Najbardziej powszechnym objawem zajścia w ciążę jest brak miesiączki u zdrowej, prowadzącej aktywne życie seksualne kobiety, która dotychczas regularnie miesiączkowała. Wczesnej ciąży mogą towarzyszyć:

Objawy subiektywne (odczuwane przez samą ciężarną)

Objawy obiektywne

  • zatrzymanie miesiączki
  • powiększenie sutków
  • nowe (czerwone, czerwonosine) rozstępy ciążowe – na brzuchu, bocznych powierzchniach ud i pośladkach
  • zwiększona pigmentacja otoczek brodawek sutkowych i kresy białej (linii łączącej pępek ze spojeniem łonowym)
  • utrzymywanie się podwyższonej temperatury ciała (niespowodowanej chorobą) powyżej 14. dnia cyklu – w prawidłowym 28-dniowym cyklu podstawowa temperatura ciała jest obniżona w jego pierwszej połowie, natomiast wzrasta o około 0,5°C w drugiej połowie, by spaść ponownie w momencie rozpoczęcia miesiączki.

Obecność wczesnej ciąży można również stwierdzić na podstawie immunologicznej próby ciążowej. Test ciążowy można wykonać w domu kupując go w aptece i postępując ściśle według wskazówek podanych na jego opakowaniu. Opiera się on na wykryciu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (HCG), która jest hormonem powstającym w łożysku i pojawiającym się we krwi matczynej 8-9 dni po zapłodnieniu, dosyć później w moczu. Testy ciążowe sprawdzają się w około 95% przypadków i więcej; są też bardzo czułe, co oznacza, że można stwierdzić ciążę już w terminie spodziewanej miesiączki, a pewny wynik dają 1-3 tygodnie po zatrzymaniu (opóźnieniu) miesiączki.

Weryfikację testu ciążowego (pewne potwierdzenie lub wykluczenie ciąży) można wykonać za pomocą badania USG, które pozwala rozpoznać ciążę najwcześniej w 5. tygodniu.