Ludzki organizm świetnie radzi sobie z wysyłaniem nam sygnałów oznaczających, że dzieje się coś złego. Występujące zaburzenia czy choroby zazwyczaj dają nam mnóstwo symptomów, informujących o złym stanie zdrowia. Jeśli przypadkiem nadepniesz bosą stopą na klocku lego, na pewno przypomnisz sobie jak wiele połączeń nerwowych znajduje się na twojej stopie. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja dotycząca wszelkich biologicznych dziwactw.

Istnieje mnóstwo zaskakujących i równocześnie fascynujących dolegliwości, czy też schorzeń, o których być może nie wiedziałeś. Możliwe, że po przeczytaniu tego artykułu odkryjesz któreś symptomy u siebie. Na szczęście nie są one szkodliwe dla naszego zdrowia, wręcz przeciwnie – wielu z nas wykorzystuje je w swoim życiu i traktuje jako pomocne umiejętności.

Asymetria ludzkiego ciała

Asymetria ludzkiego ciała

Szok! U mniej więcej 1 na 10000 osób, wewnętrzne narządy umiejscowione są po przeciwnej stronie, niż powinny. Takie zjawisko nosi nazwę situs viscerum inversus. Wydaje się to niemożliwe, jednak znaczna część osób nie wykazuje żadnych objawów medycznych takiej komplikacji.

Wydawać by się mogło, że bicie serca powinno zdradzić ten dziwny stan, jednak wielu jest po prostu nieświadoma owego zamieszania, jakie skrywa się w ich ciele. Zazwyczaj prawda wychodzi na jaw podczas szczegółowych badań, bądź operacji, gdzie pojawić mogą się różnego rodzaju trudności.

Znana jest historia Donnyego Osmonda, u którego w trakcie zabiegu usunięcia wyrostka wykryto tę chorobę. W roku 2009 Jack Eigel z situs viscerum inversus został poddany przeszczepowi serca. Operacja przebiegła pomyślnie. Krążą plotki, że owa przypadłość występuje u Enrique Iglesiasa i Catherine O’Hara.

Tetrachromia

Tetrachromia

Każdy z nas na pewno zna mnóstwo dowcipów na temat kobiet i mężczyzn oraz różnicy, w jaki sposób postrzegają kolory. Rozróżnianie barw jest możliwe dzięki różnym typom komórek stożkowych i fotoreceptorów w siatkówce, które zbierają się na różnych długościach fal światła. Najczęściej u ludzi występują trzy różne typy komórek stożkowych, jednak stwierdza się, że około 12 procent kobiet może mieć ich aż cztery. Mówimy wtedy o tzw. tetrachromi.

Czy zjawisko to może wystąpić jedynie u kobiet?
Geny, które są odpowiedzialne za czerwone i zielone komórki stożka, odnaleźć można w chromosomie X, a kobiety posiadają dwa z nich. Zjawisko tetrachromi pojawia się jedynie podczas dwóch kopii chromosomu X. Stąd słuszne jest stwierdzenie, że kobiety lepiej rozróżniają kolory od mężczyzn.

Afantazja

Afantazja

Być może nigdy nie słyszeliście o tego typu schorzeniu. Okazuje się, że u jednej na pięćdziesiąt osób może występować afantazja. Stan ten został stosunkowo niedawno rozpoznany i dotyczy ludzi, którzy mają trudność w stworzeniu obrazu mentalnego. Dotyczy to głównie problemu z przywołaniem w pamięci obrazów bliskich osób, mimo, że rozpoznawanie ich twarzy na żywo jest łatwe.
Synastezja

Synastezja

Głośne kolory, smaczne słowa, i wąchanie dźwięków – czyżby to zwykłe oksymorony? Nie do końca. Wiele osób właśnie w ten sposób postrzega świat. Zmysły osób z przypadłością synestezji są „poplątane” a jeden bodziec pobudza pozostałe.
Synastezja to stan neurologiczny, który dotyczy aż 20 procent z nas. To forma odkrywania świata poprzez zupełnie inne doświadczenia. Uważa się, że wielu artystów posiada tę właśnie zdolność, między innymi Hans Zimmer, Billy Joel, czy Kanye West.

Hipermobilność stawów

Hipermobilność stawów

Umiejętność układania stóp lub rąk w dziwny i niespotykany sposób to tak zwana hipermobilność stawów. Niektórzy z nas mają dosyć mocno elastyczne stawy i nie wynika to z ich wyćwiczenia. Aż jedna na dwadzieścia osób doświadcza tej dolegliwości. Najczęściej jest ona uwarunkowana genetycznie, jednak prócz różnych trików i sztuczek, jakie mogą wykonać te osoby, wielu cierpi z powodu bólu stawów oraz ma kłopoty z równowagą i trawieniem.

A może Ty znasz kogoś, kto posiada którąś z powyższych przypadłości?
Polecane artykuły