Wypróbować inne pozycje podczas aktu płciowego

Aby plemniki łatwiej mogły przedostać się do komórki jajowej, kobieta powinna leżeć w pozycji „misjonarskiej” (pod mężczyzną, z rozwartymi udami); jej miednica powinna być uniesiona; po stosunku należy pozostać w tej pozycji jeszcze około 20 minut.

Często ze sobą współżyć

Częste stosunki płciowe zwiększają szansę zajścia w ciążę. Nie należy jednak ulegać presji. Gdy do współżycia dochodzi tylko z powodu pragnienia posiadania potomstwa, wówczas istnieje niebezpieczeństwo, że partnerzy staną się sobie obcy. To może z kolei prowadzić do powstania bariery psychicznej uniemożliwiającej zajście w ciążę.

Żyć zdrowo

Płodność zależy także od trybu życia. Najważniejsze dla zdrowego życia jest rezygnowanie z palenia papierosów, nikotyna może bowiem powodować przedwczesne zmęczenie jajowodów. Nagromadzenie dużej ilości nikotyny w śluzie szyjki macicy może utrudniać lub uniemożliwiać zagnieżdżenie się w niej komórki jajowej.

Unikać nadwagi i niedowagi

W krwi kobiet mających nadwagę znajduje się nadmiar męskich hormonów płciowych, które mogą zakłócać właściwe funkcjonowanie jajowodów. Kobiety stosujące zbyt ścisłą dietę cierpią na nie-dowagę i z tego powodu występuje u nich często zakłócenie cyklu miesiączkowego i nie dochodzi do owulacji.

Sypiać regularnie

Brak snu (lub praca na zmiany) może – wskutek nadprodukcji hormonu melatoniny – prowadzić do zaburzeń cyklu miesiączkowego. Gdy śpimy za mało, stajemy się nerwowi, podrażnieni i mniej odporni na stres.

Zachowywać spokój

W utrzymaniu wewnętrznej harmonii pomaga miłość do siebie i swojego partnera, także wówczas gdy nie wszystko układa się tak, jak byśmy tego chcieli. Jeśli regularnie pozwalamy sobie na odprężenie, stwarzamy właściwe warunki życia – dla siebie i dziecka.

Dla mężczyzn, którzy chcą zostać ojcami

Jakość spermy zależy także od trybu życia. Ciągłe spożywanie alkoholu zmniejsza gęstość nasienia i zwiększa ilość zniekształconych plemników. Nadwaga lub noszenie zbyt wąskich spodni może prowadzić do przegrzania gruczołów płciowych, a to z kolei do zakłócenia produkcji spermy.

Więcej z kategorii: Ciąża