Wiele kobiet podczas ciąży cieszy się zdrowymi, pięknymi i bujnymi włosami. Jednak stan ten nie zawsze utrzymuje się również po urodzeniu dziecka. Zazwyczaj kilka miesięcy po porodzie włosy zaczynają wypadać garściami i tracą swój dawny blask. Czy istnieje skuteczny sposób, by temu zaradzić? Zachęcamy do lektury poradnika, w którym podpowiadamy, jak radzić sobie z wypadaniem włosów po ciąży.

Dlaczego po ciąży wypadają włosy?

Problem wypadania włosów zaczyna się zwykle około 2-3 miesiąca po porodzie. Mówi się wówczas o tzw. łysieniu poporodowym. Osłabienie i przerzedzenie włosów po urodzeniu dziecka ma związek ze spadkiem poziomu estrogenów w organizmie kobiety. Hormon ten odpowiedzialny jest za wydłużenie fazy wzrostu włosa (tzw. anagenu). W ciąży stężenie estrogenów sukcesywnie wzrasta, po porodzie zaś dość gwałtownie spada, co oznacza, że włosy ,,zatrzymane”, które naturalnie miały wypaść w ciąży, wypadają dopiero po porodzie, przez co kobiety mają wrażenie, że wypadają one garściami.

Łysienie poporodowe związane ze spadkiem poziomu estrogenów dotyka nawet 90% mam. W większości przypadków jest to jednak proces zupełnie naturalny i przejściowy. Wypadaniu włosów po ciąży może towarzyszyć również osłabienie paznokci, a także pogorszenie stanu skóry. 

Jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak długo może potrwać wypadanie włosów po ciąży. Zwykle wypadanie włosów trwa do około 9 miesiąca po porodzie. Czas ten może się wydłużyć, jeśli kobieta karmi piersią, co ma związek z podwyższonym poziomem prolaktyny w czasie laktacji. 

Czy da się uniknąć wypadania włosów po porodzie?

Wypadanie włosów po porodzie ma związek z pracą gospodarki hormonalnej. Kobieta nie ma wpływu na fizjologiczne wahania poziomu hormonów, jednak zaraz po urodzeniu dziecka może podjąć działania, które zminimalizują proces wypadania włosów oraz poprawią ich kondycję.

Jak sobie radzić z wypadaniem włosów po urodzeniu dziecka?

Poniżej przedstawiamy sposoby, jak wzmocnić włosy po porodzie:

#1 Odpowiednia, zróżnicowana dieta

Aby wzmocnić włosy, przede wszystkim trzeba zacząć od wewnątrz. W zachowaniu pięknych włosów ważna jest odpowiednia i zróżnicowana dieta, w której nie może zabraknąć takich składników odżywczych, jak:

  • białko i aminokwasy – znajdziemy je głównie w mięsie, jajach, produktach zbożowych;
  • witamina H (biotyna) – biotyna naturalnie występuje zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego (np. wątróbka wołowa, żółtka jaj), jak i roślinnego (orzechy włoskie, migdały). Spore ilości biotyny znaleźć można również w produktach mącznych oraz w pomidorach, marchwi i szpinaku;
  • żelazo – odpowiada za budowę i tempo wzrostu włosa. Najwięcej żelaza znajduje się w czerwonym mięsie, a także w zielonych liściastych warzywach;
  • magnez – źródłem magnezu są otręby, zboża, orzechy, mleko oraz mięso;
  • wapń – źródłem wapnia jest mleko oraz przetwory mleczne, takie jak kefir, jogurt, maślanka, ser żółty itd.

#2 Suplementy diety na wypadanie włosów

Aby zahamować wypadanie włosów po porodzie, warto sięgnąć po suplementy diety na włosy, które zawierają w swoim składzie m.in. biotynę, cynk, witaminy z grupy B. Naturalne tabletki z biotyną na włosy uzupełnią niedobory istotnych składników w organizmie. Biotyna pomaga zredukować problem nadmiernego wypadania i przyczynia się do wzmocnienia struktury włosa. Cynk, podobnie jak biotyna, pozwala uniknąć nadmiernego przerzedzania się włosów, a dodatkowo sprawia, że stają się one grubsze i gęste. Z kolei witaminy z grupy B regulują pracę gruczołów łojowych, zapobiegając powstawaniu łojotoku i łupieżu, a tym samym – wypadaniu włosów.

Jeśli chcemy sięgnąć po suplementy diety na wzmocnienie włosów w okresie karmienia piersią, należy skonsultować się z lekarzem. Wiele kobiet zaczyna kurację suplementami dopiero po zakończeniu okresu laktacji. 

Chcesz więcej dowiedzieć się na temat wpływu biotyny na włosy? Przeczytaj poradnik: Jak działa biotyna na włosy? Poznaj efekt regularnego stosowania biotyny! na blogu sklepu z naturalnymi suplementami diety Twój Cel To.

#3 Prawidłowa pielęgnacja włosów po ciąży

Osłabione i wypadające włosy potrzebują odpowiedniego traktowania. Młode mamy powinny przede wszystkim zaraz po porodzie powstrzymać się od zabiegów obciążających włosy, takich jak rozjaśnianie czy trwała ondulacja. Należy także ograniczyć ilość kosmetyków używanych do stylizacji. Do pielęgnacji włosów powinno się stosować specjalne szampony i wcierki wzmacniające cebulki włosów i przyspieszające ich porost. Najlepiej sprawdzą się w tym wypadku delikatne, ziołowe preparaty, które bez problemu dostaniemy w większości aptek lub drogerii. Podczas mycia skórę głowy należy masować przez kilka minut, a następnie spłukać włosy letnią, ale nie gorącą wodą. Po umyciu nie powinno się ich zbyt mocno wycierać ręcznikiem, a jedynie delikatnie uszyć. Nie zaleca się również wiązania włosów w koński ogon, bo ściskanie gumką może je dodatkowo osłabić.

#4 Domowe sposoby na wzmocnienie włosów po porodzie

Aby wzmocnić włosy po porodzie, można wypróbować również domowe sposoby. Szczególnie polecamy domowe wcierki i maseczki, na przykład ze skrzypu polnego i pokrzywy. Na nadmierne wypadanie włosów pomóc może również domowa maseczka z żółtek jaj, soku z cytryny i oliwy. Wiele kobiet bardzo dobre efekty obserwuje po olejowaniu włosów oliwą z oliwek, olejem rycynowym czy olejem kokosowym.

Jeśli po upływie kilku miesięcy włosy nadal wypadają garściami, czas na dokładniejszą diagnozę u specjalisty. Jest wiele chorób i dolegliwości, które przejawiają się nadmiernym wypadaniem włosów i wcale nie muszą być spowodowane ciążą.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem z naturalnymi suplementami diety bez gmo Twój Cel To.

Polecane artykuły