Jak rozpoznać bostonkę u dzieci? Jakie objawy najczęściej występują, gdy dziecko ma bostonkę? Ile trwa choroba i jak się ją leczy? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Bostonka to stosunkowo łagodna wirusowa choroba, znana także pod potoczną nazwą taką jak choroba brudnych rąk. Czym dokładnie jest bostonka, jakie są jej objawy u dzieci i jak ją wyleczyć? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym wpisie.
Bostonka u dzieci – co to jest i jakie są objawy?
Według informacji opublikowanych na stronie https://panpediatra.pl/bostonka-u-dzieci/ bostonka to choroba wywoływana przez zakażenie się wirusem Coxsackie A16. Chorobę tę może powodować także inny wirus pochodzący z tak zwanej rodziny enterowirusów. Warto jednak wiedzieć, że każdy z nich bardzo łatwo się rozprzestrzenia.
A zatem bostonka to wysoce zakaźna, ale niekoniecznie groźna – jeśli chodzi o skutki – wirusowa choroba, przez którą na dłoniach, stopach i w pobliżu jamy ustnej pojawiają się pęcherzykowe oraz plamistogrudkowe wykwity. Poza tymi zmianami skórnymi u dziecka może pogorszyć się samopoczucie. Ponadto może mieć gorączkę, brak apetytu lub biegunkę. Lista objaw bostonki u dzieci obejmuje także wymioty czy nudności.
Jak właściwie można zarazić się bostonką? Głównie przez bezpośredni kontakt ze śliną, kałem czy innymi wydalinami chorego. Wirus może bez problemu przenieść się drogą kropelkową oraz fekalno-oralną. Chorobie sprzyja niedostateczna higiena, a zatem warto u dziecka już od najmłodszych lat wyrabiać nawyk mycia rąk – nie tylko po toalecie, ale także po kontakcie z zabawkami innych dzieci czy osobistymi przedmiotami innych osób.
Jak leczy się bostonkę u dzieci?
Jak długo trwa bostonka? Przeciętnie okres wynosi 7 dni, a właściwie to przez tydzień z reguły utrzymują się charakterystyczne objawy choroby. Warto jednak wiedzieć, że ten okres poprzedzony jest tak zwanym czasem wylęgania, który trwa od 3 do 5 dni od zarażenia się wirusem. Mimo tego chora osoba może zarażać innych nawet wtedy, kiedy sama wyzdrowieje. W wydzielinach z jamy ustnej czy dróg oddechowych wirusy utrzymują się do 30 dni, natomiast w kale od 6 do nawet 10 tygodni.
Co zrobić, jak pojawi się choroba wirusowa?
W jaki sposób leczy się bostonkę? Leczenie bostonki polega na wprowadzeniu dokuczliwych dla objawów rozwiązań. A zatem bostonkę leczy się przede wszystkim przeciwświądowo, przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, a także miejscowo. W tym ostatnim przypadku chodzi o odkażanie oraz znieczulanie zmian w jamie ustnej. Znając powyższe objawy bostonki, można łatwo stwierdzić, czy ta choroba wirusowa wystąpiła u dziecka. Jeżeli natomiast pojawi się choroba bostońska, to będzie można szybko podjąć niezbędne kroki, co oznacza w tym przypadku leczenie objawowe. Choroba dłoni wymaga przede wszystkim podejmowania działań polegających na łagodzeniu objawów choroby, szczególnie że towarzyszący jej ból gardła może być bardzo uciążliwy.