Korzystanie z poduszki ortopedycznej niesie wiele korzyści, zarówno osobom, które uskarżają się na problemy z kręgosłupem, jak i tym, które chcą poprawić komfort i efektywność nocnego wypoczynku. Aby jej stosowanie przyniosło oczekiwane efekty, należy dopasować ją do indywidualnych potrzeb. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by dokonać trafnego zakupu.   

Czym jest poduszka ortopedyczna?

Ból w okolicach kręgosłupa szyjnego i barków jest powszechną dolegliwością zgłaszaną przez osoby w coraz młodszym wieku. Wynika to ze specyfiki trybu naszego życia – mnóstwo czasu spędzamy przed monitorami komputerów, a regularna aktywność fizyczna nadal, choć trend nieco się zmienia, wydaje się zarezerwowana dla nielicznych. Dochodzą do tego zaniedbania dotyczące ergonomii pracy i codziennych aktywności (przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała podczas chodzenia, stania i siedzenia), które negatywnie wpływają na kondycję układu ruchu. Im jesteśmy starsi, tym obciążenia związane z powyższymi czynnikami silniej oddziałują na kręgosłup, powodując uciążliwe dolegliwości bólowe. 

Poduszka ortopedyczna to produkt medyczny, który zapewnia prawidłowe ułożenie kręgów szyjnych podczas snu – w taki sposób, by zachowane zostały jego naturalne krzywizny. Wypełniając całą przestrzeń pomiędzy głową, karkiem i barkiem, pozwala odciążyć kręgosłup i w pełni rozluźnić mięśnie oraz więzadła. W przeciwieństwie do zwykłej poduszki, poduszka ortopedyczna do spania wykonana jest z materiału (zazwyczaj pianki), który dostosowuje się do kształtu ciała i nie ulega stałym odkształceniom.

Ze względu na swoje właściwości poduszka ortopedyczna doskonale służy osobom zmagającym się z przeciążeniowymi bólami kręgosłupa, ale także dyskopatią, migrenami czy zaburzeniami snu. Z powodzeniem mogą korzystać z niej również osoby zdrowe, które chcą zadbać o komfortowy i efektywny wypoczynek. 

Czym jest poduszka ortopedyczna?

Najlepsza poduszka ortopedyczna do spania, czyli jaka?

Aby wybrać produkt, który spełni nasze oczekiwania, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad pozycją, w której najczęściej śpimy. 

  • Poduszka ortopedyczna do spania na boku jest stosunkowo wysoka i zaopatrzona w profil w kształcie wałka umożliwiający odpowiednie podparcie szyi. 
  • Poduszka ortopedyczna do spania na plecach ma specjalne wycięcie zapobiegające nadmiernemu wypchnięciu głowy ku górze. Jest niższa i bardziej miękka niż ta do spania na plecach. 
  • Poduszka ortopedyczna do spania na brzuchu ma specyficzny kształt umożliwiający wsunięcie dłoni pod głowę. Jej zakup warto jednak dobrze rozważyć – należy mieć świadomość, że spanie na brzuchu obciąża kręgosłup, ponieważ utrudnia ułożenie go w anatomicznej pozycji, i nie jest zalecane. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając ortopedyczną poduszkę do spania? 

Przy wyborze poduszki ważnych jest kilka innych parametrów warunkujących efektywność i wygodę jej użytkowania. Są to przede wszystkim: 

  • materiał wykonania – do dyspozycji mamy produkty wykonane z pianki poliuretanowej, których stosowanie zalecane jest w celach profilaktycznych, oraz poduszki z pianki termoplastycznej perfekcyjnie dopasowujące się do budowy ciała, rekomendowane jako wsparcie w leczeniu bólu w kręgosłupie;
  • wysokość poduszki – tę dobiera się zależnie od specyfiki budowy ciała; osoby niższe i o mniejszej wadze powinny sięgnąć po poduszkę o wysokości od 10 do 12 cm, dla osób wyższych i tęższych lepsza będzie ta mierząca od 12 do 14 cm; w tym kontekście istotna jest także twardość materaca – im jest on bardziej miękki, tym wyższą poduszkę należy kupić; 
  • rodzaj problemów z kręgosłupem – poduszka ortopedyczna istotnie pomaga złagodzić bóle pleców, szyi czy barków, jednak jeśli zmagamy się z poważnymi schorzeniami lub z wadami postawy, decyzję o możliwości jej zastosowania należy podjąć w konsultacji z lekarzem.    

Korzystanie z poduszki ortopedycznej zdecydowanie pozytywnie wpływa na jakość i wydajność snu, a dodatkowo w dużej mierze przyczynia się do poprawy kondycji zdrowotnej. O ile rzeczywiście postawimy na produkt medyczny, nie zaś jego tańszą wersję z marketowej półki. Bezpieczeństwo stosowania i potwierdzone właściwości zdrowotne gwarantuje zakup poduszki zaufanego producenta, najlepiej w sklepie medycznym. Potwierdzeniem należytej jakości produkty będzie certyfikat CE, który powinien być widoczny na opakowaniu.

Źródło: https://esklep.brandvital.eu/produkty/ortopedia/poduszki-ortopedyczne,2,334

Polecane artykuły