W naszym klimacie wiele osób doświadcza uciążliwych objawów alergii. Najczęściej pojawiają się one wiosną. Zastanawiasz się, które rośliny powodują uczulenie w kwietniu i maju? Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, jakie gatunki pylą wiosną!

Co wytwarza pyłek wiosną?

Wiosna to pora intensywnego ożywienia w przyrodzie. Liczne gatunki roślin wytwarzają kwiaty żeńskie, które mogą zostać zapylone przez owady i inne drobne organizmy. Do zapłodnienia potrzebny jest pyłek z kwiatów męskich. Trawy, drzewa i kwiaty produkują pyłek będący przyczyną pojawiających się objawów alergii. Jednak nie wszystkie pyłki roślin są w takim samym stopniu alergenne. Większość alergii daje o sobie znać szczególnie rano i w południe. Wynika to z dużej ilości pyłków unoszących się w powietrzu. Wyjątkiem od tej reguły jest brzoza, która intensywniej pyli wieczorem.

Gatunki drzew pylących w kwietniu i maju

Gdy za oknem jest ciepło i słonecznie, wiele roślin wytwarza swoje delikatne pyłki, które unoszą się w powietrzu i umożliwiają zapylenie. Łatwo wtedy o reakcję alergiczną w kontakcie z tymi czynnikami. Poniżej prezentujemy najbardziej charakterystyczne cechy roślin pylących wiosną.

Do najważniejszych gatunków drzew pylących wiosną należą:

  1. brzoza,
  2. topola,
  3. wierzba,
  4. dąb,
  5. jesion,
  6. olcha.

Każda z tych roślin rozpoczyna pylenie o określonym czasie. Niekiedy pojawiają się lekkie odstępstwa od normy wynikające z przebiegu pogody lub innych czynników, np. położenia geograficznego danego regionu, wysokości nad poziomem morza itd.

Brzoza jest rośliną, która rozpoczyna kwitnienie już w kwietniu. Obecność jej pyłków w powietrzu osiąga największe stężenie wieczorami. Wśród roślinnych powodów alergii wyróżnia się topola mocno pyląca w połowie kwietnia. Alergikom najbardziej dają się we znaki pyłki wytwarzane przez osobniki męskie. Z kolei wierzba rozpoczyna kwitnienie znacznie wcześniej, bo już w marcu, natomiast w połowie kwietnia pyli najbardziej intensywnie. Dąb i jesion mają niepozorne kwiaty o lekkim pyłku, który unosi się na wietrze. W kwietniu i maju olcha pyli już nieco mniej intensywnie, jednak nadal może aktywować reakcję obronną organizmu osób uczulonych na jej pyłek.

Jak radzić sobie z objawami alergii?

Nieprzyjemne objawy takie jak katar, łzawienie, kichanie i swędzenie skóry to efekt stanu zapalnego, który pojawia się w organizmie w wyniku kontaktu z alergenem. Można wspomagać się środkami antyhistaminowymi łagodzącymi symptomy uczulenia na pyłki. Zmniejszają one odpowiedź organizmu na czynniki wywołujące podrażnienie. Niektóre z nich łagodzą swędzenie i zmniejszają przekrwienie śluzówki nosa. Preparaty na alergię dostępne bez recepty zakupimy również drogą internetową np. w https://www.allecco.pl/.

Wiele roślin pylących wiosną wywołuje tzw. katar sienny, któremu często towarzyszy kichanie, zapalenie spojówek i swędząca wysypka. Warto znać kalendarz pylenia roślin, aby dobrze się przygotować do tego szczególnego okresu. Znajomość pór kwitnienia i pylenia roślin to podstawowa umiejętność każdego alergika.

Polecane artykuły