Dla pary, która spodziewa się dziecka, zaczyna się nowy, interesujący etap życia. Podczas ciąży natura daje kobiecie czas na przygotowanie się na przyjście dziecka. Gdy przyszły ojciec uważnie obserwuje rozwój dziecka w łonie matki, to także dla niego ciąża staje się ważnym przeżyciem. W zapłodnionym jajeczku znajdują się chromosomy zawierające materiał genetyczny obojga rodziców; rozpoczyna się fascynujący rozwój: powstaje nowy człowiek z niepowtarzalnymi cechami.Ciąża – czas zmiany

Podczas ciąży ciało i psychika kobiety muszą się zmienić, albowiem ważne jest nie tylko wyżywienie małego człowieka i dostarczenie mu tlenu. Ważne jest także, by organizm matki zaakceptował tę nową istotę i nie odrzucił jej. Często przyszła matka musi wciąż od nowa porządkować swoje sprzeczne uczucia.

Nowa samotność we trójkę

Narodziny dziecka głęboko wzruszają większość mężczyzn. Dotykanie dziecka po raz pierwszy wyzwala w niemal wszystkich ojcach fale czułości i miłości – także w stosunku do partnerki. Dla wielu par pierwsze kontakty z ich dzieckiem pozostają niezapomnianym, pięknym wspomnieniem.

Ale później stopniowo wraca dzień powszedni. Mężczyzna zwykle znów musi niemal cały dzień pracować poza domem, kobieta zostaje w domu z dzieckiem. Takiego podziału pracy większość par nie zna z przeszłości. Zdarza się, że mężczyźni czują się coraz bardziej wyłączeni z coraz silniejszego związku między matką i dzieckiem. Kobiety często oczekują od partnera większej pomocy przy codziennych obowiązkach i poświęcenia im uwagi.

Jeśli obojgu partnerom uda się od razu porozmawiać na temat niezadowolenia i rozdźwięków, to ich związek pozostanie żywy także w tej nowej sytuacji i żadne z nich nie będzie uważało, że to z braku miłości życie seksualne na początku nieco osłabło: to jest normalne i zwykle powraca do normy, gdy tylko dziecko zacznie przesypiać całą noc. Gdy młoda matka może się dobrze zrelaksować, to z powrotem nabiera ochoty na seks.

Ciąża i poród – porady dla przyszłej mamy:

 

-
Wybrane choroby
Porady zdrowotne
Kategorie chorób