Węgiel aktywny nazywany również węglem drzewnym , medycznym czy węglem leczniczym, jest substancją, której wartość trudno przecenić, a istnieje ku temu co najmniej kilka ważnych powodów.

  1. Skutecznie i szybko działa w zatruciach pokarmowych z biegunką.
  2. Usuwa objawy w przypadku wzdęć i niestrawności.
  3. Jest bardzo pomocny w zakażeniach wirusowych i bakteryjnych.
  4. Działa jako antidotum w przypadku przedawkowania leków czy spożycia różnych szkodliwych substancji chemicznych.
  5. Skutecznie pomaga w przypadku ukąszenia przez owady.
  6. Można go stosować jako wsparcie w kuracjach oczyszczających.
  7. Świetnie nadaje się do oczyszczania skóry i wybielania zębów.

Swoje działanie węgiel drzewny zawdzięcza nieprawdopodobnej zdolności do adsorbowania rozmaitych substancji. Ziarna węgla drzewnego posiadają wiele mikro-porów, szczelin i pęknięć oraz chropowatości, które tworzą dużą powierzchnię do adsorpcji.

Węgiel drzewny

Węgiel aktywny adsorbuje:

  • cząstki materii, gazów i obcych białek
  • substancje chemiczne: szkodliwe metabolity, metale ciężkie i związki rakotwórcze
  • bakterie, wirusy i ich toksyny

Dzięki zdolności do adsorbowania tych substancji, węgiel aktywny umożliwia wydalanie ich z organizm. Jest to niewątpliwie potężny środek wspomagający system oczyszczania. Całkowita powierzchnia adsorpcyjna 1g węgla aktywnego wynosi aż 1000m2.

Węgiel aktywny jest od wieków stosowany jako naturalny środek leczniczy. Stosowano go już w starożytnym Egipcie. Afrykanie i aborygeni znaleźli dla niego wiele różnych zastosowań między innymi wyciągają za pomocą węgla aktywnego trucizny z ran zadanych przez jadowite węże, pająki, skorpiony czy wściekłe zwierzęta. Indianie leczą za pomocą węgla aktywnego reakcje alergiczne na trujący bluszcz. Zarówno medycyna ludowa jak i współczesna medycyna oficjalna wysoko cenią niezwykłe właściwości węgla drzewnego.

Węgiel aktywny jako środek leczniczy

Węgiel na infekcje bakteryjne

Jako środek leczniczy węgiel aktywny może być stosowany wewnętrznie i zewnętrznie. Na rynku jest obecnie dostępny w postaci proszku, tabletek lub kapsułek. Stosuje się go doustnie, ale również w postaci okładów, maseczek i kąpieli.

Proszek jest dwa razy silniejszy niż tabletki, ponieważ nie zawiera substancji dodatkowych.

Trzeba pamiętać, że w przypadku stosowania doustnego węgla aktywnego w proszku, należy go najpierw rozpuścić w niewielkiej ilości wody, a dopiero potem połknąć i popić. Nigdy nie należy wkładać do ust suchego proszku, bo zawsze będzie problem z połknięciem.

W przypadku infekcji biegunek czy zatruć stosujemy węgiel drzewny doustnie. Natomiast w przypadku ukąszeń przez owady trzeba bardzo szybko przygotować odpowiednio wilgotny okład na miejsce ukąszenia.

Przepis: pasta na ukąszenia

  • 2 łyżki węgla aktywnego
  • 1 łyżeczka oleju kokosowego

Zawiesinę dobrze wymieszać i nałożyć na ukąszone miejsce. Pastę zmieniać co 30 minut, dopóki nie nastąpi ulga.

Jak postępować w przypadku infekcji bakteryjnych czy wirusowych?

Warto zastosować węgiel doustnie w regularnych 5-godzinnych odstępach. W przypadku osoby dorosłej warto zastosować jedną płaską łyżkę węgla aktywnego lub 10 tabletek węgla. Pomaga to zdecydowanie zmniejszyć objawy jak również skraca czas choroby.

Detoks za pomocą węgla drzewnego

Za pomocą węgla drzewnego można również przeprowadzić detoks. W tym celu przez okres 1-2 tygodni, rano na czczo trzeba spożyć 1 płaską łyżkę węgla aktywnego rozpuszczonego w niewielkiej ilości wody i popić go 2 szklankami wody. Trzeba pamiętać aby w ciągu dnia w tym okresie wypijać odpowiednio dużo wody ok. 8-10 szklanek.




Wybielanie zębów węglem aktywnym

W ostatnim czasie mówi się wiele o wybielającym efekcie węgla aktywnego na zęby.

Wybielanie zębów węglem aktywnym

W tym celu zaleca się stosowanie specjalnych past z węglem aktywnym do codziennej higieny jamy ustnej. Ten sam efekt można uzyskać nakładając sproszkowany węgiel na wilgotną szczoteczkę do zębów i kilka minut szczotkować zęby, a następnie umyć zęby zwykłą pastą do zębów.

Jedna substancja a tak wiele zastosowań.

Polecane artykuły