Wszawica to choroba, z którą zmagały się najczęściej dzieci i wydawać by się mogło, że nie powinna nas dotyczyć lub że jest to choroba dawnych czasów. Niestety obecnie te pasożyty mogą rozprzestrzenić się nawet w zakładach pracy i biurach, a to wszystko za sprawą rzęs….

Wszawica – co to jest?

wszy u dzieci

Wszawica jest chorobą pasożytniczą, która pojawiła się na świecie już kilkadziesiąt milionów lat temu. Występuje najczęściej tam, gdzie jest człowiek, bądź duże skupiska ludzi. Jednakże problem ten najczęściej dotyka osób żyjących w ubóstwie i zaniedbaniu pod względem higienicznym. Występują trzy rodzaje tego pasożyta: wszawica głowy, która jest najczęściej występująca, wszawica łonowa i odzieżowa.

Wszawica na rzęsach

Jeżeli należysz do grupy kobiet, które uwielbiają przedłużać swoje rzęsy u kosmetyczki, powinnaś wiedzieć jak ważne jest zachowanie higieny oczu i rzęs. Spróbuj przypomnieć sobie kiedy ostatnio czyściłaś swoje rzęsy? A może nie robisz tego w ogóle?

wszy na rzęsach

Wiele kobiet niestety nie wie jakie mogą być konsekwencje zaniedbania pod względem higienicznym okolicy oczy i rzęs. Bardzo często wynikiem tego jest namnożenie bakterii w tym rejonie, co prowadzi do pojawienia się zaczerwienienia, swędzenia oraz stanów zapalnych. Jednak to nie wszystko! Coraz częściej do lekarzy zgłaszają się kobiety, u których pasożytują wszy i nużeńce –są to pasożytujące na skórze człowieka roztocza wywołujące chorobę zwaną nużycą. Idealne miejsce do ich bytowania to właśnie rzęsy. Niestety pasożyty te bez trudu przedostają się na innego osobnika, dlatego nie trudno o epidemie nawet w miejscu pracy.

Kobiety, które wykonują zabieg przedłużania rzęs, nie myją oczu, ani nawet ich nie dotykają, ponieważ obawiają się, że uszkodzą tym sposobem sztuczne rzęsy. Jest to bardzo błędne przekonanie, ponieważ jak twierdzi doktor Sairah Malik, dokładne przemywanie okolic oczu jest niezwykle istotne.

W jaki sposób pielęgnować rzęsy?

pielęgnacja rzęs

Ze względu na specyfikę okolic oczu, specjaliści zalecają sięganie po naturalne środki, które nie wywołują skutków ubocznych i nie podrażniają ich. Idealnym preparatem jest środek czyszczący na bazie drzewa herbacianego. Według lekarzy, produkty, które zawierają olejek z drzewa herbacianego świetnie sprawdzą się do pielęgnacji oczu i rzęs, a także włosów, skóry i paznokci. Olejek ten posiada także działanie antybakteryjne.

Aby jednak uniknąć wszawicy na rzęsach, staraj się nie przedłużać rzęs, bądź jeśli to konieczne wykonuj je sporadycznie i pamiętaj o codziennej higienie i pielęgnacji.
Polecane artykuły