Czy to co jemy ma wpływ na nasze zęby? Z całą pewnością. Pokarmy, które przechodzą przez nasze usta pozostawiają po sobie spory ślad w naszej jamie ustnej, na zębach jak i na dziąsłach. Nawet mikroskopijne resztki niektórych pokarmów mogą być pożywką dla bakterii. Jakich produktów zatem winniśmy unikać? Co jeść w zamian?

Czym jest płytka nazębna?

Płytka nazębna to warstwa bakterii i węglowodanów, która każdego dnia tworzy się na powierzchni naszych zębów. Nie sposób dostrzec jej gołym okiem. Niestety jej obecność nie wróży nic dobrego. Jest to bowiem przyczyna próchnicy i chorób dziąseł. Bakterie płytki nazębnej rozwijają się dzięki cząsteczkom zawartym w pożywieniu. Stąd też to co jemy ma bardzo duży wpływ na stan naszego uzębienia i rozwój próchnicy. Jeśli zależy nam na długotrwałym naturalnym uśmiechu, do tego uśmiechu naturalnym, nie wspomaganym przez implanty zębów, licówki czy uzupełnienia, to warto zwracać uwagę na pokarmy, które przyjmujemy, a część z nich ograniczyć do niezbędnego minimum.

Cukier

Cukier to podstawowa pożywka dla bakterii. Dzięki cukrom mogą się namnażać. Ograniczyć winniśmy zatem przede wszystkim słodycze, których podstawowym budulcem jest cukier. Co ciekawe, o ile spożywanie słodyczy jesteśmy w stanie ukrócić, odmawiać sobie, a wręcz zakazać, o tyle dużo trudniej jest nam zrezygnować z pokarmów, w których cukier nie jest takim oczywistym składnikiem. Takim produktem są np. słodzone napoje. Zawierają one nie tylko cukier, ale również bezpośrednio kwas cytrynowi i fosforowy, równie o ile nie bardziej szkodliwe dla naszych zębów.

Skrobia

Również skrobia, to składnik, którego przyjmować powinniśmy mniej niż więcej. Szczególnie uważać powinniśmy na produkty przetworzone i lepkie, takie jak chrupki czy chipsy. Często oblepiają one nasze zęby, zaklejają przestrzenie między zębami, ciężko jest je usunąć, a przez to stają się magazynem pokarmu dla bakterii żyjących na płytce nazębnej.

Pokarmy przyjazne zębom

Istnieje spora grupa pokarmów, która ma korzystny wpływ na nasze zęby. Przede wszystkim produkty bogate w błonnik. Sprzyja on oczyszczaniu płytki nazębnej oraz wydzielaniu śliny neutralizującej kwasy. Wartościowy jest także nabiał. Produkty mleczne zawierają wapń i fosforany pomagające odbudować strukturę naszych zębów. Także herbata może być naszym sprzymierzeńcem. Jak to? Zawiera on polifenole, blokujące namnażanie bakterii. Nie zapominajmy również o pokarmach bogatych we fluorki. Fluor utwardza szkliwo.  Gdzie go znajdziemy? Pokarmy bogate w fluor to np. wędliny drobiowe owoce morza, orzechy włoskie, ryby.

Jak z głową jeść?

Okazuje się, że duże znaczenie ma nie tylko to co jemy, ale również w jakiej kolejności. Nie ma co ukrywać, rzadko komu udaje się całkowicie wyeliminować dane pokarmy z diety. Mimo wszelkich starań, zwykle będziemy je ograniczać, ale mimo wszystko przyjmować. Stąd też ważne jest to w jakiej kolejności będziemy to robić. W skrócie, nie ważne jak się zaczyna, ważne jak się kończy. Cukry powinniśmy zapijać szklanką mleka, a na koniec najlepiej zagryzać warzywem bogatym w błonnik. Oczywiście całość dopełni szczotkowanie zębów po każdym posiłku.

Polecane artykuły