z tętnic i mierzy czas potrzebny na powrót naturalnego koloru palców.

Test Allena umożliwia ocenę wydolności krążenia kończyn górnych i wskazuje na ewentualne zaburzenia tętnicze.”

Obejrzyj film i dowiedz się, jak łatwo i szybko krok po kroku wykonać test Allen’a. Ten prosty test może okazać się kluczowy w ochronie twojego zdrowia i życia. Nie czekaj, zobacz teraz jak go wykonać!

Niedostateczne funkcjonowanie układu krążenia

Jeśli powrót koloru palców do normy następuje w ciągu 5 sekund, wynik testu jest ujemny, co oznacza, że pacjent nie musi się martwić o zaburzenia krążenia. W przypadku, gdy palce stają się różowe po dłuższym czasie niż 5 sekund, bądź nie stają się różowe w ogóle, konieczne jest dalsze badanie.

Niedostateczne funkcjonowanie układu krążenia prowadzi do zaburzeń w dostarczaniu narządów tlenu i składników odżywczych. Wczesne objawy niedokrwienia kończyny górnej to nasilający się ból, mrowienie i drętwienie kończyny oraz uczucie zimna. Po 8 godzinach od wystąpienia niedokrwienia może dojść do paraliżu mięśni, a ciężkie niedokrwienie stanowi ryzyko rozległego martwienia tkanek i konieczności amputacji.

Pozytywny wynik testu Allena może sugerować:

Udostępnij artykuł znajomym! W ten sposób możesz pomóc przyjaciołom i rodzinie w uzyskaniu ważnych informacji i przydatnej wiedzy

Polecane artykuły