W dzisiejszych czasach kupując w markecie wędlinę staramy się czytać etykiety. Niestety w składzie wędlin znajdujemy bardzo dużo chemii. Widzimy także groźne E250.

Czym jest E250?

Okazuje się, że to niebezpieczny dla nas azotyn sodu – E250. Związek chemiczny który jest stosowany w przemyśle jako barwnik.

Jak się okazuje jest wykorzystywany nie tylko w przemyśle, ale także przy produkcji żywności jako środek konserwujący (nadaje szynce odpowiedni kolor). E250 łącząc się z sokami trawiennymi w żołądku tworzy rakotwórcze nitrozoaminy. Międzynarodowa Agencja do badań nad rakiem ostrzega konsumentów przed nadmiernym spożywaniem wędlin oraz innych pokarmów zawierających azotyn sodu (E250).

Przede wszystkim zakazane jest karmienie dzieci taką żywnością, która ma w składzie E250. Niestety azotyn sodu często jest składnikiem uwielbianych przez dzieci przeróżnych parówek. Zawarty w wędlinach, wędzonkach, kiełbasach i konserwach E250 mocno utrudnia transport tlenu przez krew do komórek organizmu.

Rezultatem mogą być mdłości, bóle i zawroty głowy oraz wymioty. Azotyn sodu jest rakotwórczą substancją. E250 oprócz zastosowania w przemyśle jako barwnik stosowany jest też jako środek przeciwko korozji. W rolnictwie natomiast stosowany jest jako składnik nawozów sztucznych. W wędlinach E250 jest łatwo przyswajalny w jelitach.

Nasza rada

Czytaj z uwagą każdą etykietę na produkcie który kupujesz. Kiedy zauważysz E250 w żadnym wypadku nie kupuj produktu z takim oznaczeniem w składzie.

Podziel się tymi informacjami ze znajomymi – udostępnij!

 

Znakomity przepis na odnowę stawów, który zapobiega zapaleniu

Znakomity przepis na odnowę stawów, który zapobiega zapaleniu
Niewłaściwa postawa ciała to główny powód bólu stawów, bólu nóg oraz pleców. Sposób w jaki pracujemy prawie cały ...
Czytaj Dalej

Sok z buraka wyleczy raka!

Sok z buraka wyleczy raka!
Rudolf Breuss z Austrii poświecił prawie całe swoje życie na to, aby znaleźć odpowiedni lek na raka. Odkrył ...
Czytaj Dalej

Metoda, która może pomóc Ci przeżyć udar – to bardzo proste

Metoda, która może pomóc Ci przeżyć udar - to bardzo proste
Odkrył tą metodę chiński profesor, który twierdzi że należy zawsze nosić przy sobie zwykłą igłę, to ona może ...
Czytaj Dalej

Czarnuszka – ziołowy lek, który pomoże na wiele dolegliwości

Czarnuszka - ziołowy lek, który pomoże na wiele dolegliwości
Czarnuszka od wieków była stosowana jako środek leczniczy, a także jako przyprawa do wielu potraw. Nazywana również jako ...
Czytaj Dalej