Zaburzenia snu dotykają coraz większej liczby osób na świecie. Polegają na zbyt krótkim czasie trwania snu lub występowaniu niepożądanych zachowań w jego trakcie, co przekłada się na codzienne funkcjonowanie.

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z zaburzeniami snu, a jednym z nich jest medyczna marihuana. Sprawdź, jak konopie lecznicze wpływają na sen i czy mogą pomóc pacjentom w leczeniu jego zaburzeń.

Co to jest medyczna marihuana?

Medyczna marihuana to susz otrzymywany z kwiatostanów konopi indyjskich i siewnych, które pochodzą z zamkniętych i kontrolowanych upraw. Każda próbka suszu sprawdzana jest pod kątem zanieczyszczeń i profilu kannabinoidowego, co gwarantuje bezpieczeństwo i działanie surowca.

Marihuana lecznicza posiada udokumentowane działanie terapeutyczne i jest z powodzeniem wykorzystywana w terapii wielu chorób, takich jak nowotwory, padaczka czy stwardnienie rozsiane.

Jest legalna w Polsce od 2017 roku i można ją kupić w aptece po okazaniu recepty lekarskiej.

Jak konopie wpływają na sen?

Konopie oddziałują na organizm poprzez układ endokannabinoidowy, który jest jednym z podstawowych układów w ciele człowieka. Składa się z endokannabinoidów, enzymów metabolicznych i receptorów, a jego głównym zadaniem jest utrzymywanie wewnętrznej równowagi organizmu i udział w większości procesów, takich jak apetyt, metabolizm czy sen.

Zawarte w konopiach kannabinoidy, w tym dwa główne THC i CBD, posiadają zbliżoną budowę do endokannabinoidów, dzięki czemu mogą wpływać na receptory i wykazywać działanie lecznicze.

Okazuje się, że prawidłowe działanie układu endokannabinoidowego wpływa na rytm dobowy i odgrywa istotne znaczenie w neurobiologii snu. Kannabinoidy mogą więc pomóc układowi przywrócić równowagę i korzystnie wpłynąć na jakość snu, a także przyspieszyć zasypianie.

Medyczna marihuana a zaburzenia snu – badania

W badaniu z 2014 roku przeprowadzonym na Uniwersytecie w Glasgow na grupie 246 osób cierpiących na zaburzenia snu, wykazano, że stosowanie medycznej marihuany znacząco poprawiło sen u większości pacjentów.

Co więcej, w innym badaniu, które zostało zrealizowane na grupie osób chorych na Parkinsona, potwierdzono te wyniki i zaobserwowano, że konopie łagodzą objawy zaburzenia snu REM – fazy, która jest odpowiedzialna na najgłębszy odpoczynek organizmu.

Medyczna marihuana pozwala również ograniczyć ilość przyjmowanych leków nasennych. W jednym z badań przeprowadzonym w przychodni w Nowej Anglii wykazano, że regularne stosowanie medycznej marihuany poprawia sen u 65% pacjentów, dzięki czemu są oni w stanie zmniejszyć lub całkowicie zrezygnować z tabletek nasennych.

Marihuana w leczeniu zaburzeń snu

Stosowanie medycznej marihuany korzystnie wpływa na sen, co wykorzystuje się w leczeniu jego zaburzeń. Jednak aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, warto wybierać odpowiednie odmiany konopi.

Rola układu endokannabinoidowego we śnie obejmuje głównie receptor CB1, który jest również receptorem wiążącym się z THC. Według naukowców wybranie odmian konopi o wysokim stężeniu THC i niskim CBD, zdecydowanie lepiej wpływa na sen w porównaniu do odmian o wyższej zawartości CBD i niższej THC.

Podsumowanie

Stosowanie medycznej marihuany wpływa korzystnie na jakość snu i przyspiesza zasypianie. Pozwala również ograniczyć ilość przyjmowanych leków nasennych, które nie pozostają obojętne dla zdrowia.

Jednak warto stosować odpowiednie odmiany konopi, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. W tym celu naukowcy zalecają odmiany o wysokiej zawartości THC.

Polecane artykuły