Trening siłowy to doskonała kuracja, która jest w stanie opóźnić procesy starzenia i umożliwić aktywne spędzenie starości.

Bóle w okolicach stawów

Wiele osób, zwłaszcza w starszym wieku, wychodzi z błędnego założenia, że powinny prowadzić oszczędny tryb życia, nie przesilać się. Utwierdzają się w tym przekonaniu, kiedy zaczynają odczuwać bóle w okolicach stawów, pojawiające się z czasem, w miarę ich zwyrodnienia. Niestety, przyjmując taki tryb życia, sami się do nich po części przyczyniają, a na pewno nasilają rozwój zmian chorobowych. Brak aktywności fizycznej jest bowiem biernym obciążaniem aparatu ruchu, wywołującym jego osłabienie.

Wyobraźmy sobie staw jako dwie chropowate powierzchnie. Wszelki ruch wywoływałby ich bolesne tarcie, ale tak się nie dzieje, gdyż obie te powierzchnie wytwarzają specjalną maź, która znacznie ogranicza siły tarcia. Jeżeli w obrębie stawu nie ma żadnej aktywności (nacisku, który powodują ruchy), brak jest bodźca, który zmuszałby je do produkcji tej mazi. Skutki obniżonej produkcji mazi stawowej to m.in. wycieranie powierzchni stawowych, ich ubytki oraz słaba amortyzacja w obrębie stawów.

Fazy osteoporozy

Osteoporoza i dieta

Osteoporoza jest wprawdzie w dużym stopniu warunkowana przez czynniki genetyczne, związane z wiekiem i płcią (dotyczy m.in. większości kobiet po meno-pauzie, co pozostaje w związku ze zmianą ich dotychczasowej gospodarki hormonalnej), jednak poza odpowiednią dietą (obfitującą w źródła wapnia i witaminę D3) regularna aktywność ruchowa stanowi ważne ogniwo wczesnej profilaktyki oraz łagodzenia stanów osteoporozy.

Podejmowanie aktywności (o intensywności dostosowanej do wieku i możliwości) stymuluje kości do ich regeneracji oraz zapobiega ubytkowi masy kostnej.

Kości posiadają strukturę, która wymaga ich mechanicznego obciążania, czyli ruchu!

Dbałość o tkankę kostną powinno się rozpocząć przed osiągnięciem wieku seniora. Już po 30 roku życia rozpoczyna się stopniowy ubytek masy kostnej. Dlatego nie wolno zapomnieć o aktywności fizycznej na przestrzeni całego swego życia!

Zobacz również:

 

Skrzywienie kręgosłupa

Skrzywienie kręgosłupa
Skrzywienie kręgosłupa to zniekształcenie powstałe w wyniku zaburzeń symetrii kręgów i odchylenia ich od linii pionu ciała, z towarzyszącym przesunięciem ...
Czytaj Dalej

Osteomalacja

Osteomalacja
Osteomalacja (demineralizacja kości, rozmiękanie kości) to choroba cechująca się obniżoną mineralizacją kości, wynikającą najczęściej z niedoboru aktywnej formy witaminy D ...
Czytaj Dalej

Kolagenozy

Kolagenozy
Kolagenozy obecnie są nazywane chorobami układowymi tkanki łącznej. Mają podobny mechanizm powstania. Dochodzi do zachwiania równowagi immunologicznej, co powoduje powstanie ...
Czytaj Dalej

Zwyrodnienie stawów

Zwyrodnienie stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthroza) to stan, w którym dochodzi do niszczenia chrząstki stawowej i następczej przebudowy tkanki kostnej. Choroba dotyczy ...
Czytaj Dalej