Chyba każdy doskonale wie, że kleszcze to pasożyty przenoszące bardzo poważne choroby. Zalicza się do nich między innymi boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

Aby uchronić się przed kleszczami, warto postawić na naturalne sposoby. Okazuje się, że te niewielkie pajęczaki nie tolerują niektórych zapachów. Wystarczy więc sprawić, że nasze ciało będzie nimi pachnieć, aby pozbyć się problemu.

Sposoby na kleszcze

Zapachy, które odstraszają kleszcze

  • Drzewo herbaciane
  • Tymianek
  • Szałwia
  • Mięta pieprzowa
  • Paczula
  • Słodki migdał
  • Eukaliptus

Jak przygotować miksturę, której zadaniem jest odstraszenie kleszczy?

Wystarczy rozcieńczyć sześć kropel dowolnie wybranego olejku w około pięćdziesięciu mililitrach oleju roślinnego. Tak przygotowaną mieszanką należy smarować skórę. Jeśli taka forma niekoniecznie nam odpowiada, można mieszaniną spryskiwać skórę.

płyn na kleszcze

Co zrobić, kiedy złapiesz kleszcza? Trzeba wiedzieć, jak go usunąć.

Do usunięcia kleszcza wykorzystuje się pęsetę. Należy pasożyta chwycić możliwie jak najbliżej skóry, a następnie pociągając do góry, wyjąć ze skóry. UWAGA: robimy to zdecydowanym ruchem. Miejsce na skórze, w którym był kleszcz należy spryskać środkiem dezynfekującym. Przez kolejne kilka dni miejsce należy obserwować. Jeśli pojawi się rumień, koniecznie trzeba udać się do lekarza.

Usuwanie kleszcza

Nigdy nie należy przypalać kleszcza. Zabronione jest również smarowanie go wszelkimi tłustymi substancjami czy lakierem do paznokci. Są to zabiegi, które nie ułatwią usunięcia kleszcza, a zwiększają ryzyko, że do krwi dostaną się szkodliwe substancje. Nie pomaga także alkohol.Gdzie żyją kleszcze?

Najczęściej kleszcze spotyka się w lasach liściastych oraz wysokich trawach. Wspinają się na wysokość około stu dwudziestu centymetrów. Najczęściej atakują nasze nogi. Stąd też to właśnie na nogach znaleźć możemy je najczęściej. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest znalezienie kleszcza za duchem, na rękach czy twarzy.

Kleszcze chętnie lokują się w miejscach zaciemnionych. Preferują te, na których skóra jest cienka. To z tego powodu bardzo często wbijają się w zgięcia podkolanowe.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Kleszcze, którą żyją w Polsce przenoszą szereg naprawdę bardzo groźnych chorób. Zalicza się do nich boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmowę, babeszjozę, a także riketsjozę. Przyjmuje się, że około piętnaście procent populacji kleszczy zakażonych jest wymienionymi chorobami. Najczęściej zakażone kleszcze spotyka się w województwie mazowieckim, podlaskim, warmińsko – mazurskim. Najgroźniejszą chorobą jest odkleszczowe zapalenie mózgu. Co jednak ważne, dostępne jest szczepionka przeciwko niej.

 

Nasiona winogron lepsze niż chemioterapia

Nasiona winogron lepsze niż chemioterapia
Wprowadzenie nasion winogron do codziennej diety powoduje, że maleją powikłania sercowo - naczyniowe, zmniejszają się żylaki, ustępuje mrowienie ...
Czytaj Dalej

Idealnie smaczne pączki, które nie potrzebują smażenia. Te ze sklepów staną się historią

Idealnie smaczne pączki, które nie potrzebują smażenia. Te ze sklepów staną się historią
Uwielbiasz pączki? Zrób je z tego przepisu, a nie będziesz mogła się oprzeć aby sięgnąć po kolejnego. Pączki ...
Czytaj Dalej

86-letniej kobiecie NFZ przesunął operację jaskry na 2028 rok

86-letniej kobiecie NFZ przesunął operację jaskry na 2028 rok
Brak mi słów, by opisać, co teraz czuje. Starsza kobieta przez wiele lat czekała na operację usunięcia jaskry ...
Czytaj Dalej

Spędziła ponad 2 tygodnie z martwą córką, tuląc ją i chodząc na spacery!

Spędziła ponad 2 tygodnie z martwą córką, tuląc ją i chodząc na spacery!
Młoda kobieta po dwudziestce oraz jej 28-letni wybranek z Wielkiej Brytanii wzięli ślub w 2015 roku i od ...
Czytaj Dalej