Zęby mleczne również wymagają specjalistycznej opieki. Dzięki jak najwcześniejszym wizytom u stomatologa, możliwe jest zapobieganie wielu nieprzyjemnym chorobom oraz zapewnienie idealnego zgryzu naszych dzieci.

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę do dentysty z dzieckiem?

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna się odbyć między 6. a 12. miesiącem życia maluszka, najlepiej zaraz po pojawieniu się pierwszego ząbka. Wielu rodziców zaskoczonych jest tym faktem, jednak to jedyny sposób na sprawdzenie, czy zęby wyrzynają się prawidłowo. Dodatkowo, w trakcie wizyty poruszanych jest wiele zagadnień dotyczących prawidłowej higieny jamy ustnej małych dzieci.

Kolejne wizyty – jeśli nie występują niepokojące nas objawy wymagające wcześniejszej konsultacji – należy odbywać co pół roku.

Jak przebiega pierwsza wizyta u stomatologa?

Większą część czasu stomatolog poświęca na rozmowę z rodzicami małego pacjenta. Samo badanie jest bardzo krótkie i może przebiegać na kolanach opiekuna: stomatolog ocenia stan dziąseł, widocznych już zębów, szkliwa. Sprawdza wędzidełka, bada maluszka na obecność pleśniawek. Badanie jest bezbolesne, wymaga jedynie zajrzenia do buzi niemowlaka.

W dalszej kolejności stomatolog udziela wyczerpujących informacji na temat higieny jamy ustnej małych dzieci. Bardzo ważny jest fakt, że już od pojawienia się pierwszego ząbka należy dokładnie go szczotkować – czy to z pomocą specjalnej silikonowej nakładki na palec czy też szczoteczki sonicznej. Najnowsze zalecenia stomatologiczne zalecają stosowanie pasty z fluorem w stężeniu 1000 ppm, nakładanej na szczoteczkę w śladowej ilości. Stomatolog może również poruszyć temat diety: niepodawanie cukru, ani słodzonych napojów do 2. roku życia jest nie tylko ważne ze względów ogólnozdrowotnych, ale również profilaktyki próchnicy. Spożywanie odpowiedniej ilości warzyw, błonnika, nabiału i częste mycie zębów to istotne elementy zachowania zdrowia jamy ustnej małych dzieci.

W trakcie wizyty rodzice mogą również oczywiście poruszyć wszelkie kwestie, które ich niepokoją. Do najczęściej zadawanych pytań zalicza się te dotyczące karmienia nocnego (piersią i butelką), sterylizacji zabawek wkładanych przez dziecko do buzi, picia soczków i herbatek.

Gdzie umówić się na wizytę do stomatologa z dzieckiem?

Najlepiej udać się do stomatologa specjalizującego się w pracy z dziećmi. Tego typu lekarz nie tylko ma najnowszą wiedzę dotyczącą pedodoncji (dział medycyny zajmujący się leczeniem dentystycznym dzieci i młodzieży), ale również ma „podejście” do małych pacjentów. Wybranie zaufanego gabinetu gwarantuje nam spokojną, rzeczową wizytę, w trakcie której dziecko nie nabawi się lęku przed dentystą. Warto pamiętać, że regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego z małym dzieckiem już od najwcześniejszych miesięcy życia, znacząco zmniejsza ryzyko konieczności wdrożenia leczenia na późniejszych etapach życia, ponieważ stomatolog jest w stanie jak najwcześniej uchwycić chorobę nim w pełni się rozwinie. Dotyczy to zarówno próchnicy, jak i wszelkich wad zgryzu czy nieprawidłowości związanych np. z wędzidełkiem. Jeśli poszukujesz sprawdzonego stomatologa dziecięcego – umów się na wizytę do niebodent.pl.

Polecane artykuły