Narzędzia diagnostyki obrazowej
Diagnostyka obrazowa to dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny, której zadaniem jest rozpoznawanie chorób i dopasowywanie sposobów leczenia na podstawie danych pochodzących z systemów obrazowania medycznego. Uzyskiwanie obrazów diagnostycznych pozwala specjalistom na wizualizację i lokalizację schorzenia, ustalenie jego wielkości lub ilości szkód, które mogło ono już wyrządzić w organizmie. Jakie zmiany można zaobserwować w wynikach takich badań? Między innymi torbiele, obrzęki czy nawet zmiany nowotworowe. Szerokie zastosowanie diagnostyki obrazowej sprawiło, że opracowano wiele metod przeprowadzania badań obrazowych. Wśród wspomnianych metod znajdują się znane powszechnie badanie RTG, czyli tak zwany rentgen czy ultrasonografia, ale też tomografia komputerowa i jej liczne odmiany specjalistyczne, perfuzja, angiografia, rezonans magnetyczny i mielografia. Badania obrazowe są wykorzystywane w rozpoznawaniu chorób oraz przy stanach nagłych. Rodzaj badania dobiera się do pacjenta na podstawie objawów oraz ich intensywności, przy analizie których diagności typują możliwe choroby, które potem potwierdzają się lub nie właśnie na podstawie wyników.
Czeka cię tomografia komputerowa?
Tomografia komputerowa to urozmaicone badanie, które swoje działanie opiera na technologii promieniowania rentgenowskiego. Jest narzędziem dla lekarzy różnej specjalizacji, ponieważ prześwietlać można całe ciało: głowę, twarzoczaszkę, klatkę piersiową, jamę brzuszną, drogi oddechowe czy nawet kończyny i kręgosłup. Jak widać korzystanie z tomografu ułatwia pracę ortopedy, internisty i wielu innych specjalistów. Jakie objawy mogą sprawić, że na tomografię komputerową skieruje neurolog i co się z tym wiąże? Tomografia komputerowa może być konieczna przy wstępnym rozpoznaniu bardzo różnych schorzeń. Najczęstsze objawy, które mogą doprowadzić do konieczności przeprowadzenie badania obrazowego za pomocą tomografu, to długo utrzymujące się lub wyjątkowo silne bóle i zawroty głowy, na które nie działają leki zalecone we wcześniejszej fazie diagnozowania, ponadto mrowienie w kończynach, także problemy z koncentracją, a nawet mdłości. Skany głowy mogą potwierdzić uszkodzenie naczyń wewnątrzczaszkowych, udary mózgu, guzy mózgu. Oczywiście, mogą je też wykluczyć.
Jak właściwie powstają obrazy diagnostyczne?
Tomografia komputerowa, tak jak zostało to już wspomniane, działa z wykorzystaniem tak zwanych promieni rentgenowskich, czyli promieni X. Jest udoskonaleniem techniki badań RTG. Dlaczego jest lepsza? Ponieważ powstaje w wyniku ruchu tomografu – obraca się wokół ciała pacjenta, wykonując wiele zdjęć z wykorzystaniem wszystkich dostępnych kątów. Następnie nakłada na sobie te obrazy, w wyniku czego powstaje jedno zdjęcie – trójwymiarowe. Badanie tomografem trwa przez to zdecydowanie dłużej niż uzyskanie pojedynczego zdjęcia rtg, ale dzięki temu dostarcza diagnostom dużo więcej informacji. Zastanawiasz się czy to badanie, wykorzystujące promieniowanie, jest bezpieczne? Tak, mimo że rzeczywiście ciało pacjenta jest wystawione na działanie pewnej dawki promieniowania. Mimo to specjaliści określają to badanie jako mało inwazyjne. Przeprowadzone badania potwierdzają, że typowe badania tomografii komputerowej nie przekładają się bezpośrednio na zwiększoną zachorowalność na przykład na nowotwory złośliwe. Ponadto warto pamiętać, że tomografia komputerowa nie jest badaniem, które czeka każdego w życiu. Stosowane jest w przypadku bardzo specyficznych dolegliwości, które w perspektywie mogą mieć wyjątkowo negatywny wpływ na zdrowie i życie. Korzyści przeprowadzenia pojedynczego badania diagnostyki obrazowej zdecydowanie przewyższają ewentualne koszty. Z większym zagrożeniem łączy się użycie kontrastu – to on może być przyczyną lekkich działań niepożądanych, jak na przykład nudności czy pokrzywkę, ale nie jest to jednak powszechna reakcja i nie zagraża życiu.
Tomografia komputerowa – tak czy nie?
To moment, w którym należy podkreślić, że żaden artykuł internetowy czy odkopany magazyn medyczny nie odpowiedzą na to pytanie. W kwestiach zdrowotnych, zwłaszcza, gdy w grę wchodzą poważne objawy i ewentualne skomplikowane leczenie, należy zaufać swojemu lekarzowi. A w razie wątpliwości skonsultować się z kolejnym specjalistą, bowiem to oni znają realny wpływ wszelkich badań na ciało oraz bilans zysków i strat, które ponosi się na drodze do wyleczenia. Pacjent poszukujący idealnej dla siebie pracowni ma obecnie ogromny wybór. Na stronach internetowych, na przykład https://tomma.com.pl/badanie/tk/, może zapoznać się z ofertą i stwierdzić czy odpowiada mu poziom bezpieczeństwa i profesjonalizmu, na tyle, by tam przeprowadzić badanie.