Świerzb jest chorobą zakaźną skóry, pasożytniczą, wywoływaną przez świerzbowca ludzkiego, zaliczanego do roztoczy. Choroba jest bardzo powszechna, a liczba zachorowań wzrosła w ostatnich latach.
OBJAWY ŚWIERZBU
Głównym objawem klinicznym choroby, bardzo dla niej charakterystycznym, jest świąd skóry, nasilający się w porze nocnej, pod wpływem rozgrzania ciała w pościeli. Świąd skóry w przebiegu świerzbu jest niezwykle silny. Drapanie skóry powoduje powstawanie przeczosów (Unijnych ubytków naskórka powstających w wyniku zdzierania warstwy skóry paznokciami) oraz doprowadza do wtórnych zakażeń zmienionych chorobowo miejsc.
Lokalizacja choroby świerzbu:
- boczne powierzchnie palców rąk
- nadgarstki
- zgięcia i fałdy skórne
- pośladki
- tułów: u kobiet okolice pępka i brodawek sutkowych, u mężczyzn okolice narządów płciowych
- dłonie i podeszwy u dzieci.
Pasożyty drążą w warstwie naskórka niewielkie tunele długości kilku do kilkunastu milimetrów, które łatwo uwidocznić, smarując jodyną zmienione chorobowo miejsca. Okres od zakażenia do powstania objawów chorobowych wynosi od 3 dni do 3 tygodni i jest uzależniony od skali zakażenia świerzbowcem.
PRZYCZYNY ŚWIERZBU
Przyczyną powstawania choroby jest zakażenie świerzbowcem ludzkim. Samica tego pasożyta, wielkości około 0,2-0,3 mm, przenika do naskórka i drąży w nim ślepo zakończoną norę świerzbowcową, gdzie składa dziennie 2-3 jaja. Z jaj wylęgają się larwy, które w ciągu 3 tygodni zmieniają się w dojrzałe świerzbowce.
Zakażenie następuje poprzez kontakt bezpośredni lub (rzadziej) za pośrednictwem przedmiotów (ubrania, ręczniki, pościel).
DIAGNOSTYKA ŚWIERZBU
Chorobę świerzbu rozpoznaje się na podstawie:
- wywiadu lekarskiego
- analizy stwierdzonych objawów klinicznych
- wnikliwego badania lekarskiego.
LECZENIE ŚWIERZBU
W przypadku podejrzenia świerzbu należy zasięgnąć porady lekarskiej. W leczeniu stosuje się różne leki, zwykle działające miejscowo.
PORADY LEKARZA
✓ NALEŻY:
- ubrania, bieliznę i pościel starannie wyprać i wyprasować oraz nie używać ich przez 2 tygodnie.
✓ NIE NALEŻY:
- drapać się
- stosować silnie działających mydeł
- zaniedbać higieny osobistej.