Aktywność fizyczna, wbrew pokutującym w społeczeństwie opiniom, jest bardzo potrzebna w trakcie ciąży. Jednak należy zachować umiar i nie forsować się.

Uprawianie ćwiczeń fizycznych w trakcie ciąży

  • pomaga zmniejszyć niektóre z dolegliwości ciążowych (opuchlizna wokół kostek)
  • sprzyja właściwemu rozwojowi płodu (usprawnia krążenie)
  • przygotowuje do niełatwego czasu porodu.

Odpowiednio dobrane, nieobciążające (zwłaszcza mięśni brzucha) ćwiczenia, powinny być wykonywane nawet przez ciężarne, które mają zalecony tzw. reżim łóżkowy, np. w sytuacji zagrożenia poronieniem lub porodem przedwczesnym (w tej sytuacji jednak o doborze ćwiczeń bezwzględnie zadecydować musi specjalista).

Przykładowe ćwiczenia

1. Ćwiczenie na wzmacnianie mięśni miednicy

ĆWICZENIE I

Usiądź na podłodze, zwracając uwagę na to, by stopy spoczywały płasko na podłodze. Podeprzyj się z tyłu rękami. Wysuń miednicę do przodu, unosząc pośladki w górę i mocno napinając ich mięśnie, po chwili wciągnij brzuch i opuść biodra. Powtarzaj układ 10-15 razy, kilkakrotnie w ciągu dnia.

2. Ćwiczenia bioder i tułowia

ĆWICZENIE II

Usiądź na krześle z rozstawionymi kolanami na około 30 stopni, trzymając stopy płasko na podłodze. Unieś ręce na wysokość klatki piersiowej i wykonaj maksymalny skręt tułowia w prawo, a następnie w lewo. Powtórz ćwiczenie 5-10 razy w każdą stronę.

ĆWICZENIE III

Uklęknij obunóż i podeprzyj się na rękach. Unieś plecy i wciągnij mięśnie brzucha, robiąc charakterystyczny „koci grzbiet”. Wytrzymaj kilka sekund. Opuść na chwilę plecy, cały czas utrzymując naprężone mięśnie brzucha. Powtórz „koci grzbiet”. Wytrzymaj. Opuść plecy. Odpo-cznij chwilę. Powtórz ćwiczenie 5-10 razy.

3. Rozciąganie i wzmacnianie mięśni nóg

ĆWICZENIE IV

Stań przodem do ściany, zegnij łokcie i oprzyj się o mur, utrzymując ciężar ciała na przedramionach. Następnie ustaw stopy jedna za drugą, obie skierowane palcami do ściany. Poczuj rozciąganie się mięśni łydki. Wytrzymaj kilka sekund, a następnie powtórz ćwiczenie, zmieniając nogę. Powtórz 5-10 razy.

Rozpoznanie ciąży

Rozpoznanie ciąży
Najbardziej powszechnym objawem zajścia w ciążę jest brak miesiączki u zdrowej, prowadzącej aktywne życie seksualne kobiety, która dotychczas regularnie miesiączkowała ...
Czytaj Dalej

Jakie są objawy zwiastujące poród – jak je rozpoznać?

Jakie są objawy zwiastujące poród
Poród jest stosunkowo długim procesem wydania na świat nowego potomka, kończącym około dziewięciomiesięczny okres ciąży. Zwiastuny porodu 1. Obniżenie się ...
Czytaj Dalej

Najczęstsze choroby i dolegliwości wieku dziecięcego

Najczęstsze choroby i dolegliwości wieku dziecięcego
KOLKA Jest to bardzo częsta dolegliwość, pojawiająca się w pierwszych trzech miesiącach tycia dziecka (tzw. kolka trzech miesięcy). Objawy kolki ...
Czytaj Dalej

Przebieg ciąży

Przebieg ciąży
Ciąża idealna trwa 40 tygodni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W położnictwie okres ciąży dzielony jest na trymestry. Te ...
Czytaj Dalej